Παναθηναϊκός - Λαμία 3-1: «Μαγεία» από τον Μπερνάρ στη νίκη με ανατροπή!

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Μπερνάρ ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-1 της Λαμίας κι έμεινε ολοζώντανος στη μάχη του τίτλου. Οι φιλοξενούμενοι σόκαραν τη Λεωφόρο, αλλά ο Τσέριν και ο Μπερνάρ με δύο γκολ έφεραν την ανατροπή.

Oπως αναμενόταν και είχε τονίσει το sportday.gr, ο Τερίμ επέλεξε το 4-4-2 κόντρα στη Λαμία, με Σπόραρ και Ιωαννίδη μαζί και τον Παλάσιος εκτός ενδεκάδας. Το σύστημα αυτό δεν λειτουργούσε στα πρώτα λεπτά γιατί οι παίκτες του Παναθηναϊκού δεν έκαναν αυτό που ζητούσε ο Τούρκος προπονητής, τις μακρινές μπαλιές δηλαδή με αποδέκτες τους δύο φορ των γηπεδούχων.

Από την άλλη η Λαμία ήθελε να χτυπήσει τον Παναθηναϊκό με Σλίβκα και Τσιλούλη και το κατάφερε στο 14ο λεπτό. Μετά από λάθος του Κώτσιρα που προσπάθησε να γυρίσει τη μπάλα προς τα πίσω, Σλίβκα πήρε την μπάλα και με πλασέ νίκησε τον Ντραγκόβσκι για το 0-1 των φιλοξενούμενων.

Οπως είναι λογικό το 0-1 έφερε άγχος στους «πράσινους» που αύξησαν την πίεσή τους και ευτύχησαν να ισοφαρίσουν γρήγορα. Ο Αράο από τα δεξιά γύρισε στο δεύτερο δοκάρι, με τον Τσέριν με ωραίο σουτ στην κίνηση να ισοφαρίζει για το τριφύλλι στο 18ο λεπτό.

Στα υπόλοιπα λεπτά μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε στο χορτάρι, με ψηλά την πίεση και τον Μπερνάρ να χάνει την μεγαλύτερη ευκαιρία για την ανατροπή του σκορ. Οι «πράσινοι» είχαν τον απόλυτο έλεγχο, έβγαλαν φάσεις, αλλά δεν μπόρεσαν να πάνε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ.

Η χαμένη ευκαιρία ήταν κάτι που κουβαλούσε ο Βραζιλιάνος και φαινόταν στο πρόσωπό του και στις αντιδράσεις του. Στο 60ο λεπτό ήρθε η λύτρωση για τον Βραζιλιάνο, ο οποίος με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κι ανέτρεψε το σκορ για τον Παναθηναϊκό.

Το γκολ του Βραζιλιάνου πάγωσε τον ρυθμό στη Λεωφόρο με τον Παναθηναϊκό να έχει τον απόλυτο έλεγχο και χωρίς πρόβλημα να κρατά το υπέρ του αποτέλεσμα. Μάλιστα, αν οι παίκτες του Τερίμ ήταν εύστοχοι στην τελική ενέργεια θα μπορούσε να «κλειδώσει» το τρίποντο από νωρίς και άνετα.

Τελικά το τρίτο γκολ ήρθε και πάλι από τον Μπερνάρ εν μέσω αποθέωσης από τον κόσμο του τριφυλλιού. Ο Ιωαννίδης έκανε την μπαλιά στον Μπερνάρ, ο οποίος από δύσκολη θέση με πανέμορφο σκαφτό σουτ νίκησε τον Κοσέλεφ και με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έβαλε το κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 3-1.