Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 2-1: Εκανε... φτερά και πούπουλα τον «δικέφαλο» με 8 αλλαγές και total football!

Ο Ολυμπιακός με φόρα από την Πόλη και φανταστική απόδοση παρά τις 8 αλλαγές του Μεντιλίμπαρ, κομμάτιασε τον ΠΑΟΚ με καθολική υπεροχή και δύο γκολ από την… Ιβηρική ανά μισάωρο με Κίνι και Ζέλσον Μαρτίνς (κορυφαίος). Τρομερή εμφάνιση από Ρίτσαρντς, Αμπι και Ποντένσε στο β’ μέρος.

Με φόρα από την Πόλη και παρά το εκτεταμμένο ροτέισον, ο Ολυμπιακός έκανε δύο… μπουκιές τον ΠΑΟΚ και παρέμεινε ζωντανός στη μάχη του τίτλου. Καθολική η υπεροχή των γηπεδούχων που σκόρασαν ανά μισάωρο και έφτασαν στην άνετη επικράτηση με τον Κίνι και τον Ζέλσον Μαρτίνς να βρίσκουν δίχτυα.

Τρομερή εμφάνιση απ’ όλους ανεξαιρέτως τους «ερυθρόλευκους» που στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα έπαιξαν υπέροχο ποδόσφαιρο και επιβλήθηκαν απόλυτα δίκαια. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να πετύχουν το γκολ της τιμής με τον Μάρκος Αντόνιο στο 90+2’…

Απέναντι στη βασική ενδεκάδα του ΠΑΟΚ -πλην Κωνσταντέλια– ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ έκρινε πως η ομάδα του Ολυμπιακού χρειαζόταν γερό ροτέισον μετά την υπερπροσπάθεια της Κωνσταντινούπολης. Δεν δίστασε, λοιπόν, να αφήσει εκτός 20άδας τους Κάρμο, Φορτούνη, Ροντινέι και να προχωρήσει συνολικά σε 8 αλλαγές στην ενδεκάδα.

Συγκεκριμένα, άλλαξε όλη την αμυντική τετράδα, για να εμπιστευθεί από δεξιά προς τα αριστερά τους Κίνι, Ρέτσο, Αμπι, Ρίτσαρντς, διατήρησε στα δοκάρια τον ήρωα του επαναληπτικού με τη Φενέρ, Κωνσταντή Τζολάκη, ενώ μπροστά του εμπιστεύθηκε τον Ιμπόρα, με τον Τσικίνιο και τον Ορτα. Στο αριστερό φτερό παρέμεινε ο Ποντένσε, δεξιά επανήλθε ο Ζέλσον και στην κορυφή ο Φραν Ναβάρο.

Με όρεξη να τρέξουν και να ανεβάσουν ρυθμό κι ένταση μπήκαν στο χορτάρι οι δύο μονομάχοι. Εντονη πίεση στη μπάλα εκατέρωθεν, με τους γηπεδούχους να έχουν ελαφρώς περισσότερο τη μπάλα στα πόδια και να ψάχνουν τις κινήσεις του Ναβάρο στο όριο του οφσάιντ.

Τρεις φορές κινήθηκε με αυτό τον τρόπο ο Ισπανός φορ στα πρώτα 15 λεπτά, τις δύο σκόραρε, αλλά υποδείχθηκε οφσάιντ, την πρώτη από τον βοηθό, τη δεύτερη από το VAR για ελάχιστα εκατοστά. Μοιρασμένο το παιχνίδι μέχρι τα μισά του πρώτου μέρους, με τον Ολυμπιακό, ωστόσο, πιο επικίνδυνο να κερδίζει το πέναλτι στο 25′, πάλι έπειτα από μεγάλη πάσα από την άμυνα προς την επίθεση και τον Ναβάρο να ξεπερνά στην ταχύτητα τον Κουλιεράκη, ο οποίος τον ανέτρεψε με το αριστερό χέρι.

Την ευθύνη ανέλαβε ο Ντανιέλ Ποντένσε, ο οποίος πήρε τη μπάλα στα χέρια, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Κοτάρσκι που έπεσε σωστά στην αριστερή του γωνία και απομάκρυνε. Ο πανέξυπνος Κίνι, ωστόσο, έκανε γρήγορα κίνηση στην πλάτη του Κουλιεράκη, βγήκε πρώτος στη μπάλα και με σουτ στην κίνηση έγραψε το 1-0 μέσα σε αποθέωση (27′)! Ηταν το δεύτερο γκολ του 34χρονου Ισπανού μπακ στο φετινό πρωτάθλημα, το πρώτο ήταν στο 4-0 επί του Ατρομήτου.

Ο Κίνι πανηγυρίζει το 1-0 επί του ΠΑΟΚ

Δύο λεπτά αργότερα, ο Κίνι πήρε τη μπάλα από τον Ζέλσον, σέντραρε προς τον Ναβάρο, ο οποίος πήρε την κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Προϋποθέσεις ισοφάρισης δημιουργήθηκαν στο 44′ με τον Ζίφκοβιτς να κόβεται στο σουτ από τον Τσικίνιο, με την ένταση του αγώνα να έχει ανέβει και τα νεύρα στο ουράνια λόγω φαλτσοσφυριγμάτων του Πορτογάλου ρέφερι, τα περισσότερα σε βάρος των γηπεδούχων. Σε ένα ημίχρονο υψηλού ρυθμού, το προβάδισμα του Ολυμπιακού ήταν απόλυτα δίκαιο, καθώς οι γηπεδούχοι ήταν συνολικά καλύτεροι σε όλες τις λεπτομέρειες και κυρίως στις προσωπικές μονομαχίες.

Δυναμικά επέστρεψαν στο τερέν οι «ερυθρόλευκοι» στο β’ μέρος, με τον Ναβάρο να σουτάρει εκτός περιοχής και τη μπάλα να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ο ΠΑΟΚ απάντησε στα σουτ με τον Τάισον ένα λεπτό αργότερα και τη μπάλα να έχει την ίδια κατάληξη. Πίεση στην πίεση, δύναμη στη δύναμη με τον Ολυμπιακό να υπερτερεί διαρκώς στα… σημεία και τους δύο προπονητές να ετοιμάζουν παρεμβάσεις από τους πάγκους.

Με τη συμπλήρωση 59 λεπτών «μίλησε» πρώτος ο Λουτσέσκου που έβαλε στο γήπεδο τον Σαμάτα στη θέση του Τόμας και τον Ντεσπόντοφ αντί του Μουργκ. Ο πρώτος πέρασε στην κορυφή και ο δεύτερος αριστερά, με τον Τάισον να μετακομίζει πίσω από τον σέντερ φορ.

Πριν προλάβουν οι δύο νεοφερμένοι να έρθουν σε επαφή με τη μπάλα, οι «ερυθρόλευκοι» χτύπησαν ξανά για το 2-0 σε μια υποδειγματική αντεπίθεση! Ο Ποντένσε κουβάλησε τη μπάλα από τη μία πλευρά του γηπέδου ως την άλλη, την άλλαξε με τον Ορτα και πέρασε τη μπάλα κάθετα για τον Ζέλσον που μπήκε σφήνα ανάμεσα στους στόπερ του ΠΑΟΚ για να τελειώσει ιδανικά την προσπάθεια και να σηκώσει ξανά το Καραϊσκάκη στο 60′!

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Ποντένσε απείλησε ξανά με τη μπάλα να περνά δίπλα απ’ το δεξί δοκάρι. Το δεύτερο γκολ επηρέασε σημαντικά την ψυχολογία των φιλοξενουμένων που έβλεπαν την ομάδα του Μεντιλίμπαρ να κάνει ό,τι θέλει στο γήπεδο.

O Τζολάκης χρειάστηκε να δείξει τα αντανακλαστικά του στο 77′ έπειτα από σουτ του Μπάμπα και κόντρα στο πόδι του Ρέτσου, ακολούθησε μια άστοχη κεφαλιά του Κουλιεράκη, ενώ αμέσως μετά ο κόκκινος πάγκος προχώρησε σε δύο αλλαγές με Μασούρα και Εσε, αντί Ζέλσον και Τσικίνιο.

Στο 85′ ο Ναβάρο που έκανε πολλή δουλειά και κέρδισε το πέναλτι για το 1-0, άφησε τη θέση του στον Ελ Καμπί, ενώ ο Καρβάλιο έστειλε στον πάγκο τον Αντρέ Ορτα.

Ο ΠΑΟΚ βρήκε στο 90+2′ το γκολ της τίμης έπειτα από ασίστ του Ζίφκοβιτς, αδράνεια το κέντρο της άμυνας του Ολυμπιακού και κοντινή προβολή του Μάρκος Αντόνιο που το πανηγύρισε με την ψυχή του…