Λαμία - Ολυμπιακός 1-5: Σόου Γιόβετιτς και κόκκινη εκδίκηση!

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Στέβαν Γιόβετιτς, ο Ολυμπιακός έκανε παρέλαση στη Λαμία, πήρε εκδίκηση για την ήττα στο αντίστοιχο ματς του β’ γύρου, κατέκτησε επιβλητικά και με ωραία μπάλα το τρίποντο, ενώ έστειλε μήνυμα πως είναι ζωντανός στη μάχη του τίτλου.

Κόκκινη… εκδίκηση στη Λαμία με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Στέβαν Γιόβετιτς. Ο Μαυροβούνιος κυνηγός ήταν όλα τα λεφτά στην αναμέτρηση του «Αθ. Διάκος», καθώς τα έκανε όλα για την ομάδα του. Ανοιξε το σκορ, κέρδισε το πέναλτι που αξιοποίησε ο Ελ Καμπί, δημιούργησε το… αυτογκόλ του Κυριάκου Παπαδόπουλου κι όλα αυτά μέσα σε διάστημα 25 λεπτών!

Ο Ολυμπιακός ήταν απόλυτος κυρίαρχος στο «ΔΑΚ». Δεν άφησε την ομάδα του Βόκολου να πάρει ανάσα, παρότι παρατάχθηκε με πολλά νέα πρόσωπα. Από το ξεκίνημα οι Πειραιώτες κάθισαν στη θέση του οδηγού κι έφτασαν σε μια επιβλητική και συνάμα πολύτιμη νίκη στην προσπάθεια να προσεγγίσουν ξανά την κορυφή της βαθμολογίας.

Με την ενδεκάδα που διαβάσατε με κάθε λεπτομέρεια από το πρωί στη SportDay παρέταξε την ομάδα του ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ. Κάτω από τα δοκάρια διατηρήθηκε ο Τζολάκης, δεξιά στην άμυνα ο Ροντινέι, αριστερά ο Ρίτσαρντς, ενώ δίπλα στον Ρέτσο επανήλθε ο Αμπι αντί του Κάρμο. Στον άξονα, ο Ορτα ήταν δίπλα στον Εσε, με τον Γιόβετιτς μπροστά τους, Μασούρας στο δεξί φτερό, Ζέλσον στο αριστερό και Ελ Καμπί στην κορυφή.

Για τους γηπεδούχους ο Λεωνίδας Βόκολος διάλεξε τον Κοσέλεφ κάτω από τα δοκάρια, τον Σιμόν με τον Σίντκλεϊ στα άκρα της άμυνας και στόπερ τους Παπαδόπουλο, Κορνέζο. Ο Στάνκο έπαιξε ως 6άρι με τον Νούνιες, αριστερό χαφ ο Σλίβκα, δεξιά ο Λέικ και στην επίθεση ο Τσιλούλης με τον Μαρτίνεθ.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι, έλεγξαν ρυθμό και κυκλοφορία, με τον Βάσκο τεχνικό τους να ζει έντονα το παιχνίδι και να ζητά ένα γρήγορο γκολ. Είναι αλήθεια ότι η ομάδα του ανέβασε στροφές από νωρίς κι έκλεισε τους γηπεδούχους την περιοχή τους, με ιδιαίτερα κεφάτο τον Ζέλσον και πολύ κινητικούς τους δύο χαφ, Ορτα και Εσε.

Στο 22′ ο Μασούρας βρήκε στο χώρο τον Ζέλσον, ο οποίος έκοψε τη μπάλα στην μικρή περιοχή προς τον Γιόβετιτς. Ο Μαυροβούνιος με προσποίηση απέφυγε τον αντίπαλό του και στη συνέχεια με υπέροχο σουτ άνοιξε το σκορ!

Τρία λεπτά αργότερα ο Γιόβετιτς πήρε ριμπάουντ εντός περιοχής για να δεχθεί το άτσαλο μαρκάρισμα του Τσιλούλη και τον ρέφερι να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Ενα πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Ελ Καμπί για να γράψει το 0-2 στο 26′.

Το κόκκινο πάρτι στη Λαμία συνεχίστηκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον μεγάλο πρωταγωνιστή Στέβαν Γιόβετιτς να σεντράρει έπειτα από κάθεση πάσα του Μασούρα και τον Ελ Καμπί να μπαίνει σφήνα ανάμεσα στους στόπερ και να οδηγεί τον Παπαδόπουλο σε αυτογκόλ.

Σε δύο αλλαγές προχώρησε στη διάρκεια της ανάπαυλας ο Λεωνίδας Βόκολος. Τζανδάρης και Μάλτσι πέρασαν στο γήπεδο αντί του Στάνκο και του Σλίβκα. Από την άλλη πλευρά, ο Μεντιλίμπαρ κράτησε στα αποδυτήρια τον Ροντινέι για να τον αντικαταστήσει με τον Κίνι. Μόλις στο 46′ λίγο έλειψε Μασούρας και Ελ Καμπί να γίνουν ξανά απειλητικοί, αλλά τους σταμάτησε αμφότερους ο Κοσέλεφ.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 50′ με το σουτ του Λέικ από πλάγια αριστερά να φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Τζολάκη, έπειτα από ωραία πάσα του Τσιλούλη.

Οκτώ λεπτά αργότερα, Ελ Αραμπί και Βέζο πέρασαν στο γήπεδο αντί των Ελ Καμπί και Ρέτσου, με τον Ολυμπιακό να εξακολουθεί να έχει τον απόλυτο έλεγχο, με τις στροφές, ωστόσο, να έχουν περιοριστεί…

Στο 63′ από ωραία κάθετη πάσα του Γιόβετιτς, ο Ζέλσον έφτασε απέναντι από τον Κοσέλεφ, αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει, ενώ δύο λεπτά νωρίτερα ο Λέικ δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Τζολάκη, για να τα βρει σε ετοιμότητα.

Νέα ευκαιρία με τον Ελ Αραμπί στο 67′, τον σταμάτησε τελευταία στιγμή με τάκλιν ο Κορνέζος. Δύο τελευταίες κινήσεις από τον κόκκινο πάγκο με τον Καμπράλ και τον Ιμπόρα να δίνουν ανάσες σε Ζέλσον και Ορτα αντίστοιχα στο 72′.

Το 0-4 έγινε στο 81′ με τον Εσε να σεντράρει από δεξιά, τον Κορνέζο να προσπαθεί να ανακόψει την πορεία της μπάλας και τελικά να τη στέλνει στα δίχτυα του Κοσέλεφ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, έπειτα από βολέ του Τζολάκη και λάθος του Κορνέζου, ο Ελ Αραμπί πλάσαρε ιδανικά για να γράψει το χορταστικό 0-5.

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να βρουν το γκολ της τιμής με τον Λέικ στο 88′ έπειτα από πάσα του Τσιλούλη και λάθος εκτίμηση του Αμπι.