Λαμία - ΠΑΟΚ 1-1: Μέγα κάζο! Ο τίτλος κάνει «φτερά»

Η Λαμία, από «σάκος του μποξ» των πλέι οφ, διαδραματίζει σημαντικό ρόλο στη μάχη του τίτλου, αφού κράτησε τον ΠΑΟΚ στο 1-1, στην αναμέτρηση του «Αθ. Διάκος»!

Το αποτέλεσμα-σοκ στη Λαμία αφήνει τον ΠΑΟΚ στο -4 από την ΑΕΚ και το -3 από τον Παναθηναϊκό, ενώ αν ο Ολυμπιακός επικρατήσει του Αρη στη Θεσσαλονίκη, θα τον καβαλήσει.

Υπενθυμίζεται ότι το το ματς έγινε στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής των πλέι οφ και πως το παιχνίδι που εκκρεμεί (ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός για την 5η στροφή) έχει οριστεί για τις 12 Μαΐου στις 20:00.

Δείτε τη βαθμολογία των πλέι οφ.

Η εξέλιξη του αγώνα Λαμία – ΠΑΟΚ:

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα, καταγράφοντας τελικές με σουτ των Οζντόεφ στο 1′ (άουτ) και Μάρκος Αντόνιο στο 7′ (μπλόκαρε ο Κοσέλεφ).

Η Λαμία απάντησε με ένα σουτ του Κοντονίκου από το… σπίτι του στο 10′ (λίγο πάνω από τα δοκάρια).

Η πρώτη καλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ ήρθε στο 29′, όταν ο Σάστρε σέντραρε και ο Οζντόεφ έστειλε την μπάλα άουτ με κεφαλιά.

Ενα λεπτό αργότερα, ο Μαρτίνεθ ισοφάρισε τις καλές στιγμές με σουτ που πέρασε ελάχιστα άουτ.

Ο άνευρος ΠΑΟΚ άγγιξε το γκολ στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων με κεφαλιά του Κεντζιόρα που έβγαλε σε κόρνερ ο Κοσέλεφ.

Τελικά, η Λαμία ήταν αυτή που σκόραρε, στο 45+4′, με κοντινό σουτ του Σλίβκα, έπειτα από σπουδαίο κατέβασμα του Μάλτσι.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να απαντήσει με τη σέντρα του δευτέρου ημιχρόνου, ωστόσο ο Σαμάτα έκανε τραγικό κοντρόλ, ύστερα από ωραία πάσα του Κωνσταντέλια, ο οποίος θα μπορούσε και να σουτάρει.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου προέβη σε τριπλή αλλαγή, σε μία απέλπιδα προσπάθεια να διαφοροποιήσει τα δεδομένα και στο 59′, έπειτα από πάσα του Μάρκος Αντόνιο, ο Μπράντον Τόμας λίγο έλειψε να τον δικαιώσει (κεφαλιά που πέρασε λίγο άουτ).

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για την ισοφάριση, εντούτοις δεν ήταν ψύχραιμοι στην τελική πάσα, με αποτέλεσμα η Λαμία να κρατά άνετα το προβάδισμα.

Ο τραυματισμός του Σλίβκα στο 86′, η απευθείας κόκκινη του Αμαράλ στο 90′ και τα 10 λεπτά των καθυστερήσεων, έδωσαν ώθηση στον ΠΑΟΚ.

Η ισοφάριση ήρθε στο 90+10′ με κεφαλιά του Σβαμπ, ύστερα από ωραία σέντρα του Ντεσπόντοφ, όμως, ήταν πια πολύ αργά για τους φιλοξενούμενους.

ΛΑΜΙΑ: Κοσέλεφ, Σιμόν, Κορνέζος (46′ Στάνκο), Γιαννούτσος, Σίντκλεϊ (76′ Αμαράλ), Νούνιες, Τζανδάρης, Κοντονίκος (69′ Τόσιτς), Μαρτίνεθ (76′ Λέικ), Σλίβκα (86′ Τερεζίου), Μάλτσι.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε (69′ Οτο), Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης, Ράφα Σοάρες (56′ Μπάμπα), Οζντόεφ (75′ Μουργκ), Σβαμπ, Ντεσπόντοφ, Μάρκος Αντόνιο, Κωνσταντέλιας (56′ Τάισον), Σαμάτα (56′ Μπράντον).