Παρί Σεν Ζερμέν - Ντόρτμουντ 0-1: Δοκάρι εσείς; Τελικό εμείς!

Η Ντόρτμουντ ζευγάρωσε τις νίκες της επί της Παρί, αυτή τη φορά στο «Παρκ ντε Πρενς» με 1-0 και προκρίθηκε στον τελικό του Champions League που θα διεξαχθεί την 1η Ιουνίου στο «Γουέμπλεϊ». Οι γηπεδούχοι ήταν απίστευτα άτυχοι, αφού σημάδεψαν τέσσερις φορές το δοκάρι του Κόμπελ!

Η Ντόρτμουντ προκρίθηκε για τρίτη φορά στην ιστορία της σε τελικό Champions League και θα διεκδικήσει το δεύτερο τρόπαιο!

Η βεστφαλική ομάδα ζευγάρωσε τις νίκες της επί της Παρί Σεν Ζερμέν, αυτή τη φορά στο «Παρκ ντε Πρενς» με 1-0 και έκλεισε θέση στο μεγάλο ραντεβού που θα γίνει την 1η Ιουνίου στο «Γουέμπλεϊ».

Οι γηπεδούχοι, πάντως, ήταν απίστευτα άτυχοι στο δεύτερο ημίχρονο, αφού σημάδεψαν τέσσερις φορές το δοκάρι του Κόμπελ!

Αντίπαλος της Ντόρτμουντ θα είναι ο νικητής του ζευγαριού Ρεάλ Μαδρίτης-Μπάγερν Μονάχου.

Τι έγινε στο Παρί – Ντόρτμουντ

Ο Λουίς Ενρίκε προτίμησε τον Γκονσάλο Ράμος για την κορυφή της επίθεσης, εκτόπισε τον Κιλιάν Εμπαπέ στα αριστερά και κράτησε τον Ουσμάν Ντεμπελέ στα δεξιά, ψάχνοντας γκολ.

Ο Εντιν Τέρζιτς, από την πλευρά του, έβαλε τον Γιούλιαν Μπραντ και άφησε στον πάγκο τους έμπειρους Μάρκο Ρόις-Νίκλας Ζίλε, χωρίς να του στοιχίσει.

Οι οπαδοί των γηπεδούχων αποδείχθηκαν ιδιαίτερα ευρηματικοί, αφού το coreo τους σχημάτιζε ένα πούλμαν της αγαπημένης τους ομάδας να καταστρέφει το «κίτρινο τείχος» των αντιπάλων.

Στο χορτάρι, όμως, αυτό δεν έγινε πράξη. Αφού καταγράφηκαν κάποιες τελικές χωρίς ουσία, η Ντόρτμουντ ήταν αυτή που προσέγγισε ρεαλιστικά το γκολ. Συγκεκριμένα στο 35ο λεπτό, όταν ο Χούμελς πρόλαβε τον Εμπαπέ και προκάλεσε αντεπίθεση, η οποία ολοκληρώθηκε με σουτ του Αντεγέμι που εξουδετέρωσε ο Ντοναρούμα.

Το πρώτο ημίχρονο επεφύλασσε καλό τέμπο και την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω, ωστόσο αξιόλογες φάσεις δεν έγιναν εξαιτίας της εξαιρετικής αμυντικής λειτουργίας των δύο πλευρών.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με κλασική ευκαιρία για την Παρί. Συγκεκριμένα, στο 48ο λεπτό ο Μαρκίνιος έστρωσε στον Ζαΐρ-Εμερί κι εκείνος από διαγώνια θέση σημάδεψε την εξωτερική πλευρά του δοκαριού. Αυτή ήταν η αρχή.

Δύο λεπτά αργότερα, έπειτα από κόρνερ και κακή αμυντική αντίδραση συνολικά, ο αμαρκάριστος Χούμελς άνοιξε το σκορ.

Η Παρί άγγιξε την ισοφάριση στο 62′, όμως, το δυνατό σουτ του Μέντες σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι.

Η ύστατη προσπάθεια των γηπεδούχων έγινε στο 87′, όταν ο Εμπαπέ σούταρε εντός περιοχής, η μπάλα άλλαξε ελαφρώς πορεία στα χέρια του Κόμπελ και κατέληξε στο οριζόντιο!

Στιγμές αργότερα, έπειτα από κόρνερ και προσωρινή απομάκρυνση, ο Βιτίνια σούταρε και σημάδεψε δοκάρι για τέταρτη φορά!

Η τύχη ήταν με το μέρος της Ντόρτμουντ, αλλά και η ικανότητα. Επομένως η πρόκρισή της είναι πέρα για πέρα δίκαιη.