«Πεντάρα» η Λίβερπουλ, άνετα οι Ρόμα και Μαρσέιγ, σώθηκε η Λεβερκούζεν

Η Λίβερπουλ επιβλήθηκε 5-1 της Σπάρτα στην Πράγα, σφράγισε την πρόκριση στα προημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ και τώρα επικεντρώνεται στο ντέρμπι με τη Μάντσεστερ Σίτι, που θα κρίνει πολλά στη μάχη του τίτλου.

Ο ΜακΑλιστερ άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 7’, ο Νούνιες διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του στο 25’ με υπέροχο πλασέ, ενώ ο ίδιος παίκτης κλείδωσε τη νίκη στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Μπράντλεϊ έβαλε αυτογκόλ με τη σέντρα του δευτέρου μέρους, ωστόσο ο Ντίας και ο Σομποσλάι φρόντισαν να… αποκαταστήσουν την τάξη στο 53’ και το 90+4’ αντίστοιχα.

Η Ρόμα του Ντανιέλε ντε Ρόσι συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις, όπως φανερώνει το 4-0 επί της Μπράιτον στο «Ολίμπικο».

Το δοκάρι του Αντινγκρά στο 6’ αφύπνισε τους «τζαλορόσι», οι οποίοι προηγήθηκαν στο 12’ με τον Ντιμπάλα και διπλασίασαν το προβάδισμα στο 43’ με τον Λουκάκου.

Τα πάντα κρίθηκαν σε ένα τετράλεπτο. Στο 64’ ο Μαντσίνι χρίστηκε σκόρερ με κοντινή προσπάθεια και στο 68’ ο Κριστάντε διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με κεφαλιά. Η Μπράιτον έκανε φάσεις, αλλά μόνο η Ρόμα σκόραρε στο ματς της Ρώμης.

Η Λεβερκούζεν, από την πλευρά της, φλέρταρε με την πρώτη ήττα στη σεζόν, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 από την Καραμπάχ, αλλά έφυγε με το 2-2 από το Μπακού.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 26ο λεπτό με τον Μπενζιά και στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου ο Ζουνίνιο, από δημιουργός του πρώτου γκολ, έγινε σκόρερ του δεύτερου.

Τότε, ο Τσάμπι Αλόνσο έριξε στη μάχη τους Τσάκα, Βιρτς και Φρίμπονγκ, με αποτέλεσμα να δικαιωθεί έστω και την ύστατη ώρα (70’ Βιρτς, 90+2’ Σικ).

Αναφορικά με τα ματς του Κόνφερενς Λιγκ που άρχισαν στις 19:45, ο Αγιαξ και η Αστον Βίλα έμειναν στο 0-0, η Λιλ επιβλήθηκε 3-0 της Στουρμ Γκρατς στην Αυστρία (28′, 51′ Ντέιβιντ, 71′ Ζέγκροβα) και η Μόλντε επικράτησε 2-1 της Μπριζ στη Νορβηγία (43′ Στένεβικ, 90+2′ Γκούλμπραντσεν-85′ πέν. Ντε Κάιπερ).

Αργότερα στο Γιουρόπα Λιγκ, η Μαρσέιγ νίκησε 4-0 τη Βιγιαρεάλ, η Μίλαν 4-2 τη Σλάβια Πράγας και η Φράιμπουργκ 1-0 τη Γουέστ Χαμ, ενώ ισόπαλο 2-2 έληξε το παιχνίδι Μπενφίκα-Ρέιντζερς.

Την ίδια ώρα στο Κόνφερενς Λιγκ, η Φενέρμπαχτσε επικράτησε 3-0 εκτός έδρας της Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ, η Φιορεντίνα 4-3 της Μακάμπι Χάιφα, ενώ ανοικτούς λογαριασμούς άφησαν Σερβέτ και Πλζεν (0-0).