Αντώνης Καρπετόπουλος: Η πίστη του Λουτσέσκου

ΡΑΖΒΑΝ ΛΟΥΤΣΕΣΚΟΥ
EUROKINISSI

Η ΑΕΚ δεν κέρδισε τον ΠΑΟΚ στην OPAP Arena, ο πρωτοπόρος γύρισε το σε βάρος του 2-0 και κράτησε την πρωτιά του. Κερδισμένος ο ΠΑΟ που κεφαλαιοποίησε την νίκη του επί της ΑΕΚ λυγίζοντας τον Αρη στο Βικελίδης. Μείωσε κι ο Ολυμπιακός που πέρασε άνετα από την Λαμία. Γράφει στη SportDay ο Αντώνης Καρπετόπουλος.

Η ενδεκάδα με την οποία ξεκίνησε το ματς η ΑΕΚ δείχνει όλους τους προβληματισμούς του Ματίας Αλμέιδα αυτό τον καιρό. Μετά την ήττα από τον ΠΑΟ έπρεπε να στηρίξει τον Μουκουντί, αλλά και να καλύψει καλύτερα την άμυνα του. Η ΑΕΚ πρέσαρε πιο πολύ, μπήκε στο ματς καλύτερα, υποχρέωσε τους χαφ του ΠΑΟΚ σε αρκετά φάουλ: το γκολ του Γκατσίνοβιτς στο 30΄ήταν η ανταμοιβή της. Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Αμπραμπατ με μια έξυπνη εκτέλεση φάουλ αιφνιδίασε τον Κοτάρσκι κάνοντας το 2-0, αλλά η έξοδος του Λιβάι λόγω ενοχλήσεων ήταν σημάδι πως η επικράτηση δεν θα ήταν απλή:

Χωρίς αυτόν η ΑΕΚ θα ήταν δύσκολο να βρει αντεπιθέσεις. Ο Λουτσέσκου που έχασε παραμονή του ματς τον Τάισον έκανε τις προγραμματισμένες αλλαγές του (περνώντας στο ματς Ντεσπότοφ, Σαμάτα, Οζντόεφ) και πόνταρε στην κούραση της ΑΕΚ που έφτασε στο ματς έχοντας παίξει προηγουμένως δυο ντέρμπι. Ο ΠΑΟΚ ανέβηκε στο γήπεδο κι ό,τι δεν έδωσαν στον Ρουμάνο οι κυνηγοί του το πήρε από αμυντικούς του. Ο Κεντζιόρα τρόμαξε δυο φορές την ΑΕΚ αρχικά με κεφαλιές σε στημένες φάσεις, ο Ράχμαν Μπάμπα μείωσε στο 62΄και στο 90΄ο Κουλιεράκης μετά την εκτέλεση ενός κόρνερ έσπειρε τον πανικό και ο Οζντόεφ από κοντά ισοφάρισε. Ο Ρουμάνος είχε κάθε λόγο να αισθανθεί θριαμβευτής.

Ο Τερίμ έκανε ματ

Στο ματς του Βικελίδης καταλάβαμε πόσο ευχαριστημένος έμεινε ο Φατίχ Τερίμ από την εμφάνιση των παικτών του στο ντέρμπι με την ΑΕΚ. Ο Τούρκος που συνηθίζει πολλές φορές να μας εκπλήσσει με τις επιλογές του στην αρχική ενδεκάδα ήταν φανερό πως αν μπορούσε θα χρησιμοποιούσε όσους αγωνίστηκαν στο αρχικό σχήμα εναντίον της ΑΕΚ με μόνη αλλαγή τον Παλάσιος αντί του Βέρμπιτς – τελικά έβαλε και τον Βαγιαννίδη αντί του Κότσιρα που αρρώστησε παραμονή του παιχνιδιού. Πολλές αλλαγές δεν είχε και ο Αρης σε σχέση με την εντεκάδα που έχασε από τον Ολυμπιακό την περασμένη Τετάρτη, όχι γιατί στο Καραϊσκάκη ήταν καλός, αλλά γιατί η βασική του ενδεκάδα είναι δεδομένη όπως και η στρατηγική του.

Ο Αρης στα ντέρμπι που τα έχει πάει καλά περιμένει και χτυπά στην κόντρα. Αυτή η πρόθεση φάνηκε κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο – αλλά ο Τερίμ ήταν έτοιμος για αυτό: από το 46΄έβαλε τον Σπόραρ αντί του Παλάσιος κι έπαιξε 3-5-2 ξαναφέρνοντας πάλι τον Αράο στα μετόπισθεν. Το παράδοξο της ιστορίας είναι ότι ο ΠΑΟ σκόραρε όπως θα ήθελε να το κάνει ο Αρης, δηλαδή με δυο αντεπιθέσεις. Στο 62’ έκλεψε τη μπάλα ο Μπερνάρντ έπαιξε κάθετα για τον Σπόραρ κι αυτός νίκησε τον Κουέστα και στις καθυστερήσεις άλλοι δυο παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο (ο Μλαντένοβιτς και ο Τζούριτσιτς) έτρεξαν το μισό γήπεδο προκαλώντας ο πρώτος με την σέντρα του και ο δεύτερος με την προβολή του το αυτογκόλ του Μπράμπετς. Κι ο ΠΑΟ είναι πια δυο πόντους από την κορυφή.

Ανετο πέρασμα από την Λαμία

Ο Ολυμπιακός πέρασε από την Λαμία όσο εύκολα δείχνει το τελικό σκορ της νίκης του που ήταν 1-5. Ο Ολυμπιακός είχε χάσει με 1-0 στην Λαμία στο ματς του πρωταθλήματος παίζοντας πλήρης και κέρδισε χθες 1-5 με τους Ποντένσε, Ορτέγκα, Κάρμο, Τσικίνιο εκτός αποστολής, τον Πασχαλάκη στον πάγκο, και τους Ροντινέι, Ελ Καμπί, Ορτα και Ρέτσο να γίνονται αλλαγή από τον κόουτς Μεντιλίμπαρ που δικαίως είχε στο μυαλό του το παιγνίδι με την Φενέρ και έκανε μεγάλο ροτέισον. Ισως αυτό να ήταν κι ο λόγος της πραγματικά καλής εμφάνισης: με τον Βάσκο στον πάγκο είναι σαφώς περισσότεροι οι παίκτες που νιώθουν χρήσιμοι. Ο Γιόβετιτς και ο Ελ Καμπί που σκόραραν ο πρώτος στο 21΄κι ο δεύτερος στο 26΄και στο 45΄πέρνοντας παραμάζωμα τον Παπαδόπουλο που τελείωσε άθελά του την φάση τελείωσαν το ματς. Με την Λαμία να πετυχαίνει και δεύτερο αυτογκόλ με τον Κορνμέζο ο Ολυμπιακός έκανε πάρτι στο φινάλε από το οποίο δεν θα μπορούσε να λείπει ο σπουδαίος Ελ Αραμπί που σκόραρε κάνοντας επίδειξη τεχνικής χωρίς να συμπληρώσει 30 λεπτά παρουσίας στο γήπεδο. Η νίκη με 1-5 υπήρξε εν τέλει διαδικαστική – ασυγχώρητη παραμένει η ήττα στη Λαμία στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Ο Παναιτωλικός έμπλεξε

Στα play out έχουμε νέα δεδομένα. Ο Βόλος συνεχίζοντας την πρωταθληματική του πορεία πέρασε με νίκη και από το Αγρίνιο κερδίζοντας με 1-0. Ο ΟΦΗ μοιάζει εκτός οποιουδήποτε κινδύνου αφού σάρωσε με 4-0 τον ΠΑΣ που έχει παραδεχτεί ότι δεν έχει ελπίδες. Η Κηφισιά όμως πήρε την νίκη της ημέρας κερδίζοντας με 1-2 τον Αστέρα Τρίπολης που δεν μου φάνηκε αδιάφορος. Η ισοπαλία του Ατρομήτου με τον Πανσερραϊκό θύμισε απλά ότι η ομάδα του Περιστερίου ξέρει την σπάνια τέχνη του γκολ στις καθυστερήσεις: πάλι το τελικό 1-1 διαμορφώθηκε στο 95΄με σκόρερ τον νεαρό…Ο Παναιτωλικός έβγαλε ανακοίνωση και ζητά ξένους διαιτητές σε όλα τα ματς. Φοβάμαι πως άργησε…