Ελ Καμπί: Σκόραρε σε έκτο σερί ματς του Ολυμπιακού - Ποιος ήταν ο προηγούμενος που το είχε κάνει

Το εκπληκτικό κρεσέντο του Αγιούμπ Ελ Καμπί συνεχίστηκε στο Αγρίνιο. Ο Μαροκινός επιθετικός σκόραρε σε έκτο διαδοχικό παιχνίδι του Ολυμπιακού, επίτευγμα που είχε πετύχει τελευταίος ένας θρυλικός άσος πριν από 22 ολόκληρα χρόνια!

Ο Αγιούμπ Ελ Καμπί σκόραρε για έκτο διαδοχικό επίσημο αγώνα του Ολυμπιακού και επανέλαβε μια επίδοση που δεν είχε πετύχει άλλος «ερυθρόλευκος» ποδοσφαιριστής εδώ και 22 χρόνια!

Ο προηγούμενος ήταν ο Αλέξης Αλεξανδρής την περίοδο 2001-02. Ο διεθνής κυνηγός είχε σκοράρει κι εκείνος σε έξι σερί ματς του Ολυμπιακού σε όλες τις διοργανώσεις πετυχαίνοντας μάλιστα 10 γκολ, δύο περισσότερα από τον Ελ Καμπί, ο οποίος μπορεί να αντιπαρατάξει ότι οι δικοί του έξι αγώνες ήταν πιο δύσκολοι (βλέπετε τους πίνακες παρακάτω και μπορείτε να κάνετε τη σύγκριση), όπως και ότι βοήθησε την ομάδα του να πετύχει ισάριθμες νίκες!

Αναγκαία διευκρίνιση: Αναφερόμαστε σε έξι διαδοχικούς αγώνες του Ολυμπιακού, όχι σε έξι σερί συμμετοχές του παίκτη με ενδιάμεση απουσία. Ο Αλεξανδρής, π.χ., μετά το έκτο διαδοχικό ματς στο οποίο σκόραρε κόντρα στην Παναχαϊκή (4-0), έλειψε από τη ρεβάνς Κυπέλλου στο Αιγάλεω (3-0). Και στη συνέχεια βρήκε δίχτυα και στο έβδομο ματς που έπαιξε, το εκτός έδρας 3-2 επί της ΑΕΚ για το πρωτάθλημα. Το σερί του, όμως, σταμάτησε στους έξι αγώνες.

Γκολ σε  επτά σερί δικές του συμμετοχές είχε και ο Ντάρκο Κοβάτσεβιτς την περίοδο 2007-08, που αντιστοιχούν σε οκτώ αγώνες του Ολυμπιακού. Είχε λείψει από τον τέταρτο στη σειρά, με αντίπαλο τον Διαγόρα για το Κύπελλο στη Ρόδο. Κάτι αντίστοιχο συνέβη και με τον Καρίμ Ανσαριφάρντ τη σεζόν 2017-18. Σκόραρε σε έξι «κολλητά» ματς που είχε παίξει ο ίδιος, σε μια σειρά επτά αγώνων που είχε δώσει η πειραϊκή ομάδα (ο Ιρανός, όμως, έχασε τον τρίτο αγώνα, τη ρεβάνς του Κυπέλλου με τον Πλατανιά).

Μετά τον Αλεξανδρή, λοιπόν, βρίσκουμε μόνο τέσσερις παίκτες που είχαν σκοράρει μέχρι και σε πέντε επίσημους αγώνες του Ολυμπιακού και τους οποίους ξεπέρασε χθες ο Ελ Καμπί (ο οποίος, παρεμπιπτόντως, έφτασε τα 20 επίσημα τέρματα με τους Πειραιώτες). Πρόκειται για τους Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς (στο τέλος της σεζόν 2001-02), Ζιοβάνι (2003-04), Ριβάλντο (2005-06) και Κώστα Μήτρογλου (2012-13).

Το σερί του Ελ Καμπί

10/2/2024: Ολυμπιακός-ΟΦΗ 4-0 (1)
15/2/2024: Ολυμπιακός-Φερεντσβάρος 1-0 (1)
18/2/2024: ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 1-4 (2)
22/2/2024: Φερεντσβάρος-Ολυμπιακός 0-1 (1)
25/2/2024: Ολυμπιακός-Αστέρας Τρίπολης 2-1 (2)
28/2/2024: Παναιτωλικός-Ολυμπιακός 1-2 (1)

Το σερί του Αλεξανδρή

24/11/2001: Εθνικός Αστέρας-Ολυμπιακός 2-4 (1)
1/12/2001: Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 2-2 (1)
8/12/2001: ΟΦΗ-Ολυμπιακός 1-1 (1)
15/12/2001: Ακράτητος-Ολυμπιακός 2-3 (1)
19/12/2001: Ολυμπιακός-Αιγάλεω 5-1 (3)
13/1/2002: Ολυμπιακός-Παναχαϊκή 4-0 (3)

* Σε παρένθεση βλέπετε τα γκολ που σημείωσε ο παίκτης στον αντίστοιχο αγώνα.

Το σερί με τον Παναιτωλικό και το ξεκίνημα του Μεντιλίμπαρ

Ο Ολυμπιακός έφτασε και τις 19 σερί νίκες επί του Παναιτωλικού στη Super League, εκ των οποίων τις εννιά τις έχει πετύχει εκτός έδρας. Η τελευταία γκέλα ήταν το 1-1 στο Αγρίνιο στις 30 Αυγούστου 2014. Στο σύνολο, οι «ερυθρόλευκοι» έχουν 25 νίκες και τρεις ισοπαλίες σε 28 αγώνες πρωταθλήματος με τον Παναιτωλικό. Είχαν βρεθεί πίσω στο σκορ και στο 3-1 του α’ γύρου στο Καραϊσκάκη, όπου πάλι είχαν ισοφαρίσει με αυτογκόλ (του Μάριου Οικονόμου).

Στο μεταξύ, ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ έφτασε τις πέντε νίκες στους ισάριθμους πέντε πρώτους αγώνες του ως προπονητής του Ολυμπιακού. Πρόκειται για το καλύτερο ξεκίνημα προπονητή στον «ερυθρόλευκο» πάγκο ύστερα από εκείνο του Πάουλο Μπέντο την περίοδο 2016-17.

Ο Πορτογάλος είχε αρχίσει τη θητεία του με νίκες επί των Αρούκα (1-0 εκτός και 2-1 στην παράταση εντός), Βέροιας (6-1 εντός), Γιανγκ Μπόις (1-0 εκτός) και Ηρακλή (2-1 εκτός), αλλά στο έκτο ματς ηττήθηκε με 1-0 από την ΑΕΛ στη Λάρισα.