Παναιτωλικός - Βόλος 0-1: Γκολάρα παραμονής ο Ασεχνούν, σε θέση υποβιβασμού οι Αγρινιώτες!

Το εκπληκτικό γκολ του Γιασίν-Αμίν Ασεχνούν χάρισε στον Βόλο μία πολύ σπουδαία νίκη στη μάχη για την παραμονή στη Stoiximan Super League (1-0 επί του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο). Έκανε το 3×3 η ομάδα του Χρήστου Κόντη στα πλέι άουτ.

Έπειτα από ένα επεισοδιακό παιχνίδι, ιδίως στα τελευταία λεπτά, ο Βόλος νίκησε με 1-0 τον Παναιτωλικό, αύξησε τις ελπίδες παραμονής στη Stoiximan Super League και, αντίθετα, έριξε τον αντίπαλο στη 13η θέση που σημαίνει υποβιβασμός!

Η εξέλιξη του αγώνα Παναιτωλικός – Βόλος:

Χωρίς συγκινήσεις κύλησε το πρώτο μισό του α’ ημιχρόνου, επομένως το τρομερό γκολ του Ασεχνούν στο 29′ (με ψηλοκρεμαστό σουτ εκτός περιοχής), ήρθε σαν… μάννα εξ ουρανού.

Ο Βόλος, μάλιστα, λίγο έλειψε να διπλασιάσει το προβάδισμα, αφού στο 42′ η κεφαλιά του Γκαρσία, έπειτα από σέντρα του Αλχο, πέρασε λίγο άουτ.

Ο Παναιτωλικός αφυπνίστηκε και έχασε δύο σπουδαίες ευκαιρίες στο τέλος του α’ ημιχρόνου, με highlight το δοκάρι του Πέρες στο 45′.

Άγρια ομορφιά επεφύλασσε το β’ μέρος, απόρροια της σπουδαιότητας του αποτελέσματος.

Ο Παναιτωλικός είχε 62% κατοχή στα πρώτα λεπτά, ωστόσο αδυνατούσε να απειλήσει έμπρακτα την αντίπαλη εστία.

Μοιραίος για τους γηπεδούχους αποδείχθηκε ο Λομονάκο, ο οποίος βγήκε τετ-α-τετ με τον στο 88′, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Ενα λεπτό αργότερα, ο Αλχο αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη για φάουλ στον Μπουζούκη.

Οι γηπεδούχοι πολιόρκησαν τα καρέ του Βόλου στο 8λεπτο των καθυστερήσεων, όμως, συνολικά μόλις οι 3 από τις 14 τελικές του είχαν κατεύθυνση προς την εστία.

Το μόνο που έληξε ισόπαλο ήταν οι… παίκτες των δύο ομάδων στο φινάλε, αφού στο 90+6′ ο Μλάντεν αποβλήθηκε για φάουλ στον Μωραΐτη.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Τσάβες, Οικονόμου, Μλάντεν, Στάγιτς (46′ Χατζηθεοδωρίδης), Μαυρίας (86′ Μ. Ντουάρτε), Τορεχόν, Πέρες, Φ. Ντουάρτε, Χουάνπι (78′ Λιάβας), Ντίας (78′ Μπουζούκης), Καρέλης (54′ Λομονάκο).

ΒΟΛΟΣ: Κόβατς, Αλχο, Καλογερόπουλος, Σιέλης, Λούνα, Γκλάβτσιτς, Μπαριέντος (63′ Τρουιγέ), Μύγας, Ασεχνούν (85′ Ποπέσκου), Κόμπα (85′ Μπερτόλιο), Γκαρσία (76′ Μωραΐτης).