Ολυμπιακός Κ19 : Αυτή είναι η ομάδα που θα αντιμετωπίσει στον μεγάλο τελικό

Λίγη ώρα μετά τον πρώτο ημιτελικό και τον τεράστιο θρίαμβο των Νέων του Ολυμπιακού απέναντι στη Ναντ, η Μίλαν επικράτησε 4-3 της Πόρτο στα πέναλτι και πέρασε στον τελικό του Youth League.

Σε έναν συγκλονιστικό δεύτερο ημιτελικό, η Μίλαν ισοφάρισε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων της κανονικής διάρκειας την Πόρτο, έστειλε το παιχνίδι στη διαδικασία των πέναλτι και με σκορ 4-3 κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του Youth League, όπου θα βρει  απέναντι τον Ολυμπιακό.

Οι «ροσονέρι» προηγήθηκαν στο 12ο λεπτό με σκόρερ τον Φίλιπο Σκότι, όμως οι «δράκοι» βρήκαν την απάντηση πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, με τον Χόρχε Μεϊρέλες να ευστοχεί από την άσπρη βούλα.

Σε ένα ισορροπημένο δεύτερο ημίχρονο, με καλές φάσεις εκατέρωθεν, η τυπικά γηπεδούχος ομάδα της Πόρτο, ευτύχησε να πάρει το προβάδισμα με γκολ του Γκάμπριελ Μπρας λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα.

Η Μίλαν, όμως, δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και ο 18χρονος Δανός, Αλεξάντερ Σίμελχακ, βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο τελευταίο από τα τέσσερα λεπτά των καθυστερήσεων, οδηγώντας το παιχνίδι στη διαδικασία των πέναλτι.

Στη «ρωσική ρουλέτα», οι Ιταλοί φάνηκαν πιο ψύχραιμοι, ευστοχώντας στις τέσσερις από τις πέντε εκτελέσεις τους, έναντι τριών των Πορτογάλων, παίρνοντας έτσι την πολυπόθητη πρόκριση για τον μεγάλο τελικό, όπου θα αντιμετωπίσουν τον Ολυμπιακό.

Αξίζει να αναφερθεί πως αυτή ήταν η τρίτη σερί φετινή πρόκριση της Μίλαν στη διαδικασία των πέναλτι, έπειτα από εκείνες που σημείωσε απέναντι σε Μπράγκα και Ρεάλ Μαδρίτης, στη φάση των «16» και των προημιτελικών αντίστοιχα.