Αρης-Ολυμπιακός 1-1: Απίστευτο χαρακίρι - Εκανε δώρο γκολ, πέταξε δύο χρυσούς βαθμούς

Ιδανικός αυτόχειρας ο Ολυμπιακός στο «Βικελίδης», έχασε γκολ με το τσουβάλι στο πρώτο μέρος, χάρισε γκολ στο ξεκίνημα του β’ μετά από παιδικό λάθος του Ντόη (Μορόν), ισοφάρισε με τον Ζέλσον (53′), αλλά ξόδεψε τα υπόλοιπα 40′ και πέταξε δύο χρυσούς βαθμούς!

Εβαλε τα χέρια του κι έβγαλε τα μάτια του. Σαφώς καλύτερος ο Ολυμπιακός από τον Αρη στο «Βικελίδης». Κυρίαρχος στο πρώτο μέρος έχασε τουλάχιστον τρεις ευκαιρίες για να προηγηθεί, του ακυρώθηκε γκολ (Γιόβετιτς) για ψύλλου πήδημα, έκανε δώρο το 1-0 (Μορόν) από παιδικό λάθος του Ντόη, βρήκε τη γρήγορη ισοφάριση (Ζέλσον), αλλά σπατάλησε όλο το υπόλοιπο διάστημα για να πετάξει δύο βαθμούς… τίτλου (1-1)!

Με άρωμα… Πόλης η ενδεκάδα που προτίμησε τελικά ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ. Επανήλθαν στο αρχικό σχήμα οι Ροντινέι, Ντόη, Κάρμο, Ορτέγκα, ως αμυντική τετράδα. Διατηρήθηκε ως 6άρι ο Ιμπόρα, με τον Εσε και τον Γιόβετιτς στην τριάδα των χαφ, ο Φορτούνης επανήλθε αριστερά αντί του Ποντένσε, ο Ζέλσον παρέμεινε δεξιά, με τον Ελ Καμπί στην κορυφή.

Από την άλλη πλευρά, ο Ακης Μάντζιος επανέφερε τον Κουέστα κάτω από τα δοκάρια, Οντουμπάτζο και Μοντόγια στα άκρα της άμυνας, με στόπερ τους Μπράμπετς και Φαμπιάνο. Στον άξονα Νταρίντα και Ζαν Ζιλ, με τον Φετφατζίδη δεξιά και τον Σουλειμάνοφ αριστερά, με τον Σαβέριο να πλαισιώνει τον Μορόν στην επίθεση.

Μόλις στο 5′ ο Ορτέγκα σέντραρε από αριστερά, ο Ελ Καμπί έπιασε την κεφαλιά κι ανάγκασε τον Κούεστα στην πρώτη σημαντική επέμβαση της αναμέτρησης. Τρία λεπτά αργότερα, σε μια άρτια οργανωμένη αντεπίθεση, ο Ζέλσον προώθησε στον Φορτούνη, εκείνος οδήγησε μέχρι την περιοχή και τάισε τον Γιόβετιτς για το 0-1, αλλά το γκολ ακυρώθηκε, μέσω VAR, για επιθετικό φάουλ του Πορτογάλο στον Μοντόγια στο ξεκίνημα της φάσης. Με τον Ζέλσον, μάλιστα, να δέχεται και την κίτρινη κάρτα…

Νέα προσπάθεια στο 20′ με πρωταγωνιστή τον Εσε, ο οποίος πήρε τη μπάλα από τον Φορτούνη και ανάγκασε τον Κουέστα σε άλλη μία εντυπωσιακή επέμβαση στη δεξιά του γωνία. Ιδια κατάληξη και στο 24′ μετά από συνδυασμό Φορτούνη, Γιόβετιτς και κεφαλιά του Μαυροβούνιου. Ενα λεπτό αργότερα, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, η κεφαλιά του Ιμπόρα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Χωρίς να κυριαρχεί απόλυτα, αλλά με ξεσπάσματα στην απόδοσή του, ο Ολυμπιακός έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του, έψαξε το γκολ με συνδυαστικό παιχνίδι στο επιθετικό τρίτο, αλλά έπεσε πάνω σε έναν εντυπωσιακό Κουέστα. Ο Αρης επιχείρησε δύο φορές να απειλήσει με τον Μορόν και τον Φετφατζίδη, αλλά ο Τζολάκης ήταν σε ετοιμότητα.

Τρομερή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό και στο 45+1′ με Ντόη κι Ελ Καμπί να μην μπορούν από πολύ κοντά να σπρώξουν τη μπάλα στα δίχτυα, ενώ πριν από το τέλος του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι απείλησαν με σουτ του Φετφατζίδη που απομάκρυνε σε κόρνερ ο Τζολάκης.

Το ημίχρονο έκλεισε με τους «ερυθρόλευκους» να είναι καλύτεροι, να έχουν ακουμπήσει το γκολ σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις, αλλά να μην έχουν τη φρεσκάδα και την ένταση προηγούμενων εμφανίσεων.

Σα να μην έφτανε αυτό, το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με γκολ-δώρο που έδωσε το προβάδισμα στον Αρη! Ο Ντόη πήγε απρόσεκτα στη μπάλα σε μια εύκολη διεκδίκηση με τον Μορόν, μπερδεύτηκε, κι επέτρεψε στον επιθετικό των γηπεδούχων να φύγει μόνος του στην επίθεση και τελικά να σκοράρει απέναντι από τον Τζολάκη (48′).

Πάλι καλά που οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να ισοφαρίσουν πέντε λεπτά αργότερα, όταν έπειτα από συνδυασμό Γιόβετιτς, Φορτούνη και Ζέλσον, ο τελευταίος από αριστερά έκανε το ιδανικό πλασέ, με τον Ελ Καμπί να σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα για να κλειδώσει την ισοφάριση του Πορτογάλου συμπαίκτη του (53′).

Η ταυτόχρονη απουσία Τσικίνιο και Ορτα από τον άξονα, είναι βέβαιο ότι επηρέασε την απόδοση του Ολυμπιακού, από την άλλη το γκολ που δέχθηκε η ομάδα του Μεντιλίμπαρ ήταν επιεικώς απαράδεκτο για το συγκεκριμένο επίπεδο.

Πέντε λεπτά αργότερα, πάλι ο Ζέλσον Μαρτίνς χώθηκε στην πλάτη της άμυνας, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Κουέστα. Ο Μάντζιος με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα αποφάσισε να φρεσκάρει την ομάδα του με την είσοδο του Μανού Γκαρθία και του Ζαμόρα, αντί των Σαβέριο και Φετφατζίδη.

Ο Μεντιλίμπαρ απάντησε στο 68′ με Τσικίνιο και Ποντενσε αντί των Γιόβετιτς και Εσε. Φρέσκα πόδια, χωρίς αλλαγή στην προσέγγιση του ματς από τον Βάσκο τεχνικό. Στο 75′ και από πάσα του Τσικίνιο, ο Ελ Καμπί βρέθηκε σε θέση βολής για να κοπεί τελευταία στιγμή σε κόρνερ από τον Μπράμπετς.

Νέα κίνηση από τον κόκκινο πάγκο στο 79′ με τον Ναβάρο να παίρνει το θέση του Ζέλσον και να στέλνει δεξιά τον Φορτούνη για να παίξει πίσω από τον Ελ Καμπί.

Όλα για όλα από τους φιλοξενούμενους στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, με τη μπάλα μονίμως στο μισό του Αρη. Ενα σουτ του Φορτούνη στο 86′ δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Κουέστα, ο οποίος ήταν ξανά σε ετοιμότητα. Τελευταία κίνηση από τον πάγκο με τον Ελ Αραμπί να παίρνει τη θέση του Ελ Καμπί.