Μπαρτσελόνα: Με «περίπατο» επί της Χετάφε συνεχίζει το κυνήγι της Ρεάλ

Εύκολη επικράτηση για την 26η αγωνιστική.

Σε περίπατο μετέτρεψε την εντός έδρας αναμέτρηση με τη Χετάφε η Μπαρτσελόνα, όπως φανερώνει το 4-0, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Πριμέρα Ντιβιζιόν.

Οι «μπλαουγκράνα» παρατάχθηκαν διαφοροποιημένοι κατά τα 3/11, εν συγκρίσει με το μεσοβδόμαδο παιχνίδι απέναντι στη Νάπολι για τη φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Μπαρτσελόνα είχε πολύ καλή εικόνα στο πρώτο ημίχρονο, προτού έρθει η… καταιγίδα στο δεύτερο, αρχής γενομένης από το 53′, όταν ο Ζοάο Φέλιξ βρήκε δίχτυα με σουτ.

Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος στο 61’, όταν ο Ντε Γιονγκ έβαλε το όνομά του στη λίστα των σκόρερ, καταγράφοντας το γκολ υπ’ αριθμόν 11.000 στην ιστορία της Μπαρτσελόνα.

Το κερασάκι στην τούρτα μπήκε στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Φερμίν, ο οποίος βρήκε δίχτυα για δεύτερη φορά σε ματς επιπέδου Πριμέρα και πρώτη μετά τις 26 Σεπτεμβρίου.

MVP του αγώνα ήταν ο Ραφίνια, καθώς εκτός από το γκολ του στο 20’, συνεργάστηκε ιδανικά με τον Ντε Γιονγκ για το 3-0 στο 61’.

Η Μπαρτσελόνα μετρά τέσσερις νίκες σε πέντε αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα και κατοικεί στη δεύτερη θέση με 57 βαθμούς, έχοντας παιχνίδι περισσότερο από την τρίτη Ζιρόνα (56β.), αλλά και από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης (62β.).