Ολυμπιακός-Αστον Βίλα 2-0: Ποιος; Ο Θρύλος της Ευρώπης! - Με δυο νίκες έκλεισε θέση στον τελικό της Αγιάς-Σοφιάς

Νέα απίθανη παράσταση από τον Ολυμπιακό, δεύτερη καθαρή νίκη σε βάρος της Αστον Βίλα (6-2 συνολικό σκορ) με γκολάρες του Ελ Καμπί και μαεστρικό στήσιμο από τον Μεντιλίμπαρ που έδεσε πάλι κόμπο τον Εμερι. – Τεράστια εμφάνιση από Τζολάκη που έβγαλε μέχρι και ασίστ, βράχος ο Ιμπόρα!

Με συνολικό σκορ 6-2 ο Ολυμπιακός έκανε φτερά και πούπουλα την Αστον Βίλα κι έκλεισε πανηγυρικά θέση στον τελικό του Conference League όπου θα βρει απέναντί του τη Φιορεντίνα στο μεγάλο ραντεβού της 29ης του Μάη στην Αγιά-Σοφιά. Με τον Ελ Καμπί να σημειώσει άλλες δύο γκολάρες, μία ανά ημίχρονο και να τινάζει τα δίχτυα του Εμιλιάνο Μαρτίνες, η ομάδα του Μεντιλίμπαρ που έδεσε πάλι κόμπο τον Εμερι, έγραψε νέες χρυσές σελίδες ιστορίας, μπροστά στο εκπληκτικό κοινό της, παρουσία και της ομάδας μπάσκετ που το βράδυ της Πέμπτης εξασφάλισε στη Βαρκελώνη την παρουσία της στο F4 του Βερολίνου!

Με τις μίνιμουμ παρεμβάσεις παρέταξε την ομάδα του ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ. Ο Βάσκος τεχνικός διάλεξε τους δέκα του πρώτου αγώνα και τον Κίνι στο αριστερό άκρο της άμυνας αντί του τραυματία (διάστρεμμα) Ορτέγκα και του ανέτοιμου, λόγω ενοχλήσεων Ρίτσαρντς. Ο Τζολάκης παρέμεινε κάτω από τα δοκάρια, την τετράδα της άμυνας συμπλήρωσαν οι Ροντινέι, Ρέτσος και Κάρμο. Στην τριάδα της μεσαίας γραμμής ο Ιμπόρα στο «6», με τον Εσε δίπλα του και τον Τσικίνιο στην κορυφή του τριγώνου, με τον Ποντένσε αριστερά, τον Φορτούνη δεξιά και τον εκτελεστή Ελ Καμπί στο κεφάλι της επίθεσης.

Αντίθετα, ο Ουνάι Εμερι διάβασε διαφορετικά τη ρεβάνς συγκριτικά με το 4-2 του Βίλα Πάρκ κι άλλαξε τη διάταξη. Παρέταξε την ομάδα του με 5-4-1 στη φάση της άμυνας και 3-4-3 στο επιθετικό σκέλος, ενώ διάλεξε και τρία νέα πρόσωπα. Κάτω από τα δοκάρια επέστρεψε ο παγκόσμιος πρωταθλητής με την Αργεντινή Εμιλιάνο Μαρτίνες, στην τριάδα της άμυνας επανήλθε ο Βραζιλιάνος στόπερ Ντιέγκο Κάρλος, ενώ ξεκίνησε και ο Πάου Τόρες, για να μείνουν στον πάγκο οι Ολσεν, Λανγκλέ και Ρότζερς.

Ο κόουτς της Βίλα θέλησε με αυτό τον τρόπο να σφίξει περισσότερο το κέντρο της άμυνάς του και να αποκτήσει έξτρα παίκτη στον άξονα, ενώ προτίμησε να καλύψει με έναν παίκτη την κάθε πτέρυγα αναλαμβάνοντας και το σχετικό ρίσκο.

Με διάθεση να επιβάλλουν το ρυθμό τους μπήκαν από το ξεκίνημα οι φιλοξενούμενοι, με κέρδος δύο κόρνερ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, χωρίς, όμως, να ανησυχήσουν τον Τζολάκη. Κόντρα στην εκρηκτική ατμόσφαιρα επιχείρησαν να κρατήσουν τη μπάλα στα πόδια τους και να ψάξουν την αδύνατη πλευρά, με πολλές πάσες.

Υπολόγισαν, όμως, όπως στο πρώτο ματς χωρίς τον ξενοδόχο… Ελ Καμπί. Μία αντεπίθεση που ξεκίνησε από τον Ροντινέι, έδωσε τη δυνατότητα στον Φορτούνη να ψάξει στην απέναντι πλευρά το ανέβασμα του Ποντένσε. Εκείνος περίμενε να κάνει το overlap o Κίνι που μόλις έγινε αποδέκτης της μπάλας πάσαρε με τη μία στον Ελ Καμπί που ήταν οπλισμένος και άνοιξε το σκορ σαν σε προπόνηση με το γήπεδο να παίρνει φωτιά (10′)! Μία επίθεση, ένα γκολ και 5-2 το συνολικό σκορ, μαχαιριά στην καρδιά του Εμερι και των παικτών του.

Με 77% κατοχή μπάλας οι παίκτες της Βίλα κι 1-0 στην πλάτη συνέχισαν να ψάχνουν τη μείωση του σκορ, ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» απόλυτα συνεπείς στο πλάνο κατάφεραν για άλλη μια φορά να αιφνιδιάσουν και να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Σημαντική στιγμή για την αγγλική ομάδα στο 30ό λεπτό, με τον Ροντινέι να κάνει φάουλ στο ημικύκλιο της περιοχής, η μπάλα να καταλήγει στον Γουότκινς που δεν κατάφερε να νικήσει τον Τζολάκη, αλλά ο Γερμανός ρέφερι αντί να σεβαστεί το πλεονέκτημα γύρισε πίσω τη φάση για να σφυρίξει φάουλ και να κιτρινίσει τον Ροντινέι. Τελικά την  εκτέλεση ανέλαβε ο Λουίς για να στείλει τη μπάλα ψηλά.

Τρία λεπτά αργότερα, ο ασταμάτητος επιθετικά Ποντένσε βρήκε τον Φορτούνη εκτός περιοχής, εκείνος σούταρε απευθείας για να δοκιμάσει τα αντανακλαστικά του Μαρτίνες στην αριστερή του γωνία.

Σημαντική στιγμή για τη Βίλα στο 40′ όταν μετά από έντονη πίεση εντός περιοχής, ο Κας δεν κατάφερε να μπει στην πορεία της μπάλας σε γύρισμα που έγινε από αριστερά. Το ημίχρονο έκλεισε με τον Τζολάκη να επεμβαίνει σωστά στο δυνατό σουτ του Μπέιλι στο 90+4′ από το ύψος της περιοχής.

Στη στατιστική απεικόνιση, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με 1-0 στην πλάτη έχοντας 75% κατοχή μπάλας και δέκα τελικές, απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που βρήκε το χρυσό γκολ με μόλις τρεις επισκέψεις στην εστία του Μαρτίνες.

Να αιφνιδιάσουν ξανά επιχείρησαν οι γηπεδούχοι από το 46′, ωστόσο, ο Μαρτίνες και οι αμυντικοί του είχαν απαντήσεις στα δύο σουτ του Φορτούνη και την κατεβασιά του Ελ Καμπί που έψαξε χωρίς αποτέλεσμα το ανέβασμα του Εσε.

Την ώρα που ο Κάρμο είχε δέσει κόμπο τον Γουότκινς, ο Ελ Καμπί λίγο έλειψε να βρεθεί προ της αντίπαλης εστίας (65′), ανατράπηκε καθαρά από τον Κόνσα, αλλά ο ρέφερι Τσβάιερ έκλεισε τα μάτια στο εξώφθαλμο φάουλ και την προφανή κάρτα! Τρία λεπτά αργότερα και πάλι ο Γερμανός διαιτητής έκλεισε τα μάτια σε καθαρό φάουλ του Μαρτίνες σε βάρος του Μασούρα, υποδεικνύοντας οφσάιντ που δεν υπήρχε, ενώ έπρεπε να αφήσει τη φάση να εξελιχθεί για να έχει… λόγο και το VAR.

Στο 73′ αποχώρησε λόγω χτυπήματος ο Ιμπόρα, για να δώσει τη θέση του στον Ορτα. Οσο ήταν στο γήπεδο ο Ισπανός μέσος, η απόδοσή του ήταν συγκλονιστική.

Από το 77ο λεπτό, μάλιστα, πέρασε στο γήπεδο ο πιτσιρικάς Αποστολόπουλος, ελλείψει άλλου αριστερού μπακ, αντί του καταπονημένου Κίνι, ο οποίος αποχώρησε με ενοχλήσεις.

Ενα λεπτό αργότερα, ο Ελ Καμπί έφυγε στην πλάτη της άμυνας, έπειτα από μεγάλη πάσα του Τζολάκη, για να τινάξει δεύτερη φορά τα δίχτυα του Μαρτίνες για το 2-0 που επιβεβαίωσε με μικρή καθυστέρηση το VAR.