Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Λίβερπουλ 2-2: Χαμός στην κορυφή της Premier League!

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Λίβερπουλ

Η Λίβερπουλ δεν κατάφερε να φύγει νικήτρια από το «Ολντ Τράφορντ» (2-2 με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), αποτέλεσμα που χαροποιεί ιδιαίτερα τις Αρσεναλ και Μάντσεστερ Σίτι.

Το 2-2 μεταξύ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και της Λίβερπουλ, σημαίνει ισοβαθμία της ομάδας του Γιούργκεν Κλοπ με την Αρσεναλ στην κορυφή (71β.) και μείωση της διαφοράς από τη Μάντσεστερ Σίτι (70β.).

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 23′ με ωραίο γυριστό του Ντίας, έπειτα από κόρνερ του Ρόμπερτσον και κεφαλιά του Νούνιες.

Η Λίβερπουλ ήταν η απόλυτη κυρίαρχη στο πρώτο ημίχρονο με 15-0 τελικές και 57,8% κατοχή, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τρομερό μακρινό σουτ του Φερνάντες, ύστερα από τραγικό λάθος του Κουάνσα στο 50′.

Δεκαεπτά λεπτά αργότερα, κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Μέινου ανέτρεψε τα δεδομένα με εκπληκτικό φαλτσαριστό σουτ.

Η Λίβερπουλ βρέθηκε από το πουθενά με την πλάτη στον τοίχο, ώσπου στο 82′ ο Έλιοτ κέρδισε πέναλτι από τον Γουάν-Μπισάκα και δύο λεπτά αργότερα ο Σαλάχ ισοφάρισε.

Με βάση την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου, η ομάδα του Κλοπ άξιζε τη νίκη, αλλά στο δεύτερο δεν έπιασε καλή απόδοση, αιφνιδιάστηκε και το πλήρωσε.

Υπενθυμίζεται ότι η Γιουνάιτεντ, η οποία παραμένει στην 6η θέση, είχε αποκλείσει στο Κύπελλο τη Λίβερπουλ σε έναν αγώνα-θρίλερ που κρίθηκε στην παράταση.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ονάνα, Γουάν-Μπισάκα, Μαγκουάιρ, Καμπουαλά, Νταλότ, Καζεμίρο, Μέινου (84′ Μάουντ), Γκαρνάτσο (79′ Άμραμπατ), Φερνάντες, Ράσφορντ (66′ Άντονι), Χέιλουντ.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Κέλεχερ, Μπράντλεϊ (66′ Γκόμεζ), Κουάνσα, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Σομποσλάι (66′ Τζόουνς), ΜακΆλιστερ, Έντο (69′ Έλιοτ), Σαλάχ, Νούνιες (68′ Χάκπο), Ντίας.