Αρης-Βόλος 2-0: Εύκολα κι απλά «καθάρισε» τα πλέι οφ με τους δύο φορ!

Στο πρώτο παιχνίδι μπροστά στον κόσμο του, ο Αρης νίκησε πολύ πιο εύκολα από ότι δείχνει το 2-0 τον Βόλο με γκολ του πρώτου σκόρερ Μορόν, αλλά και με το πρώτο γκολ του Καρίμ Ανσαριφάρντ. Δύο δοκάρια ο Αρης και πολλές χαμένες ευκαιρίες. «Μάγεψε» ο Μάνου Γκαρθία με τις εμπνεύσεις του.

Τρεις αγωνιστικές πριν από το φινάλε της κανονικής διάρκειας της Super League, ο Αρης «κλείδωσε» και μαθηματικά την πέμπτη θέση και τα πλέι οφ, κερδίζοντας με σχετική άνεση τον Βόλο με 2-0, χάνοντας ευκαιρίες να πετύχει ευρεία σε σκορ νίκη.

Παίζοντας για πρώτη φορά στον κόσμο τουτ μετά το λουκέτο στα γήπεδα, ο Αρης δεν απειλήθηκε ποτέ από τον Βόλο, πίεσε από την αρχή, δημιούργησε και έχασε κλασικές ευκαιρίες για γκολ, είχε δύο δοκάρια και πέτυχε και δύο γκολ με τα δύο σέντερ φορ του!

Τον Λόρεν Μορόν, που έχασε το γκολ της σεζόν και απάντησε με γκολ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και τον καρίμ Ανσαριφάρντ, που άνοιξε λογαριασμό στα γκολ και αποθεώθηκε από τον κόσμο του Αρη.

Ο Βόλος κινήθηκε σε ρηχά νερά στο ντεμπούτο του Χρήστου Κόντη στον πάγκο, μην καταφέρνοντας να ξεφύγει από την μετριότητα και έφτασε τα 10 ματς χωρίς νίκη, μπλέκοντας σε περιπέτειες.

Ετσι έφτασε στη νίκη

Ο Αρης προσπάθησε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα να ελέγξει το παιχνίδι και να κυκλοφορήσει την μπάλα, απέναντι σε έναν Βόλο, που είχε περισσότερο στο μυαλό να αμυνθεί.

Με τον Βέλεθ σε θέση αμυντικού μέσου στην ενδεκάδα, ο Αρης είχε τρεξίματα και καθάριζε οποιαδήποτε φάση, αλλά μέχρι να ανεβάσουν απόδοση ο Μάνου Γκαρθία με τον Νταρίντα, ο Αρης δεν μπορούσε να περάσει την μπάλα με ευκολία στον Μορόν και δεν είχε μπει στην εξίσωση και ο Σουλεϊμάνοφ.

Ακόμα κι έτσι όμως ο Αρης βρήκε τον τρόπο να απειλεί, όπως με τον Μορόν από στημένη φάση, αλλά και με το σουτ του Νταρίντα, έλειπε όμως η ακρίβεια στην τελική προσπάθεια.

Ολα άλλαξαν στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Μάνου Γκαρθία ξεδίπλωσε το ταλέντο του στο γήπεδο και σέρβιρε δύο έτοιμα γκολ στον Λόρεν Μορόν. Ο σέντερ φορ του Αρη έχασε την ευκαιρία της χρονιάς στην πρώτη φάση, πλασάροντας σε άδεια εστία στο δοκάρι, αλλά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων είπε ευχαριστώ και με δυνατό σουτ και πιο δύσκολη προσπάθεια άνοιξε το σκορ για το 1-0.

Είναι χαρακτηριστικό ότι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι τελικές ήταν 11-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αρης συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό. Εψαχνε διαρκώς και δεύτερο γκολ γιοα να κλειδώσει το παιχνίδι και να μην έχει άγχος, όσο ο Μπαριέντος προσπαθούσε μόνος του να βγάλει τον Βόλο από την άμυνά του. Ωστόσο οι ευκαιρίες ήταν πολλές και κλασικές, με Σουλεϊμάνοφ, Νταρίντα και δεύτερο δοκάρι αυτή τη φορά από τον Σαμόρα.

Λίγο πριν από το τέλος, ο Καρίμ Ανσαριφάρντ έδειξε την κλάση του και την ευφυία του, πετυχαίνοντας το παρθενικό γκολ και πανηγυρίζοντας με τους φίλους του Αρη.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Φεράρι, Μπράμπετς, Ρόουζ, Οντουμπάτζο, Βέλεθ (81′ Ζουλ), Νταρίντα (89′ Φετφατζίδης), Γκαρθία (71′ Τζούρασεκ), Σαβέριο (71′ Σαμόρα), Σουλεϊμάνοφ, Μορόν (71′ Ανσαριφάρντ).

ΒΟΛΟΣ: Κόβατς, Άλχο, Καλογερόπουλος, Λούνα, Σιέλης, Τρουιγέ (63′ Μπερτόγλιο), Γκλάβτσιτς (37′ Μπαριέντος), Ντε Καμπς (63′ Τσοκάνης), Ασενούν (76′ Ολιβέιρα), Κόμπα, Γκαρσία (76′ Μωραΐτης).