Ολυμπιακός - Βόλος 3-0: Killer Ελ Καμπί, ζογκλέρ Ποντένσε, «6 στα 6» και στο -3 από την κορυφή!

Με τον Ελ Καμπί να σκοράρει ξανά δύο φορές, τον Ποντένσε σε τρελά κέφια, να βρίσκει δίχτυα και να κερδίζει πέναλτι, ο Ολυμπιακός καθάρισε εύκολα τον Βόλο – Κόκκινη στο 5′ ο Μπαριέντος – Ακυρώθηκαν για… αστείους λόγους, μέσω VAR, γκολ των Μασούρα, Ποντένσε – Εξαιρετικό ντεμπούτο Αμπι!

Τρία γκολ μέτρησαν, ένα κακώς ακυρώθηκε, απίθανες ευκαιρίες και μια αποβολή. Ο ασταμάτητος Ελ Καμπί σκόραρε και πάλι εις διπλούν για τον Ολυμπιακό, για να οδηγήσει την ομάδα του Μεντιλίμπαρ στο «6 στα 6», σε μια παράσταση για έναν ρόλο (3-0) που την έφερε στο -3 από την κορυφή της βαθμολογίας!

Ο Γιόβετιτς συνδέθηκε ξανά με τα αντίπαλα δίχτυα, ενώ πεντακάθαρα γκολ του Μασούρα και του Ποντένσε, ακυρώθηκαν λανθασμένα, μέσω VAR! Απέναντι στον Βόλο που έμεινε με παίκτη λιγότερο από το 5ο λεπτό, λόγω αποβολής του Μπαριέντος, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν επίδειξη δύναμης και συνέχισαν το νικηφόρο τους σερί, κόντρα ξανά στους κομάντος της ΚΕΔ.

Αποφασισμένος να δείξει σε όλους τους παίκτες που ανήκουν στο ρόστερ του Ολυμπιακού ότι τους υπολογίζει, ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ, έδωσε την ευκαιρία σε ακόμη δύο, να πάρουν το βάπτισμα του πυρός. Κάτω από τα δοκάρια ξεκίνησε ο Κωνσταντής Τζολάκης, ενώ στο κέντρο της άμυνας δίπλα στον Παναγιώτη Ρέτσο έκανε ντεμπούτο ο Νέλσον Αμπι σε ρόλο αριστερού στόπερ, ο οποίος άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις.

Οι «ερυθρόλευκοι» επιχείρησαν από το ξεκίνημα να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, ενώ μόλις στο 5ο λεπτό έμειναν περισσότεροι στο γήπεδο, όταν ο έμπειρος Μπαριέντος σήκωσε ψηλά το πόδι, χτύπησε στο πρόσωπο τον Μασούρα και ο ρέφερι Τσαγκαράκης του έδειξε την απευθείας κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο παιχνίδι.

Ηταν μια σκληρή, αλλά απόλυτα δίκαιη απόφαση, καθώς το μαρκάρισμα ήταν απερίσκεπτο και προκάλεσε αιμορραγία στον διεθνή κυνηγό του Ολυμπιακού, ο οποίος χρειάστηκε ράμματα. Την απόφαση του διαιτητή επιβεβαίωσε και το VAR, με τον Χρήστο Κόντη να μετατρέπει τον σχηματισμό της ομάδας του σε 4-4-1.

Δύο φορές απείλησε στα πρώτα λεπτά ο κεφάτος Ποντένσε, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, ενώ άλλες δύο τάισε τον Ελ Καμπί, ο οποίος δεν κατάφερε να νικήσει τον Κόβατς. Η τρίτη ήταν και φαρμακερή για τον Μαροκινό, ο οποίος έπειτα από γέμισμα του Ορτα από αριστερά, βρήκε τη μπάλα με τα… πλευρά και την έστειλε από κοντά στα δίχτυα για να ανοίξει το σκορ (27′).

Με αυτό το γκολ έφτασε τα 14 γκολ στο πρωτάθλημα, 7 τον τελευταίο μήνα και 9ο συνολικά αν προσθέσουμε και τα δύο σε βάρος της Φερεντσβάρος.

Ενα λεπτό αργότερα, ο Μασούρας βρέθηκε εντός περιοχής, επιχείρησε να πασάρει προς τον Ελ Καμπί, η μπάλα κόντραρε σε πόδι αμυντικού (Ράσιτς) και τελικά χάθηκε ένα γκολ που έμοιαζε σίγουρο… Τεράστια ευκαιρία έχασε και ο Ορτέγκα στο 43′ όταν σούταρε εντός περιοχής, έπειτα από πάσα του Μασούρα, αλλά ο Κόβατς του στέρησε το γκολ.

Τελικά, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ποντένσε κέρδισε πέναλτι από τον Μύγα, το οποίο υπέδειξε στον Τσαγκαράκη το VAR, με τον Ελ Καμπί να ζευγαρώνει τα τέρματά του και ουσιαστικά να «κλειδώνει» το «τρίποντο» πριν από την ανάπαυλα.

Με πρωταγωνιστή τον Μασούρα, ο Ποντένσε επιχείρησε για μία ακόμη φορά να χριστεί σκόρερ, ωστόσο, η κεφαλιά του από ευνοϊκή θέση, σταμάτησε στα σώματα. Κάτι ανάλογο έγινε και τέσσερα λεπτά αργότερα, με την κεφαλιά του Πορτογάλου εξτρέμ να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Νέα τεράστια ευκαιρία χάθηκε στο 51′ με τον Ποντένσε να ταΐζει τον Μασούρα, ο οποίος δεν κατάφερε να νικήσει τον Κόβατς.

To 3-0 ήρθε στο 56′ με τον Μασούρα να παίρνει το ριμπάουντ με το κεφάλι, έπειτα από προσπάθεια του Ρέτσου και ασθενή απόκρουση του Ράσιτς, γκολ το οποίο ακυρώθηκε ως φάουλ του Ρέτσου, ο οποίος είδε και την κίτρινη που όλως τυχαίως του στερεί τη δυνατότητα να αγωνιστεί στην πρεμιέρα των PlayOffs λόγω καρτών!

Ο χορός των ευκαιριών συνεχίστηκε κατά ριπάς από τους γηπεδούχους, ωστόσο, ο Κόβατς τους στέρησε τη δυνατότητα να πετύχουν τουλάχιστον άλλα δύο γκολ. Στο μεταξύ, πέρασαν στο γήπεδο οι Αλεξανδρόπουλος, Μπιανκόν και Γιόβετιτς, αντί των Ροντινέι, Εσε και Ρέτσου, με τον Μασούρα να συνεχίζει ως φουλ μπακ στη δεξιά πτέρυγα. Από το 73′ ο Ολυμπιακός συνέχισε με τρεις επιθετικούς, καθώς αντί των Τσικίνιο και Ελ Καμπί, μπήκαν οι Ελ Αραμπί και Ναβάρο.

Ο Γιόβετιτς επιχείρησε να σκοράρει δύο φορές μέσα σε λίγα λεπτά χωρίς να τα καταφέρει, σε ένα άνευ προηγουμένου μονότερμα, το οποίο, όμως, δεν αποτυπώθηκε στο σκορ. Δύο ευκαιρίες μέσα σε ισάριθμα λεπτά και για τον Ελ Αραμπί, την πρώτη αστόχη, τη δεύτερη τον σταμάτησε ο Κόβατς.

Ο Γιόβετιτς πέτυχε τελικά το 3-0 στο 87′, έπειτα από γύρισμα του Ελ Αραμπί, ενώ δύο λεπτά αργότερα ακυρώθηκε γκολ του Ποντένσε για χέρι του Ναβάρο, με τη φάση να μη φαίνεται ξεκάθαρα ούτε μέσω VAR! Στα δύο γκολ που πετυχαίνει ο Ολυμπιακός, διαιτητές και VAR μετρούν κατά μέσο όρο το ένα! Μιλάμε για την απόλυτη ξεφτίλα…