Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Λίβερπουλ 4-3 παρ.: Τι ματσάρα ήταν αυτή!

Γιουνάιτεντ

Το ματς της χρονιάς διεξήχθη στο «Ολντ Τράφορντ», όπου η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε 4-3 της Λίβερπουλ στην παράταση και προκρίθηκε στα ημιτελικά του FA Cup, όπου θα αντιμετωπίσει την Κόβεντρι.

Ένα από τα κορυφαία παιχνίδια στην ιστορία του θεσμού ήταν το αποψινό μεταξύ των δύο πιο επιτυχημένων ομάδων της χώρας: της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και της Λίβερπουλ.

Επτά γκολ, ανατροπές, δοκάρι στο 89′, χαμένο τετ-α-τετ στο 90+4′ και 50 τελικές, συνέθεσαν το μωσαϊκό αυτής της ραψωδίας.

Μόλις στο 4΄η Γιουνάιτεντ έριξε την πρώτη προειδοποιητική βολή με καλοζυγισμένο σουτ του Ράσφορντ που εξουδετέρωσε ο Κέλεχερ.

Η Λίβερπουλ απάντησε στο 9΄με απίθανο βολ πλανέ του Σαλάχ από δύσκολη γωνία που πέρασε εκατοστά δίπλα από το δοκάρι του Ονάνα.

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο 10′ με τον ΜακΤόμινεϊ, έπειτα από χαμένο τετ-α-τετ του Γκαρνάτσο με τον Κέλεχερ.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ άγγιξε την ισοφάριση στο 14′ με άστοχο σουτ του Ρόμπερτσον από το ύψος του πέναλτι, ενώ στο 35′ ο Κέλεχερ στέρησε από τον ΜακΤόμινεϊ το δεύτερο γκολ.

Δευτερόλεπτα αργότερα το VAR μεσολάβησε για να μην μετρήσει το γκολ του Έντο (οφσάιντ του Σαλάχ στην αρχή της φάσης), αλλά στο 44′ ο ΜακΆλιστερ έφερε το ντέρμπι στα ίσα με σουτ.

Τρία λεπτά αργότερα, η Λίβερπουλ ανέτρεψε τα δεδομένα με… ριμπάουντ του Σαλάχ, έπειτα από επέμβαση του Ονάνα σε πλασέ του Νούνιες.

Στις αρχές του β’ μέρους, η ομάδα του Κλοπ άγγιξε το 1-3 με τον Νούνιες, αλλά η μπάλα βρήκε στο δοκάρι, αλλά στο 87′, στην πρώτη της ουσιαστική ευκαιρία μετά την ανάπαυλα, η Γιουνάιτεντ βρήκε την ισοφάριση με πλασέ του Άντονι.

Στο 89′ η σέντρα-σουτ του Έλιοτ κατέληξε στο δοκάρι, ενώ στο 90+4′ ο Ράσφορντ αστόχησε σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Χάρη σε μακρινό σουτ του Έλιοτ που κόντραρε, η Λίβερπουλ ανέκτησε το προβάδισμα στο 105′ και έγινε εκ νέου το αφεντικό για την πρόκριση, αναγκάζοντας τον Έρικ Τεν Χάαχ να παίξει με τριάδα στα στόπερ τους Άντονι, Μαγκουάιρ και Νταλότ.

Στο 112, έπειτα από λάθος μεταβίβαση του Νούνιες, ο ΜακΤόμινεϊ έδωσε στον Ράσφορντ, ο οποίος πλάσαρε σωστά τον Κέλεχερ και εξιλεώθηκε για τη χαμένη ευκαιρία του 90+4′.

Ο ΜακΤόμινεϊ αστόχησε σε τετ-α-τετ στο 116′, αλλά στο 120′ ο Ντιαλό έγραψε το 4-3 με πλασέ, πανηγύρισε έξαλλα και αποβλήθηκε. Μικρή σημασία είχε από τη στιγμή που αυτό ήταν το τελικό αποτέλεσμα…

Η ημιτελική φάση θα διεξαχθεί στο «Γουέμπλεϊ» το διήμερο 20/21 Απριλίου, ενώ τα ζευγάρια θα είναι Κόβεντρι-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Μάντσεστερ Σίτι-Τσέλσι.