Φατίχ Τερίμ: «Ήταν κόκκινη το φάουλ στον Μπερνάρ, δεύτερη κίτρινη στον Κετζιόρα, το ελληνικό πρωτάθλημα αξίζει καλύτερους διαιτητές»

Νέες βολές για τη διαιτησία από τον Φατίχ Τερίμ και στη συνέντευξη Τύπου, μετά το τέλος του ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στη Λεωφόρο.

Το πρώτο ξέσπασμα του προπονητή του Παναθηναϊκού ήρθε στην Cosmote, αμέσως μετά το τέλος του αγώνα, το δεύτερη ήρθε λίγο αργότερα, επιμένοντας για ευθύνες της διαιτησίας.

Συγκεκριμένα, ο Τερίμ είπε:

«Μέχρι στιγμής δεν είχα πει τίποτα για τους διαιτητές, μόνο μία φορά είπα για την καθυστέρηση. Αλλά η ερώτηση είναι η εξής: ο Σπόραρ γιατί του έκαναν ράμματα στο κεφάλι και είναι και φάουλ. Δεν είναι δεύτερη κίτρινη κάρτα αυτό; Συγχαρητήρια, όπως και να ‘χει, κέρδισαν οι αντίπαλοι. Δεν θέλω να δείξω τον διαιτητή ως δικαιολογία. Ήταν κόκκινη για μένα η φάση του Μπερνάρ στο πρώτο ημίχρονο και του Κετζιόρα δεύτερη κίτρινη. Μπορεί να είναι η φάση του Αράο φάουλ, εσείς πρέπει να συνεχίσετε το παιχνίδι και να το τσεκάρετε στο VAR. Το πρωτάθλημα δεν αξίζει τέτοιου είδους διαιτητές που δεν έχουν ποιότητα. Δεν λέω τίποτα για τη νίκη που πήρε ο ΠΑΟΚ, συγχαρητήρια. Όπως είπα το ελληνικό πρωτάθλημα δεν αξίζει τέτοιους διαιτητές που δεν έχουν ποιότητα.

Εγώ απλά σκέφτομαι ότι το ελληνικό πρωτάθλημα αξίζει καλύτερους διαιτητές, πιο ποιοτικούς. Γιατί σε τέτοιου είδους αγώνες, κάνουν τη διαφορά οι μικρές λεπτομέρειες. Στην κόκκινη και στο πέναλτι δεν το σκέφτηκε καθόλου, το έδωσε. Εγώ είδα τις φάσεις, δεν μιλάω έτσι. Ένας διαιτητής με ποιότητα που έχει και την εμπειρία, μπορεί να συνεχίσει το παιχνίδι κι αν υπάρχει φάουλ να το γυρίσει το VAR. Τώρα θέλω να σας πω και για τα 4 λεπτά. Μόνο 2:40 ήταν το γκολ. Το λιγότερο έπρεπε να είναι 7 λεπτά, πώς μπορεί να δίνει 4; Γιατί όταν έχουμε διαφορά ένα γκολ, μπορούμε να το γυρίσουμε. Έχουν γίνει πάρα πολλά πράγματα. Δεν είμαι άνθρωπος που θα δικαιολογηθώ για τους διαιτητές, αλλά έχουν γίνει τόσα πολλά πράγματα. Πώς μπορείς να δίνεις 4 λεπτά;»