Ολυμπιακός: Η πιο επική εκτός έδρας ανατροπή ελληνικής ομάδας και το ρεκόρ του Ελ Καμπί

Ιστορία έγραψε ο Ολυμπιακός με το έπος επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ, αφού έγινε η πρώτη ελληνική ομάδα που παίρνει ευρωπαϊκή πρόκριση, ενώ είχε χάσει στην έδρα της με περισσότερο από ένα γκολ διαφορά! Το στοιχειωμένο ρεκόρ που ισοφάρισε ο Ελ Καμπί.

Τι ήταν αυτό που ζήσαμε! Ο Ολυμπιακός τρέλανε όλη την Υφήλιο με το επικό 6-1 στην παράταση επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ στην Μπάτσκα Τόπολα και παράλληλα πανηγύρισε την πιο εντυπωσιακή ανατροπή που έχει πετύχει ελληνική ομάδα σε νοκ άουτ φάση ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Οι «ερυθρόλευκοι» έγιναν απόψε η πρώτη ελληνική ομάδα που κερδίζει ευρωπαϊκή πρόκριση, ενώ είχε ηττηθεί στο πρώτο ματς στην έδρα της με διαφορά μεγαλύτερη του ενός γκολ! Διότι έως τώρα δεν είχε καταφέρει κανείς να ανατρέψει ούτε εντός έδρας ήττα με δύο τέρματα διαφορά και η ομάδα του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ τα κατάφερε ενώ είχε χάσει με τρία (1-4) και μάλιστα χωρίς να ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ!

Πιο κοντά σε μια τέτοια ανατροπή είχε φτάσει η ΑΕΚ, την περίοδο 2019-20 για το Europa League. Μετά το 1-3 από την Τραμπζονσπόρ στο ΟΑΚΑ, προηγήθηκε στο πρώτο ημίωρο της ρεβάνς της Τραπεζούντας με 2-0 (24′ Λιβάγια, 30′ πέν. Μάνταλος), αλλά δεν πέτυχε το τρίτο γκολ που χρειαζόταν για να πάρει την πρόκριση.

Tο ίδιο έκανε κι ο Ατρόμητος την περίοδο 2013-14 στην ίδια διοργάνωση. Μετά την ήττα με 1-3 απ’ την Αλκμαάρ στο Περιστέρι, νίκησε με 2-0 (53′ Δ. Παπαδόπουλος, 74′ Θ. Καραγκούνης), σε έναν αγώνα που διεξήχθη… σε δύο μέρη, λόγω πυρκαγιάς που ξέσπασε στο γήπεδο ενώ προηγούταν με 1-0. Κι αυτός αποκλείστηκε λόγω του κανονισμού του εκτός έδρας γκολ.

Ελπίδες είχε αποκτήσει και ο Παναθηναϊκός το 1993-94 στο Κύπελλο Κυπελλούχων, όταν μετά το 1-4 από την Μπάγερ Λεβερκούζεν στο ΟΑΚΑ, προηγήθηκε 2-0 στη ρεβάνς (7′ πέν. Σαραβάκος, 66′ Γ. Χ. Γεωργιάδης). Χρειαζόταν βέβαια άλλα δύο γκολ για να προκριθεί, αλλά τελικά οι Γερμανοί μείωσαν σε 2-1 στο 81′ και το ματς έληξε με αυτό το σκορ.

Ο Ολυμπιακός είχε πανηγυρίσει άλλες δύο προκρίσεις στην Ευρώπη ενώ είχε χάσει με 1-0 στην έδρα του στο πρώτο παιχνίδι. Η πιο πρόσφατη και πιο εντυπωσιακή ήταν φυσικά αυτή επί της Άρσεναλ για το Europa League του 2019-20, με τη νίκη με 2-1 στη ρεβάνς του Emirates, πάλι στην παράταση (53′ Σισέ, 120′ Ελ Αραμπί/113′ Ομπαμεγιάνγκ). Και η πρώτη, εκείνη επί της Τσερνομόρετς για το Κύπελλο Κυπελλούχων του 1992-93, με 3-0 στη ρεβάνς της Οδησσού (16′ Βαΐτσης, 28′ Μητσιμπόνας, 82′ Προτάσοφ).

Ξεπέρασε και την ΑΕΚ

Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε χθες σε… επικότητα και την πρόκριση της ΑΕΚ επί της Κουίνς Παρκ Ρέιντζερς την περίοδο 1976-77, η οποία μάλιστα είχε επιτευχθεί με τη ρεβάνς εντός έδρας.

Η Ένωση είχε ηττηθεί με 3-0 στο πρώτο ματς στο Λόφτους Ρόουντ, όμως απάντησε νικώντας με το ίδιο σκορ στο παλιό γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας. Και πήρε την πρόκριση στα πέναλτι, με πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακα, Νίκο Χρηστίδη, τον οποίο είχε βάλει ως αλλαγή ο προπονητής, Φράντισεκ Φάντρονκ, ειδικά για τη διαδικασία.

Ανατροπή ήττας με τρία γκολ διαφορά εκτός έδρας, αλλά με 5-2 (του αρκούσε δηλαδή το 3-0 στη ρεβάνς) πέτυχε και ο Παναθηναϊκός την περίοδο 1987-88 επί της ουγγρικής Χόνβεντ, για το Κύπελλο ΟΥΕΦΑ, νικώντας τη με 5-1 στο ΟΑΚΑ. Και βέβαια και στον ημιτελικό του Κυπέλλου Πρωταθλητριών του 1970-71, όταν πέρασε με 3-0 επί του Ερυθρού Αστέρα στη Λεωφόρο, ενώ είχε ηττηθεί με 4-1 στο Βελιγράδι.

Ο Ολυμπιακός, όμως, το κατάφερε έχοντας ηττηθεί με 1-4 στο Φάληρο κι ενώ έχει καταργηθεί ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ!

Πρώτη φορά έξι γκολ εκτός!

Με το γκολ του Στέφαν Γιόβετιτς στο 93′ ο Ολυμπιακός πήρε για πρώτη φορά σκορ πρόκρισης στο χθεσινό παιχνίδι, όμως με το γκολ του Γιουσέφ Ελ Αραμπί στο 103′ έγραψε για πρώτη φορά το «6» στον πίνακα του σκορ εκτός έδρας ευρωπαϊκού αγώνα του!

Η ευρύτερη εκτός έδρας νίκη των «ερυθρόλευκων» στην Ευρώπη πριν από τη σημερινή ήταν το 5-0 επί της αλβανικής Μπέσα Καβαγιέ στις 18 Ιουλίου 2010 (18′, 30′ Όσκαρ, 47′ Ντουντού, 70′, 83′ Ντιόγκο). Μάλιστα, το 6-1 επί του ίδιου αντιπάλου στη ρεβάνς της 22ας Ιουλίου ήταν και η ευρύτερη ευρωπαϊκή νίκη του Ολυμπιακού είτε εντός είτε εκτός έδρας μέχρι απόψε.

Έξι γκολ, βέβαια, είχαν βάλει οι Πειραιώτες και στην Μπάγερ Λεβερκούζεν (6-2), στο αξέχαστο ματς της 18ης Σεπτεμβρίου 2002 στη Ριζούπολη, για τη φάση των ομίλων του Champions League.

Ο Ελ Καμπί έπιασε τον Αντωνιάδη

Με το υπέροχο γκολ με ανάποδο ψαλίδι με το οποίο διαμόρφωσε το 4-1, ο Αγιούμπ Ελ Καμπί έφτασε τα 10 στις φετινές ευρωπαϊκές διοργανώσεις (σε 14 συμμετοχές) και ισοφάρισε την κορυφαία σχετική επίδοση για παίκτη ελληνικής ομάδας σε μία σεζόν.

Ο Μαροκινός επιθετικός ισοφάρισε το ρεκόρ του Αντώνη Αντωνιάδη το οποίο αντέχει φυσικά από την περίοδο 1970-71, όταν πέτυχε 10 γκολ (σε 9 συμμετοχές) και συνέβαλε αποφασιστικά στην πορεία του Παναθηναϊκού μέχρι τον τελικό του Κυπέλλου Πρωταθλητριών. Η δεύτερη καλύτερη επίδοση μέχρι σήμερα ήταν του Ρόμπερτ Μακ του ΠΑΟΚ, ο οποίος είχε σκοράρει 9 φορές σε 12 αγώνες τη σεζόν 2015-16.

Φυσικά, ο Ελ Καμπί έχει τη δυνατότητα να σπάσει αυτό το… στοιχειωμένο ρεκόρ αν πετύχει τουλάχιστον ένα γκολ στην προημιτελική φάση.