Λόρεν Μορόν: Ο παράγοντας «Χ» στα ντέρμπι για τον Άρη!

Ο 30χρονος επιθετικός έχει χτίσει μια ιδιαίτερη παράδοση απέναντι στους «μεγάλους» του ελληνικού πρωταθλήματος

Ο Άρης μπορεί να μην έχει βάσιμες ελπίδες εισόδου στο top-4 του πρωταθλήματος εξαιτίας της έλλειψης σταθερότητας κατά την διάρκεια της σεζόν, έχει αναδείξει όμως έναν μεγάλο πρωταγωνιστή, ο οποίος ακούει στο όνομα Λόρεν Μορόν.

Ο Ισπανός επιθετικός ήταν καίριος σε μια ακόμη αναμέτρηση καθώς χάρη σε δικό του γκολ στο 31ο λεπτό της αναμέτρησης κόντρα στον ΠΑΟΚ, στο ντέρμπι Θεσσαλονίκης, ο Άρης πέρασε νικηφόρα με 0-1 από το γήπεδο της «Τούμπας».

Τα κατορθώματα του Μορόν όμως δεν μένουν εδώ. Ο 30χρονος επιθετικός βρίσκεται σε ισοβαθμία με τον Ελ Καμπί στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ της Super League με 15 γκολ σε 26 συμμετοχές.

Αυτό όμως, που αξιολογείται ως κάτι εξίσου αξιοσημείωτο είναι και η τεράστια συμβολή του σε αγώνες ντέρμπι του ελληνικού πρωταθλήματος.

Ο Μορόν σκοράρει στα παιχνίδια που «καίει η μπάλα» χαρίζοντας βαθμούς για την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Συγκεκριμένα χάρισε τους τρεις βαθμούς επί του ΠΑΟΚ στην νίκη με 0-1 στην πρεμιέρα των πλει-οφ , ενώ είχε υπογράψει με δική του ασίστ στον Σαβέριο την νίκη με 2-1 επί του ΠΑΟΚ για την 17η στροφή του πρωταθλήματος.

Επίσης, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 97ο λεπτό εξασφάλισε ισοπαλία για τον Άρη απέναντι στην ΑΕΚ με 3-3 για την 26η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Από κει και πέρα συνέβαλε και με το γκολ της ισοφάρισης σε 1-1 στην πρόκριση των Αρειανών επί της Ένωσης για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Κόντρα στον Παναθηναϊκό, είχε βρει επίσης τον δρόμο προς τα δίκτυα σε αναμέτρηση για την 12η αγωνιστική οπού ο Άρης επικράτησε εντός έδρας με 2-0.

Έχει κατορθώσει λοιπόν να υπογράψει μια πρόκριση στο Κύπελλο επί της ΑΕΚ, ενώ έχει «βάλει το χεράκι του»  μέχρι στιγμής στην εξασφάλιση 10 βαθμών απέναντι σε κορυφαίες ομάδες του πρωταθλήματος.