ΠΑΣ Γιάννινα - Βόλος 1-1 : Αυλαία με ισοπαλία στους «Ζωσιμάδες»

Στο τελευταίο του παιχνίδι στην μεγάλη κατηγορία, ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν κατάφερε να κερδίσει τον Βόλο, αν και προηγούταν με 1-0 μέχρι το 89ο λεπτό.

Δεν κατάφερε να αποχαιρετήσει με τρίποντο την Superleague ο ΠΑΣ Γιάννινα. Οι Ηπειρώτες, αν και είχαν τα ηνία του παιχνιδιού για το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και κατάφεραν να προηγηθούν στο 55ο λεπτό με γκολ του Παναγιώτη Τζίμα, είδαν τον Παναγιώτη Μωραΐτη να σκοράρει λίγο πριν την συμπλήρωση 90 λεπτών παιχνιδιού και να σφραγίζει μία απογοητευτική σεζόν για εκείνους.

Με δύο χαμένες ευκαιρίες του Πέδρο Κόντε στο 10ο και το 14ο λεπτό του αγώνα ξεκίνησε η συνάντηση, όμως αμφότερες δεν βρήκαν δίχτυα. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να διατηρούν μια ισχνή υπεροχή και απείλησαν εκ νέου με τον Κόντε στο 38ο λεπτό, χωρίς όμως να καταφέρουν να σκοράρουν.

Ό,τι δεν κατάφεραν στο πρώτο ημίχρονο, το έκαναν δέκα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου οι παίχτες του Γιώργου Γεωργουλόπουλου. Ο Ροσέρο διείσδυσε από τα αριστερά και «σέρβιρε» στον αμαρκάριστο Τζίμα το πρώτο τέρμα της συνάντησης.

Ενώ όλα έδειχναν πως η συνάντηση θα γύρει υπέρ των γηπεδούχων, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα. Πιο συγκεκριμένα, στο 89ο λεπτό ο Αμίν Ασεχνούν έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, σημαδεύοντας τον αφύλακτο Μωραΐτη, ο οποίος δεν λάθεψε μπροστά από την εστία του Αθανασίου, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.