ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 2-1: Ασπρόμαυρο το ντέρμπι, παράταση στην ερυθρόλευκη στέψη

Σε ένα ντέρμπι για γερά νεύρα, ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Ολυμπιακού με 2-1, στα πλαίσια της 23ης εξ αναβολής αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Superleague Κ19. Ο δικέφαλος του βορρά μείωσε στους 3 βαθμούς την απόσταση από τους πρωτοπόρους ερυθρόλευκους, οι οποίοι χρειάζονται 4 βαθμούς στα τελευταία δύο παιχνίδια για να στεφθούν πρωταθλητές.

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι στο πρωτάθλημα της Superleague Κ19, αφού επικράτησε του Ολυμπιακού με 2-1 στο γήπεδο της Σουρωτής. Με αυτό το τρίποντο , οι Θεσσαλονικείς μείωσαν την διαφορά από τους πρωτοπόρους Πειραιώτες στους τρεις βαθμούς, διατηρώντας τις όποιες ελπίδες τους για τον τίτλο. Οι ερυθρόλευκοι χρειάζονται 4 βαθμούς στα τελευταία δύο παιχνίδια, με Κηφισιά και Παναιτωλικό εκτός έδρας, για να κατακτήσουν το δεύτερο σερί πρωτάθλημα.

Στα του αγώνα, η ένταση ήταν το κύριο χαρακτηριστικό της συνάντησης. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 5ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τσομπάνη, με τον Γκιτέρσου να διπλασιάζει το προβάδισμα του δικέφαλου του βορρά στο 34ο λεπτό της συνάντησης. Ο σκόρερ του δεύτερου τέρματος αποβλήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, όμως την άγουσα για τα αποδυτήρια πήρε επίσης και ο Τανούλης, αποκαθιστώντας την αριθμητική ισορροπία των δύο ομάδων.

Δέκα λεπτά πριν την λήξη του αγώνα, η ομάδα του Δημήτρη Μαυρογενίδη μείωσε στο σκορ, με τέρμα του Πνευμονίδη, όμως το 2-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.