Παναθηναϊκός-Αρης 2-0: Καθάρισε με δύο γκολ από τα αποδυτήρια και ανάσανε

Ο Παναθηναϊκός χτύπησε σαν κόμπρα με δύο γκολ στο ξεκίνημα και των δύο ημιχρόνων και πήρε βαθιά ανάσα επιστρέφοντας στις νίκες στη Λεωφόρο μετά τις δύο γκέλες με Κηφισιά και Λαμία. Μπακασέτας και Ιωαννίδης με πέναλτι οι σκόρερ του Παναθηναϊκού

Ο Παναθηναϊκός δεν άφησε περιθώρια στον Αρη και έσβησε την γκρίνια επικρατώντας με 2-0 στη Λεωφόρο, στο ίδιο γήπεδο που έκανε δύο χοντρές γκέλες με Λαμία και Κηφισιά για το πρωτάθλημα της Super League.

Οι παίκτες του Φατίχ Τερίμ πήραν οξυγόνο με γκολ από τα αποδυτήρια, ήταν απόλυτα κυρίαρχοι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και κλείδωσαν νωρίς τη νίκη διατηρώντας την τρίτη θέση στη βαθμολογία.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος αποφασισμένος να μην παίξει με τη φωτιά και βρήκε γκολ μόλις στο 2:20” μετά τη σέντρα, με τον Μπακασέτα να σκοράρει (αφού πήρε και την έγκριση του VAR για πιθανό οφσάιντ).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με την ίδια ορμή και στο δεύτερο ημίχρονο, αποφασισμένος να μην ρισκάρει να ισοφαριστεί και στο 52′ βρήκε το δεύτερο γκολ από πέναλτι που έδωσε ο Αλ Χακίμι για χέρι στο τείχος του Αρη, σε μια φάση που κανείς δεν μπορεί να καταλάβει τηλεοπτικά ότι υπάρχει χέρι, για τον απλό λόγο πως δεν υπάρχει καθαρό πλάνο σε ριπλέι. Ο Φώτης Ιωαννίδης ανέλαβε την εκτέλεση και δεν έκανε λάθος, ανεβάζοντας το σκορ στο 2-0 με το πέμπτο εύστοχο πέναλτι σε ισάριθμες εκτελέσεις στο πρωτάθλημα.

Ο Αρης έκανε κακή εμφάνιση, γκρεμίζοντας την εικόνα που είχε χτίσει. Η άμυνα του Αρη δεν είχε ξανακάνει τόσα λάθη, υπήρχε κακή επικοινωνία μεταξύ των παικτών αλλά και καμία σύνδεση με τον άξονα της μεσαίας γραμμής, που επίσης έδειχνε να τα έχει χαμένα.

Ωστώσο μεμονωμένα ο Αρης είχε καλές ευκαιρίες να σκοράρει, ενώ διαμαρτύρεται έντονα για το δεύτερο γκολ και το χέρι στον Σουλεϊμάνοφ.

Με νέα πρόσωπα και οι δύο ομάδες

Ο Φατίχ Τερίμ επανέφερε στη βασική ενδεκάδα του Παναθηναϊκού τους Ντραγκόβσκι, Μπερνάρ, Ακαϊντίν και Ούγκο.

Τέσσερα νέα πρόσωπα είχε και η ενδεκάδα του Αρη για τον αγώνα με τον Παναθηναϊκό. Ο Μάντζιος  προτίμησε τους Μοντόγια, Ζουλ Εμβοντό, Τζούρασεκ και Σαμόρα.

Κυρίαρχος Παναθηναϊκός με ορμή

Καλύτερο ξεκίνημα δεν θα μπορούσε να φανταστεί ο Παναθηναϊκός με το γκολ του Τάσου Μπακασέτα μόλις στο τρίτο λεπτό του αγώνα.

Η ομάδα του Φατίχ Τερίμ έκανε ότι ήθελε στα πρώτα 30 λεπτά και δημιούργησε άλλες τρεις κλασικές ευκαιρίες να κλειδώσει τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο.

Με το τετ α τετ του Μπακασέτα που έβγαλε ο Κουέστα, το δοκάρι του Ιωαννίδη και το πλασέ άουτ του Μπερνάρ από το πέναλτι, φάσεις που θα μπορούσαν να είχαν εκτοξεύσει το σκορ στα ύψη.

Η άνοδος του Αρη

Δεν σκόραρε όμως και έδωσε στη συνέχεια τον Αρη το δικαίωμα να συνέλθει, να ισορροπήσει και να δημιουργήσει τρεις ευκαιρίες για να ισοφαρίσει.

Γκολ ξανά από τα αποδυτήρια

Οπως στο πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός βρήκε γκολ επτά λεπτά μετά την επιστροφή του στο γήπεδο από τα αποδυτήρια. Ξανά με VAR και από την άσπρη βούλα, ο Ιωαννίδης νίκησε καθαρά τον Κουέστα και έκανε το 2-0 διώχνοντας το άγχος.

Νωρίτερα, ο Αρης είχε προσπαθήσει προσπαθήσει να ξαναμπεί στο παιχνίδι με μια κεφαλιά του Σαμόρα, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Αλλά και στο ισχυρό σουτ του Μάνου Γκαρθία, ο Ντραγκόφσκι είχε την απάντηση με εντυπωσιακή επέμβαση.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ντραγκόβσκι, Κώτσιρας, Ούγκο, Ακαϊντίν, Μλαντένοβιτς, Ζέκα, Τσέριν (80′ Αράο), Μπακασέτας, Παλάσιος (80′ Μαντσίνι), Μπερνάρ (90+2′ Λημνιός), Ιωαννίδης (80′ Σπόραρ).

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Οντουμπάτζιο, Μπράμπετς, Ρόουζ, Μοντόγια (71′ Φερράρι), Τζούρασεκ (46′ Μανού Γκαρθία), Νταρίντα, Ζουλ Εμβοντό (71′ Βέλεθ), Σουλεϊμάνοφ, Σαμόρα, Μορόν (46′ Ανσαριφάρντ).