Κλαμπ Μπριζ: Ηττήθηκε με ανατροπή και έχασε τον γκολκίπερ της η αντίπαλος του ΠΑΟΚ

Την ήττα από την Σεντ Τρούντεν με 2-1 γνώρισε η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στα προημιτελικά του Κόνφερενς Λιγκ, Κλαμπ Μπριζ. Ανησυχία και για τον βασικό της τερματοφύλακα, Σιμόν Μινιολέ.

Οι άνθρωποι του ΠΑΟΚ ταξίδεψαν στο Βέλγιο για να… κατασκοπεύσουν την εκτός έδρας προσπάθεια της Κλαμπ Μπριζ στην έδρα της Σεντ Τρούντεν, όπου τελικά η ομάδα του Ρόνι Ντέιλα άφησε τρεις βαθμούς, παρότι προηγήθηκε.

Άλλο ένα «στραβοπάτημα» στον δρόμο της για την κατάκτηση της υψηλότερης πιθανής θέσης στο πρωτάθλημα του Βελγίου έκανε η επικείμενη αντίπαλος του ΠΑΟΚ, Κλαμπ Μπριζ. Οι «μπλάου-ζβαρτ» προηγήθηκαν στο 6ο μόλις λεπτό, με γκολ του πρώην επιθετικού της Μπαρτσελόνα, Φεράν Γιούτγκλα, όμως τα άσχημα μαντάτα ξεκίνησαν τέσσερα λεπτά αργότερα. Ο γκολκίπερ της ομάδας, και ιδιαίτερα γνωστός από το παρελθόν του στη Λίβερπουλ, Σιμόν Μινιολέ, αποχώρησε με ενοχλήσεις στο πόδι, δίνοντας τη θέση του στον Νορντίν Γιάκερς.

Η Σεντ Τρούντεν ανέβασε τον ρυθμό της στο δεύτερο μέρος και σκόραρε στο 59΄με τον Ζαχιρόλεσλαμ, μετά από σέντρα του Ογκάβα στο δεύτερο δοκάρι. Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να ολοκληρώσουν την ανατροπή στο 81′, όμως ο Ορτόνιες σημάδεψε τη δεξιά δοκό από τη λευκή βούλα. Το 2-1 έγινε ωστόσο στο 85′ με «κανονιά» του Κόιτα, αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή.

Με αυτή την ήττα, η Μπριζ παραμένει στους 51 βαθμούς και την τέταρτη θέση, ενώ αν η Γκενκ νικήσει την Βέστερλο, θα την πλησιάσει στους δύο βαθμούς.