Λαμία-ΑΕΚ 1-3: Δεν ζορίστηκαν οι «κιτρινόμαυροι» και πήραν το διπλό

Η ΑΕΚ δεν αντιμετώπισε προβλήματα στην έδρα της Λαμίας των απουσιών και έφυγε με το 1-3, για την 24η αγωνιστική.

Η ΑΕΚ έπαιξε απέναντι στη Λαμία που δεν είχε τον τιμωρημένο Καρλίτος, ενώ ο Βόκολος άφησε εκτός και τον Τσιλούλη, έναν από τους καλύτερους παίκτες στο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό, την περασμένη αγωνιστική, στη Λεωφόρο.

Η Ένωση ήταν σοβαρή και καλύτερη από τους γηπεδούχους, καταφέρνοντας να πάει στα αποδυτήρια, για το πρώτο ημίχρονο, ούσα μπροστά στο σκορ με 2-0.

Τα δύο γκολ του Ντομαγκόι Βίντα στο 17′ και του Νίκλας Ελίασον στο 41′ είχαν δώσει ξεκάθαρο προβάδισμα για την Ένωση που δεν αντιμετώπιζε ιδιαίτερα προβλήματα από τη Λαμία, που προσπάθησε να απειλήσει σε δύο περιπτώσεις με τον Τόσιτς και τον Μάλτσι, δίχως όμως αποτέλεσμα.

Η ΑΕΚ συνέχισε το ίδιο δυνατά και στο δεύτερο μέρος, με τον Τσούμπερ στο 63′ να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 0-3 και τη Λαμία να απαντά άμεσα, στο αμέσως επόμενο λεπτό, με το τέρμα του Σίντκλεϊ.

Λίγο μετά, στο 68′, η ΑΕΚ είχε και δοκάρι με κεφαλιά του Ελίασον, ο οποίος ήταν άτυχος και λίγο νωρίτερα όταν από κοντά δεν μπόρεσε να σκοράρει και να πετύχει δεύτερο προσωπικό γκολ.

Με το 1-3 υπέρ της η ΑΕΚ δεν είχε πρόβλημα να κάνει διαχείριση του αποτελέσματος και ο Αλμέιδα έκανε αλλαγές χωρίς να αλλοιώσει την εικόνα της ομάδας του.

Στο φινάλε ο Πήλιος στάθηκε άτυχος αφού είχε κι αυτός δοκάρι, στην τελευταία φάση της αναμέτρησης.

Η Ένωση έφυγε με το διπλό από τη Λαμία, καθαρίζοντας επί της ουσίας το ματς από το πρώτο ημίχρονο και το τέλος της 24ης αγωνιστικής θα τη βρει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Κορνέζος, Παπαδόπουλος, Σίντκλεϊ, Νούνιες, Τζανδάρης (59΄ Σαντάνα), Σλίβκα, Τόσιτς (59΄ Λέικ), Μάλτσι (77΄ Τσούκαλος).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Βίντα, Κάλενς, Πήλιος, Άμραμπατ (82΄ Πισάρο), Γιόνσον, Πινέδα (68΄ Λιούμπισιτς), Ελίασον (82΄ Π. Φερνάντεθ), Πόνσε (82΄ Αραούχο), Τσούμπερ (68΄ Μάνταλος).