ΠΑΟΚ - Ντιναμό Ζάγκρεμπ 5-1 : ΑΠΙΘΑΝΟΣ Δικέφαλος, πέταξε με πεντάρα για τα προημιτελικά!

Ο ΠΑΟΚ τρέλανε κόσμο και είναι στους «8» του Conference League, επικρατώντας με 5-1 της Ντιναμό Ζάγκρεμπ σε μια ΜΥΘΙΚΗ ευρωπαϊκή βραδιά.

Ένα ποδοσφαιρικό ΕΠΟΣ ολοκλήρωσε ο ΠΑΟΚ στην Τούμπα! Νίκησε 5-1 την Ντιναμό Ζάγκρεμπ, ανέτρεψε την ήττα του πρώτου αγώνα και προκρίθηκε στους «8» του Κόνφερενς Λιγκ για δεύτερη φορά στην ιστορία του.

Σκόρερ για την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου χρίστηκαν οι Κουλιεράκης (2), Μπάμπα, Μπράντον και Α. Ζίβκοβιτς σε μία απίθανη ανατροπή για τον Δικέφαλο, που έκανε το τέλειο πρώτο ημίχρονο και ολοκλήρωσε τη δουλειά στο δεύτερο.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καθηλωτικός στο πρώτο ημίχρονο. Πήρε την μπάλα από την αρχή στα πόδια του και υποχρέωσε τους Κροάτες σε ρόλο κομπάρσου κι άρχισε να τους… βομβαρδίζει. Στο 15’ ο Κουλιεράκης έπιασε την κεφαλιά από καλή θέση αλλά ο Νέβιστιτς έκανε σπουδαία επέμβαση. Στο 19’ ήταν η σειρά του Α. Ζίβκοβιτς να απειλήσει με σουτ μέσα από την περιοχή και τελικά η ομάδα του Λουτσέσκου πήρε προβάδισμα στο 27’.

Ο Μπάμπα με κοντινή κεφαλιά, μετά από ασίστ του Κουλιεράκη άνοιξε το σκορ για τον Δικέφαλο. Έξι λεπτά αργότερα, ήταν ο Έλληνας κεντρικός αμυντικός αυτός, που βρήκε δίχτυα. Με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή και βλέποντας την τύχη αυτή τη φορά να του χαμογελά με την κόντρα στον Σούσιτς, ο Κουλιεράκης έκανε το 2-0.

Η… κατηφόρα του πρώτου ημιχρόνου συνεχίστηκε και η ολική ανατροπή του σκορ του πρώτου αγώνα ήρθε στο 42’. Ο Τάισον έκανε την όμορφη σέντρα με το δεξί, ο Μπράντον βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή και με κεφαλιά ψαράκι νίκησε τον Νέβιστιτς για το 3-0, δίνοντας το έναυσμα στην Τούμπα να «εκραγεί».

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, οι Κροάτες αντέδρασαν και έφεραν το συνολικό σκορ σε ισορροπία με σουτ του Χότζα.

Ο ΠΑΟΚ ανέκτησε τις δυνάμεις του στον αγωνιστικό χώρο κι έχοντας κέρβερο κάτω από την εστία τον Κοτάρσκι, βρήκε τις ευκαιρίες του στην κόντρα και παρά το ότι ο Μουργκ το έχασε στο 85’, στο 88’ ο Ντεσπόντοφ κέρδισε πέναλτι και ο Α.Ζίβκοβιτς «κλείδωσε» την πρόκριση στους «8» του Κόνφερενς Λιγκ.

ΠΑΟΚ: (Ραζβάν Λουτσέσκου) Κοτάρσκι, Κουλιεράκης, Κεντζιόρα, Βιεϊρίνια (78’ Ότο), Μπάμπα, Μεϊτέ, Σβαμπ (81’ Οζντόεφ), Τάισον (67’ Ντεσπόντοφ), Κωνσταντέλιας (78’ Μουργκ), Α.Ζίβκοβιτς, Μπράντον (78’ Σαμάτα).

Ντιναμό Ζάγκρεμπ: (Σεργκέι Γιακίροβιτς) Νέβιστιτς, Τεοφίλ-Κατρίν, Μπερνάουερ, Ριστόφσκι, Πέρκοβιτς (80’ Ογκιβάρα), Σούσιτς (80’ Κουλένοβιτς), Μίσιτς, Σπίκιτς (74’ Κανέκο), Μπατούρινα, Χότζα (80’ Βίντοβιτς), Πέτκοβιτς.