Premier League: Επιβλητικές νίκες για Λίβερπουλ και Τσέλσι

Η Λίβερπουλ έδειξε να αφήνει πίσω της το κακό πρόσωπο των τελευταίων αγώνων, βρέθηκε να προηγείται ακόμη και με 4-0 και εν τέλει κέρδισε με 4-2 την Τότεναμ στο «Ανφιλντ». Η Τσέλσι πιστοποίησε την εξαιρετική φόρμα στην οποία βρίσκεται το τελευταίο διάστημα και καθάρισε με 5-0 το λονδρέζικο ντέρμπι απέναντι στην Γουέστ Χαμ.

ΚΑΤΑΙΓΙΣΤΙΚΗ Η ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ

Στο προτελευταίο εντός έδρας παιχνίδι στην εποχή Κλοπ, η Λίβερπουλ στάθηκε αντάξια των προσδοκιών και κέρδισε εύκολα την Τότεναμ με 4-2 στο «Ανφιλντ». Οι «κόκκινοι» ήταν καταιγιστικοί και έφτασαν να προηγούνται με 4-0 λίγο πριν την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση, μείωσαν τη διαφορά στα δύο τέρματα, όμως δεν κατάφεραν να κυνηγήσουν την τεράστια ανατροπή.

Η Λίβερπουλ ευτύχησε να βρει πρώτη το δρόμο προς τα δίχτυα, όταν στο 16ο λεπτό, ο Σαλάχ αξιοποίησε την ασσίστ του Χάκπο και σκόραρε με το κεφάλι. Η δεύτερη παραβίαση της εστίας του Βικάριο, ήρθε λίγο πριν οι δυο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο. Πιο συγκεκριμένα, μετά από φάση διαρκείας, ο Ρόμπερτσον έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα των «σπιρουνιών».

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ακριβώς είχε ολοκληρωθεί το πρώτο, με τους «κόκκινους» να ανεβάζουν το δείκτη του σκορ στο 3-0, έπειτα από κεφαλιά του δραστήριου Χάκπο. Σαν να μην έφτανε αυτό, η άμυνα της Τότεναμ είδε τον Έλιοτ να πετυχαίνει ίσως το γκολ της ζωής του για το τέταρτο τέρμα των γηπεδούχων, με απίστευτο φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή, με τον Κλοπ να πανηγυρίζει χαμογελώντας.

Η ομάδα του Αγγελου Ποστέκογλου έβγαλε αντίδραση και μείωσε, αρχικά με τέρμα του Ριτσάρλισον στο 72ο λεπτό και στη συνέχεια με ψύχραιμο τελείωμα του Σον, μόλις 5 λεπτά αργότερα.

Στα εναπομείναντα λεπτά και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες να σκοράρουν, όμως το 4-2 έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα. Στην τρίτη θέση και τους 78 βαθμούς οι γηπεδούχοι, στην πέμπτη θέση και τους 60 οι φιλοξενούμενοι, όντας 7 βαθμούς πίσω από την τέταρτη θέση, όπου είναι η Αστον Βίλα και η οποία οδηγεί στους χρυσοφόρους ομίλους του Champions League. Τα «σπιρούνια» έχουν και ένα παιχνίδι λιγότερο.

ΣΕ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ Η ΤΣΕΛΣΙ

Η ομάδα του Ποτσετίνο, έχει δεχθεί μεγάλη κριτική την φετινή αγωνιστική περίοδο. Σίγουρα ένα από τα παιχνίδια που θα έδωσε ελπίδα για το μέλλον στους οπαδούς της, ήταν το σημερινό (σ.σ. 5/5) απέναντι στην Γουέστ Χαμ. Οι μπλε του Λονδίνου πέρασαν σαν οδοστρωτήρας πάνω από την συμπολίτισσα τους, σκορπίζοντας την στους 5 ανέμους.

Τον χορό των τερμάτων άνοιξε ο συνήθης ύποπτος, Πάλμερ, ο οποίος έφτασε τα 21 γκολ στο πρωτάθλημα. Ο αγαπημένος των οπαδών, Γκάλαχερ, διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων στο 30ο λεπτό. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Μαντουέκε έδωσε την ευκαιρία στο κοινό του «Στάμφορντ Μπριτζ» να πανηγυρίσει για τρίτη φορά.

Μετά την ανάπαυλα, η Τσέλσι δεν κατέβασε ρυθμό και βρήκε δύο ακόμη τέρματα, με τον Τζάκσον να σημαδεύει σωστά απέναντι στον Αρεολά, πρώτα στο 48ο και έπειτα στο 80ο λεπτό.

Με αυτή τη νίκη οι γηπεδούχοι έφτασαν στην βαθμολογία την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (με παιχνίδι λιγότερο οι «κόκκινοι διάβολοι»), στην προσπάθεια που κάνουν αμφότερες οι ομάδες για την εξασφάλιση ευρωπαϊκού εισιτηρίου.