Πορτογαλία: Tερματοφύλακας έκανε το απίθανο- Απέκρουσε τρεις εκτελέσεις πέναλτι της Μπενφίκα!

Ο Ούγκο Σόουζα της Τσάβες κατάφερε να αποκρούσει τρεις εκτελέσεις πέναλτι της Μπενφίκα, πετυχαίνοντας κάτι συγκλονιστικό, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό ώστε η ομάδα του να αποφύγει την ήττα.

Στον χώρο του ποδοσφαίρου, οι τερματοφύλακες που καταφέρνουν να αποκρούσουν πέναλτι, γεγονός που προϋποθέτει  νεύρο και ευκινησία, παίρνουν δικαιωματικά όλα τα μπράβο.

Έτσι λοιπόν έγινε και σε αναμέτρηση της 27ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Πορτογαλίας, Liga Nos, οπού ο 25χρονος Βραζιλιάνος πορτιέρε της Τσάβες, Ούγκο Σόουζα, έκανε απίστευτη εμφάνιση αποκρούοντας τρία πέναλτι στον ίδιο αγώνα!

Μπορεί εν τέλει η ομάδα του να βίωσε ήττα στο «Ντα Λουζ» με 1-0 από την ανώτερη Μπενφίκα, αλλά ο ίδιος ήταν «κέρβερος» από τη βούλα του πέναλτι, αποσοβώντας γκολ σε τρεις περιπτώσεις.

Αρχικά βρέθηκε αντιμέτωπος με τον Άνχελ Ντι Μαρία, πέφτοντας δεξιά και μπλοκάροντας την εκτέλεση του στο 26ο λεπτό, κρατώντας το 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, και το 65ο λεπτό οι γηπεδούχοι κέρδισαν εκ νέου πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε αυτή την φορά ο Αρτούρ Καμπράλ. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός επέλεξε την δεξιά γωνία, όμως ο Σόουζα έπεσε ξανά σωστά και χαμηλά και απέκρουσε.

Ο διαιτητής όμως καταλόγισε επανάληψη στην εκτέλεση και έτσι ο Καμπράλ εκτέλεσε ξανά στο 66ο λεπτό πέναλτι χαμηλά και δεξιά και ο Σόουζα έπεσε ξανά σωστά και απέκρουσε πέναλτι εκπληκτικώς για τρίτη φορά στη βραδιά.

Όμως, στο 68ο λεπτό, η Μπενφίκα μετουσίωσε σε γκολ την κεφαλιά του Ζοαό Νέβες προς τα πίσω, γράφοντας το τελικό 1-0.