Τσέλσι – Λίβερπούλ 0-1 (κ.δ. 0-0): Κόκκινο το τρόπαιο με ασίστ Τσιμίκα!

Τσέλσι και Λίβερπουλ έδωσαν παράσταση χαμένων ευκαιριών στον τελικό του EFL Cup με τους Κέλεχερ και Πέτροβιτς να βρίσκονται σε εξαιρετική μέρα και τον Βαν Ντάικ να λυτρώνει τους «ρεντς» στο 118΄ με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Κώστα Τσιμίκα.

Η Λίβερπουλ κατέκτησε το Λιγκ Καπ,  επικρατώντας με 1-0 της Τσέλσι στην παράταση, με τον Κώστα Τσιμίκα να έχει ασίστ στο 118′ για τον Βαν Ντάικ.

Με τον «αέρα» και την φόρα του φαβορί μπήκαν οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ στον αγωνιστικό χώρο έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων. Αναμενόμενα ήρθε και η πρώτη τελική για τους «Ρεντς» στο 9ο λεπτό, με το Λουίς Ντίας φέρνει την μπάλα στο δεξί αλλά ο Πέτροβιτς ήταν σε ετοιμότητα αποκρούοντας την μπάλα. Η Τσέλσι απάντησε στην ευκαιρία του Ντίας τέσσερα λεπτά μετά με το Μάλο Γκούστο αλλά η «κόκκινη» υπεροχή συνεχίστηκε στο πρώτο εικασάλεπτο του πρώτου μέρους.

Με την συμπλήρωση, όμως των 20 λεπτών, οι παίκτες του Μαουρίσιο Ποτσετίνο άγγιξαν το 1-0 με μια διπλή ευκαιρία. Μετά από μια γρήγορη ανάπτυξη από τα δεξιά ο Πάλμερ βρέθηκε σε θέση βολής με τον Κέλεχερ να αποκρούει και στην επαναφορά το σουτ του Τζάκσον βρήκε στα σώματα.

Οι «μπλέ» έχοντας βρει τον τρόπο να απειλήσει την Λίβερπουλ, με υπομονή πίσω από την σέντρα και γρήγορες αντεπιθέσεις, βρήκε το γκολ, το οποίο ακυρώθηκε και με την σύμφωνη γνώμη του VAR, για οριακό οφσάιντ στον Τζάκσον Μαρτίνες.

Το σκηνικό ανετράπη ξανά λίγα λεπτά πριν από την λήξη του πρώτου ημιχρόνου με την Λίβερπουλ να ανακτά, εκ νέου, το «πάνω χέρι» έχοντας μάλιστα και την μεγαλύτερη ευκαιρία των πρώτων 45 με την κεφαλιά του Χάκπο να σταματά στο δοκάρι.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο, με την Λίβερπουλ να ελέγχει το παιχνίδι, φτάνοντας μάλιστα στο γκολ με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα. Μετά από εκτέλεση φάουλ από πλάγια αριστερά ο Βαν Ντάικ νίκησε την άμυνα της Τσέλσι στον αέρα, όμως το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ του Έντο που επηρέαζε την φάση.

Όπως καις το πρώτο μέρος, η κυριαρχία του ενός «έσπασε» μετά από μεγάλη ευκαιρία του άλλου. Αυτή την φορά στο 69ο λεπτό, ο Ντισασί βρέθηκε μόνος εντός μικρής περιοχής αλλά να βρίσκει την μπάλα με το γόνατο δίνοντας ύψος με τον Κέλεχερ να μην δυσκολεύεται να επέμβει. Η Τσέλσι έφτασε και πάλι κοντά στο γκολ στο 76ο λεπτό με το σουτ Γκάλαχερ να βρίσκει στο δοκάρι.

Η κατάσταση συνεχίστηκε με τους «Ρεντς» να έχουν τα «μέτρα» και την κατοχή αλλά τους Λονδρέζους να έχουν τις στιγμές. Και πάλι με τον Γκάλαχερ που βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ με τον αντίπαλο κίπερ να διώχνει το πλασέ με τα πόδια.

Στο 87ο λεπτό ήρθαν ευχάριστα νέα για την Εθνική με τον Κώστα Τσιμίκα να περνά στον αγωνιστικό χώρο.

Η τελευταία μεγάλη ευκαιρία του αγώνα ήταν και η μεγαλύτερη σε όλο το ενενηντάλεπτο και ανήκε στους «μπλε». O Πάλμερ έκανε το σουτ με τον Κέλεχερ να είναι και πάλι εκεί και στην συνέχεια της φάσης το σουτ του Ενκουνκού βρήκε στα σώματα, για να φύγει και αυτός ο κίνδυνος, να διατηρηθεί το 0-0 και να οδηγηθεί ο τελικό του EFL Cup.

Στην παράταση πλέον, οι δυο ομάδες πιστές στο αρχικό τους πλάνο, με την Λίβερπουλ να έχει την πρωτοβουλία και την Τσέλσι να περιμένει ,ωστε να «χτυπησει» στο χώρο. Η πρωτοβουλία έφερε και την καλή στιγμή για τους «κόκκινους» με τον Ντανς να πιάνει την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι με τον Πέτροβιτς να βρίσκεται σε ετοιμότητα και να σταματά τον κίνδυνο.

Η κόπωση, όπως ήταν φυσικό, κατέβασε τον ρυθμό των δυο ομάδων με τους «μπλέ» να περιμένουν το λάθος και την Λίβερπουλ να ψάχνει το γκολ με το λιγότερο δυνατό ρίσκο. Παρόλα αυτά οι παίκτες του Κλοπ έφτασαν… εκατοστά από το νικητήριο γκολ με την προβολή του Έλιοτ και την παρέμβαση του Ντανς να σταματάν πάνω στην γραμμή από τον Πέτροβιτς.

Οι απαντήσεις του Πέτροβιτς τελείωσαν στο 28ο λεπτό της παράτασης με τον Βαν Ντάικ να νικά και πάλι την άμυνα της Τσέλσι στον αέρα μετά από κόρνερ του Κώστα Τσιμίκα, με το γκολ να μετράει κανονικά και να βάζει «φωτιά» στο κομμάτι των οπαδών της Λίβερπουλ, χαρίζοντας έτσι την πρώτη κούπα της σεζόν στην ομάδα και το δέκατο (περισσότερες κατακτήσεις) ΕFL Cup της ιστορίας της.

ΤΣΕΛΣΙ: Πέτροβιτς, Γκουστό, Ντισασί, Κόλγουιλ, Τσίλγουελ (Τσαλομπά), Καϊσέδο, Φερνάντες, Πάλμερ, Γκάλαχερ (Μαντουέκε), Στέρλινγκ (Ενκουνκου), Τζάκσον (Μούντρικ)

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Κέλεχερ, Μπράντλεϊ (Κλαρκ), Κονατέ (Κουανσά), Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον (Τσιμίκας), Μακ Άλιστερ (ΜακΚόνελ), Έντο, Χράφενμπερχ, Έλιοτ, Χάκπο (Ντανς), Ντίας