Αντώνης Καρπετόπουλος: Το μεγάλο στραβοπάτημα του Παναθηναϊκού

Εγραφα ότι όποιος απ’ τους πρωτοπόρους στραβοπατήσει αυτή την αγωνιστική θα… τρέχει και δεν θα φτάνει: για δεύτερο συνεχόμενο ματς το έπαθε ο Παναθηναϊκός, που μετά τη Λαμία δεν κέρδισε ούτε την Κηφισιά. Η γκέλα του είναι τεράστια διότι οι άλλοι τρεις κέρδισαν. Γράφει στη SportDay ο Αντώνης Καρπετόπουλος.

O Παναθηναϊκός δεν είναι στα καλύτερά του: η εμφάνισή του με την Κηφισιά ήταν η τρίτη κατώτερη των προσδοκιών στη Λεωφόρο, μετά απ’ αυτές που έκανε με τη Λαμία και τον ΠΑΟΚ. Ο Τερίμ έκανε μερικές παράξενες επιλογές, προτιμώντας στην βασική ενδεκάδα τον Κώτσιρα δίπλα στον Ρούμπεν, τον Λοντίγκιν αντί του Ντραγκόφσκι και τον Λημνιό στη γραμμή των εξτρέμ (με τους Μαντσίνι, Αϊτόρ στον πάγκο). Εστω κι έτσι ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με τον Παλάσιος στο 37’ κι αφού η Κηφισιά έκανε ένα λεπτό πριν την πρώτη δική της ευκαιρία στο ματς.

Αλλά το δεύτερο ημίχρονο υπήρξε εφιαλτικό. Πολλά απ’ όσα συνέβησαν ήταν μία συρραφή από κακές στιγμές, σαν η τύχη που έδωσε στον Παναθηναϊκό τα πάντα στο ματς με τον ΠΑΟΚ, να του τα πήρε πίσω χθες βράδυ. Αρχικά δεν μέτρησε ένα γκολ του Παλάσιος για εκατοστά – με υπόδειξη απ’ το VAR. Στη συνέχεια ο Σένκεφελντ θέλησε να δείξει γιατί ο Τερίμ τον είχε εκτός ομάδας κι αποβλήθηκε κάνοντας ένα ανόητο φάουλ στον Τετέι. Ακολούθησε η ισοφάριση της Κηφισιάς με αυτογκόλ του Αράο κι ο Τερίμ τελείωσε το ματς, με τον Παναθηναϊκό σε κατάσταση αληθινού χάους (κι όχι οργανωμένου): χάρη στα αντανακλαστικά του Λοντίγκιν σε τρεις περιπτώσεις και στην αυτοθυσία του Ούγκο, που απέτρεψε γκολ του Μπιφουμά, πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας, που δεν πανηγύρισε φυσικά κανείς οπαδός του. Στο τέλος ακούστηκαν τρομερές αποδοκιμασίες: λογικό.

Επίδειξη δύναμης

Η ΑΕΚ πέρασε απ’ τη Λαμία πιο εύκολα απ’ όσο δείχνει το τελικό 1- 3. Η ΑΕΚ δεν παίζει την μπάλα που έπαιζε πέρυσι και κερδίζει ματς παίζοντας μόνο ένα ημίχρονο – συνήθως το πρώτο. Η τακτική αυτή τής στοίχισε στην Τούμπα, όταν και σταματώντας να παίζει, άφησε στον ΠΑΟΚ το δικαίωμα να ψάξει την ισοφάριση, αλλά στα υπόλοιπα πρόσφατα ματς η επίδειξη του πρώτου ημιχρόνου αρκούσε.

Αυτό έγινε και στη Λαμία: το ματς, αν υποθέσουμε πως υπήρξε, ολοκληρώθηκε στο 41’, όταν ο Ελίασον έκανε το 0-2 σε μία αντεπίθεση. Είχε ανοίξει το σκορ ο Βίντα στο 17’, σε μία φάση που άλλοι βλέπουν μία σπουδαία κομπίνα της ΑΕΚ κι άλλοι τη Λαμία να μην ασχολείται σε εκτέλεση κόρνερ της ΑΕΚ με τον πιο ψηλό παίκτη της αντίπαλης ομάδας – όλοι έχουν δίκιο. Η ΑΕΚ και προχθές προτίμησε να κατεβάσει ταχύτητα μετά το 60’. Αυτό το «μπαίνω δυνατά», που ακούγεται απλό ως στρατηγική δεν μπορούν να το κάνουν πάντα οι υπόλοιποι κι ας το θέλουν.

Χθες ο ΠΑΟΚ κι ο Ολυμπιακός έχαναν με 0-1 στο ημίχρονο. Κι ο Παναθηναϊκός απέναντι στην Κηφισιά κέρδιζε με το ρευστό 1-0 την Κηφισιά στη Λεωφόρο, η οποία ισοφάρισε στην επανάληψη.

Ο συνηθισμένος καλός ΠΑΟΚ

Την υποχρέωση να κάνει αλλαγές είχε κι ο Λουτσέσκου, αλλά αυτός είναι συνηθισμένος. Στη βασική ενδεκάδα είχε αυτή τη φορά τον Ζίβκο Ζίβκοβιτς αντί του Κοτάρσκι, τον Σάστρε αντί του Οτο, τον Σοάρες αντί του Μπάμπα, τον Μάρκος Αντόνιο αντί του Σβαμπ, τον Τζίμα αντί του Τόμας, τον Ντεσπόντοφ αντί του Αντρια Ζίβκοβιτς και τον Μουργκ αντί του Τάισον.

Ο Παναιτωλικός άνοιξε το σκορ με τον Χατζηθεοδωρίδη νωρίς και κράτησε το 1-0 μέχρι το 72’ διότι σε αυτό το διάστημα ο ΠΑΟΚ είχε δύο δοκάρια (με τον Μουργκ και τον Κωνσταντέλια) κι επειδή ένα γκολ του μικρού ακυρώθηκε σε θέση οφσάιντ. Ο Λουτσέσκου ήταν ψύχραιμος, καθώς με τον Σαμάτα αντί του Τζίμα και τους Ζίβκοβιτς και Οζντόεφ αντί των Μάρκος Αντόνιο και Μουργκ, στο γήπεδο υπήρχε μία πιο τακτοποιημένη ομάδα. Ο ΠΑΟΚ γύρισε το ματς σε δύο λεπτά. Στο 71’ ισοφάρισε με αυτογκόλ του Τορεχόν, που βρήκε την μπάλα μετά από σέντρα-σουτ του Σάστρε και στο 73’ το γύρισε με γκολ του Ζίβκοβιτς. Οταν ο Παναιτωλικός βγήκε μπροστά, ο ΠΑΟΚ βρήκε στην αντεπίθεση το 1-3 με γκολ του Κωνσταντέλια. Κι ο Λουτσέσκου είπε πως τα ντέρμπι που προηγήθηκαν ήταν δοκιμασία.

Τα ρίσκα του Μεντιλίμπαρ

Δοκιμασία αποδείχτηκε για τον Ολυμπιακό και το ματς με τον Αστέρα Τρίπολης. Ο Αστέρας έλεγξε την αρχική επιθετικότητα του Ολυμπιακού, περιόρισε τους Φορτούνη και Ροντινέι όσο η ώρα περνούσε στο πρώτο ημίχρονο και με τον Γιαμπλόνσκι έκανε το 0-1 στο 43’. Σε όλα αυτά μέτρησε και η λάθος ενδεκάδα που ο Μεντιλίμπαρ -κατά δήλωσή του- εμφάνισε. Το χειρότερο ήταν η σύσταση της μεσαίας γραμμής: ο κουρασμένος Εσε κι ο αργός Ιμπόρα δεν πατούσαν περιοχή, οι πάσες του Ορτα δεν αρκούσαν και η ανάπτυξη ήταν αργή και προβλέψιμη.

Ο Μεντιλίμπαρ στην επανάληψη πήρε μεγάλο ρίσκο. Ολοκλήρωσε το ματς παίζοντας με 4-4-2, τούς Τσικίνιο, Φορτούνη, Ποντένσε, Ορτα στη μεσαία γραμμή, και τους Ελ Καμπί και Γιόβετιτς στην επίθεση, ενώ για αρκετή ώρα έπαιξαν μαζί κι ο Ελ Καμπί με τον Ναβάρο – σε όλα αυτά να προσθέσουμε και τον Βέζο αντί του Μπιανκόν που με τον Κάρμο κράτησαν την ομάδα ψηλά – ο ψηλός πάλι έκανε έξι καθοριστικά κοψίματα, τουλάχιστον όταν ο Αστέρας είχε χώρους για αντεπιθέσεις.

Τελικά τα γκολ της ανατροπής τα βρήκε ο Ελ Καμπί: εκτελώντας ένα πέναλτι στο 79’ και βρίσκοντας ένα γκολ από πάσα-«πάρε βάλε» τού Ορτα στο 87’ ο Μαροκινός απέδειξε πάλι πως είναι ο μόνος παίκτης με εύκολο γκολ. Δηλαδή αυτός που δεν μπορεί να λείπει.

Ο Αρης άνετα, οι άλλοι όχι

Εύκολο γκολ έχει κι ο Μορόν που άνοιξε το σκορ στο «Βικελίδης»: ο Αρης κέρδισε με 2-0 τελικά τον Βόλο που δεν μου φάνηκε πολύ βελτιωμένος απ’ την αλλαγή του προπονητή. Αυτό συμβαίνει στον ΟΦΗ: ο Δέλλας, αφού στο ντεμπούτο του είδε τον ΟΦΗ να κερδίζει με 4- 0 τον Πανσερραϊκό (που προχθές παραχώρησε μια «άχρωμη» ισοπαλία στον Ατρόμητο), τον βελτίωσε με δύο αλλαγές στα Γιάννενα και τον είδε να φέρνει ισοπαλία με 2-2, ενώ έχανε με 2-0. Ο ΠΑΣ πέταξε βαθμούς, που δύσκολα θα βρει στη συνέχεια…