Ατρόμητος - Πανσερραϊκός 1-1: O Χοβάν «έκαψε» τα «λιοντάρια»

Με γκολ του Κόστα Αλεξιτς στο 18ο λεπτό, ο Πανσερραϊκός κρατούσε τη νίκη στο Περιστέρι, όμως, ένα τραγικό λάθος του Αντριαν Χοβάν στην εκπνοή, χάρισε τον βαθμό στον Ατρόμητο (1-1).

Ο Πανσερραϊκός κρατούσε στα χέρια του τους τρεις βαθμούς στο Δημοτικό Γήπεδο του Περιστερίου, αλλά έναν τραγικό λάθος του Αντριαν Χοβάν στο 90+4′ έδωσε την ευκαιρία στον Ατρόμητο να σώσει την παρτίδα με σκορ 1-1.

Η ουσία είναι ότι αμφότεροι παραμένουν σε απόσταση ασφαλείας αναφορικά με την παραμονή στη Super League.

Η εξέλιξη του αγώνα Ατρόμητος – Πανσερραϊκός:

Γρήγορο ήταν το τέμπο στο ξεκίνημα, με τους Κούεν (4′) και Ντιρκς (13′) να σπαταλούν τις πρώτες καλές τελικές.

Ο Πανσερραϊκός πήρε το προβάδισμα πριν από το 20λεπτο, συγκεκριμένα στο 18′, με κεφαλιά του Άλεξιτς, έπειτα από κόρνερ του Ουάρντα.

Εκτοτε, οι φιλοξενούμενοι είχαν τα ηνία, ενώ ο ρυθμός έπεσε αισθητά μετά το 0-1.

Ο Ατρόμητος άγγιξε την ισοφάριση στο 47′, όταν ο Ρομπάιγ μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Επειτα, πέραν μιας προσπάθειας του Βέργου που πέρασε λίγο άουτ στο 61′, το δεύτερο ημίχρονο ήταν κάκιστο.

Η επόμενη αξιόλογη φάση καταγράφηκε στο 85′ και ήταν ένα σουτ του Ουάρντα από πλεονεκτική θέση που πέρασε άουτ.

Τα τελευταία λεπτά κυλούσαν χωρίς συγκινήσεις, με εξαίρεση μία σέντρα-σουτ του Βρακά στο 90′ (δεν πρόλαβε να κάνει προβολή ο Βαλένσια).

Εντούτοις, η απόφαση του Χοβάν να βγει πολλά μέτρα εκτός περιοχής και, μάλιστα, στο 90+4′, έδωσε την ευκαιρία στον Τζοβάρα να ισοφαρίσει και να χαρίσει τον βαθμό στον Ατρόμητο.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Mαρκετζάνι, Κιβρακίδης, Τσακμάκης, Τζαβέλλας, Πομόνης, Έρλινγκμαργκ (46′ Έντερ), Φριντζόνσον (46′ Βαλένσια), Κούεν, Ρομπάιγ (62′ Τζοβάρας), Ντιρκς (46′ Βρακάς), Βέργος (69′ Αντζιέλσκι).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Χοβάν, Δεληγιαννίδης, Μπέργκστρεμ, Αυλωνίτης, Πεταυράκης, Μορέιρα, Ουεντραόγκο, Ουάρντα (90+4′ Μασκανάκης), Τομάς (66′ Γούλερι), Άλεξιτς (85′ Σοφιανός), Μπετανκόρ (66′ Χατζηστραβός).