ΠΑΟΚ - Μπριζ 0-2: Το όνειρο χάθηκε στο πρώτο ημίχρονο

Η Κλαμπ Μπριζ, με δυο γκολ του Γιουτκλά στο πρώτο ημίχρονο έκοψε τα όνειρα του ΠΑΟΚ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Conference League.

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε από τη σαφώς ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο Κλαμπ Μπριζ με 2-0 στην Τούμπα και αποχαιρέτησε το φετινό Κόνφερενς Λιγκ, έχοντας φτάσει μέχρι τους «8» της διοργάνωσης. Οι Βέλγοι έκαναν το παιχνίδι τους στην Τούμπα πέτυχαν δύο γκολ στο πρώτο μέρος με τον Γιουτκλά και πανηγύρισαν την πρόκριση, με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό τους στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης.

Παρά το γεγονός πως ο ΠΑΟΚ μπήκε με ορμή στον αγωνιστικό χώρο, η Μπριζ ισορρόπησε γρήγορα τον ρυθμό και πήρε τον έλεγχο του ματς. Κλείνοντας σωστά τους χώρους και βγαίνοντας σε αντεπιθέσεις, οι Βέλγοι απείλησαν δύο φορές στο 12’ και το 18’ με τους Βέτλεσεν και Γιουτκλά να χάνουν μεγάλες ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ από πλεονεκτικές θέσεις μέσα στην περιοχή. Στο 33ο λεπτό, οι παίκτες της Μπριζ μετουσίωσαν σε γκολ την υπεροχή τους στο γήπεδο και με σκόρερ τον Γιουτκλά ολοκλήρωσαν επιτυχώς μία κόντρα επίθεση από τις πολλές, που δημιούργησαν και μεγάλωσαν το προβάδισμα, που είχαν ήδη από το πρώτο ματς.

Ο ΠΑΟΚ χωρίς καθαρό μυαλό, με πολλές λάθος επιλογές και εμφανή την έλλειψη ενέργειας δεν μπόρεσε να απειλήσει σε κανένα σημείο του πρώτου μέρους, που τελείωσε με δεύτερο γκολ των Βέλγων, οι οποίοι ξανά με τον Γιουτκλά βρήκαν δίχτυα στην κόντρα επίθεση.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Λουτσέσκου έβαλε στο ματς Ζίβκοβιτς και Σαμάτα προκειμένου να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του. Στο 62’ ο Μάσα υπέδειξε πέναλτι σε παράβαση του Μπαλάντα πάνω στον Ντεσπόντοφ αλλά μέσω VAR υποδείχθηκε οφσάιντ. Οι γηπεδούχοι είχαν εμφανώς καλύτερη εικόνα στο δεύτερο μέρος αλλά αυτό σε μεγάλο βαθμό οφειλόταν στην άνεση της Μπριζ να διαχειριστεί το ματς χωρίς να ψάχνει επιτακτικά κάποιο γκολ όπως στο πρώτο ημίχρονο. Παρά το ανακάτεμα της τράπουλας από την πλευρά του Λουτσέσκου, ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να βρει κάποιο γκολ νωρίς για να έχει χρόνο να κυνηγήσει κάτι στο ματς. Οι φιλοξενούμενοι δεν έπαιξαν στην ίδια ένταση αλλά παρ’ όλα αυτά συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο ενώ έχασαν και μία καλή ευκαιρία με τον Νούσα. Το 0-2 ήταν το τελικό σκορ, με την Μπριζ να αποκλείει τον ΠΑΟΚ από τη συνέχεια του Κόνφερενς Λιγκ.

ΠΑΟΚ: (Ραζβάν Λουτσέσκου) Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Ότο, Σβαμπ, Μεϊτέ (57’ Οζντόεφ), Ντεσπόντοφ (71’ Κωνσταντέλιας), Τάισον, Μουργκ (46’ Α.Ζίβκοβιτς), Μπράντον (46’ Σαμάτα).

Κλαμπ Μπριζ: (Νίκι Χάγιεν) Γιάκερς, Ορντόνιεζ, Μπαλάντα, Σάμπε, Σκόρας (87’ Ταλμπί), Μέγιερ, Ονιεντίκα, Βανάκεν, Βέτλεσεν (83’ Ζιγκερνάγκελ), Νούσα (76’ Οντόι), Γιουτκλά.