ΑΕΚ: Ιδανική... αυτόχειρας με 8 χαμένους βαθμούς μετά το 85'

Η άμυνα της Ενωσης αποπνέει διαρκώς το αίσθημα πως θα δεχτεί γκολ…

Σχεδόν δεδομένο έμοιαζε το βράδυ της Κυριακής ότι η ΑΕΚ θα δεχόταν γκολ στο φινάλε του αγώνα με τον Αρη στο Χαριλάου και θα έχανε τη νίκη μέσα από τα χέρια της.

Αρχικά το άγχος που έβγαζε στο γήπεδο η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα ήταν εμφανές, ενώ και οι παίκτες του έκαναν εύκολα λάθη από το γκολ του Εκι Πόνσε και μετά. Από την άλλη, είναι πλέον πολλές οι φορές που η «Ενωση» έχει πάθει το ίδιο φέτος που τείνει να γίνει χαρακτηριστικό. Εχει… σκουντουφλήσει τόσες φορές μετά το 85ο λεπτό των αγώνων της που στο τέλος θα πέσει μία και καλή. Αυτή ήταν η τέταρτη φορά που η ΑΕΚ δέχθηκε γκολ μετά το 85’, κάτι που της έχει στερήσει 8 βαθμούς, με τους οποίους θα μπορούσε να είναι πρώτη και με διαφορά.

Για τέταρτη φορά όμως δέχτηκε το γκολ της ισοφάρισης στα τελευταία λεπτά, με την έλλειψη συγκέντρωσης και τα λάθη να κοστίζουν. Το πρώτο… σοκ το υπέστη η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα στην Καισαριανή για τη 10η αγωνιστική, όταν ισοφαρίστηκε στο 85’ με το γκολ του Βαφέα από την Κηφισιά και τελικά το σκορ έμεινε στο 1-1. Κάτι ανάλογο συνέβη και στις Σέρρες στη 15η στροφή, όπου προηγήθηκε 2-1, έπαιζε με παίκτη παραπάνω και δέχτηκε το γκολ της ισοφάρισης στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά από μοιραίο λάθος του Αθανασιάδη.

Στο ντέρμπι της 22ης αγωνιστικής στην Τούμπα, η κεφαλιά του Κεντζιόρα στο 89’ στέρησε στην ΑΕΚ τη νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ, με τον Πολωνό αμυντικό να μένει αμαρκάριστος. Χθες, στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος, ο Βίντα υπέπεσε σε πέναλτι, έχοντας υψωμένο το χέρι και έδωσε την ευκαιρία στον Μορόν να ισοφαρίσει σε 3-3 για τον Αρη από την άσπρη βούλα.

Και οι τέσσερις απώλειες σημειώθηκαν εκτός έδρας και πρόκειται για προβληματική αμυντική λειτουργία στα τελευταία λεπτά, που έδωσε την ευκαιρία στον αντίπαλο να βρει ένα πολύτιμο γκολ. Ο Ματίας Αλμέιδα έχει ζητήσει από τους παίκτες του συγκέντρωση έως το τελευταίο σφύριγμα, αλλά δεν το βλέπει πάντα να συμβαίνει και καλείται να βρει τρόπο να διορθώσει αυτή την αδυναμία ενόψει των πλέι οφ