Super League: Το ρεκόρ παραγωγικότητας χάθηκε... στο τσακ

Το πρωτάθλημα του 2023-24 θα μείνει στην Ιστορία ως το πιο συναρπαστικό όλων των εποχών, έχασε όμως… στο τσακ το ρεκόρ παραγωγικότητας. Ποια χρονιά είχε καλύτερο μέσο όρο γκολ ανά αγώνα και τι θα συνέβαινε αν ο Ανσαριφάρντ έκανε το 2-2 στου Χαριλάου.

Ο ΠΑΟΚ κατέκτησε το πιο συναρπαστικό πρωτάθλημα όλων των εποχών, το οποίο θα μνημονεύεται για χρόνια και ως ένα από τα πιο παραγωγικά στην ιστορία της Α’ Εθνικής.

Δεν είναι, ωστόσο, το πιο παραγωγικό και μάλιστα έχασε το ρεκόρ οριακά. Τον λογαριασμό έκλεισε ο Ντάμιαν Σιμάνσκι στις καθυστερήσεις του αγώνα ΑΕΚ-Λαμία 3-0, φτάνοντας τον τελικό απολογισμό της διοργάνωσης στα 713 γκολ σε 240 αγώνες. Με μέσο όρο 2,9708 τέρματα ανά παιχνίδι, το πρωτάθλημα του 2023-24 χάνει οριακά την πρωτιά από εκείνο του 2000-01, στο οποίο είχαν σημειωθεί 731 γκολ σε 246 ματς και ο μέσος όρος ήταν 2,9715. Απειροελάχιστη διαφορά!

Για όσους αναρωτιούνται αν το ρεκόρ θα είχε καταρριφθεί σε περίπτωση που ο Καρίμ Ανσαριφάρντ έστελνε την μπάλα στα δίχτυα στη φάση του 90’+5 στο «Κλεάνθης Βικελίδης», η απάντηση είναι «ναι». Ο μέσος όρος του φετινού πρωταθλήματος θα ανέβαινε στο 2,975!

Η δεύτερη θέση δεν αναιρεί φυσικά ότι στο φετινό πρωτάθλημα χορτάσαμε γκολ. Ειδικά στα πλέι οφ ο μέσος όρος ξεπέρασε κατά πολύ τα 3 (3,37), μια και επιτεύχθηκαν 101 σε 30 αγώνες. Αντίθετα, στα πλέι άουτ σημειώθηκαν 67 τέρματα σε 28 αναμετρήσεις (μ. ό. 2,39).

Σκεφτείτε μόνο ότι πέρυσι σημειώθηκαν μόνο 564 γκολ σε ολόκληρη τη διοργάνωση: 414 στην κανονική διάρκεια, 79 στα πλέι οφ και 71 στα πλέι άουτ. Ο μέσος όρος έβγαινε μόλις 2,35!

Για πρώτη φορά τρεις με 80+ γκολ!

Το πόσο θεαματικό ήταν το φετινό πρωτάθλημα επιβεβαιώνεται από ένα ακόμα γεγονός. Για πρώτη φορά από την περίοδο 1959-60 που καθιερώθηκε η Α’ Εθνική (Super League από το 2006-07) τρεις ομάδες έσπασαν το φράγμα των 80 γκολ!

Ο πρωταθλητής ΠΑΟΚ σημείωσε 87, ο Παναθηναϊκός 82 και η ΑΕΚ 80, ενώ πολύ κοντά σ’ αυτό το νούμερο έφτασε και ο Ολυμπιακός (78). Σύγκριση μπορεί να γίνει μόνο με το πρωτάθλημα της περιόδου 1997-98, όπου ο δεύτερος Παναθηναϊκός είχε 90 γκολ, ο πρωταθλητής Ολυμπιακός 88 και ο τέταρτος στη βαθμολογία ΠΑΟΚ την τρίτη καλύτερη επίθεση με 74.

Το 1999-2000, επίσης, ο Παναθηναϊκός είχε την πιο παραγωγική επίθεση με 92 τέρματα έχοντας τερματίσει ξανά δεύτερος. Ο πρωταθλητής Ολυμπιακός είχε 86 (αλλά και σαφώς καλύτερη άμυνα), αλλά η τρίτη ΑΕΚ δεν είχε φτάσει ούτε τα 70 (69).

Πρωταθλητής με 34 γκολ παθητικό!

Άλλο ένα στοιχείο που επιβεβαιώνει πόσο παραγωγική ήταν η φετινή περίοδος, είναι ότι την καλύτερη άμυνα διέθετε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος όμως δέχθηκε 34 γκολ σε 36 αγώνες (μ.ό. 0,94). Μόνο μία φορά στο παρελθόν ο πρωταθλητής δέχθηκε περισσότερα τέρματα. Ο Παναθηναϊκός του 1989-90 (35 γκολ σε 34 ματς, με μέσο όρο 1,03).

Αντίστοιχα, τη χειρότερη επίθεση είχε ο ουραγός των πλέι άουτ ΠΑΣ Γιάννινα, με τη διόλου ευκαταφρόνητη επίδοση των 33 γκολ σε ισάριθμους αγώνες (μ. ό. 1,00). Πρόκειται για την καλύτερη επίθεση που είχε ο τελευταίος της βαθμολογίας μετά την περίοδο 2000-01 και τον Αθηναϊκό (37 γκολ σε 30 αγώνες, με μέσο όρο 1,23).

Πρώτος σκόρερ ο Μορόν

Ο Λορέν Μορόν κέρδισε τον τίτλο του πρώτου σκόρερ του πρωταθλήματος, φτάνοντας μάλιστα τα 20 τέρματα με το υπέροχο βολέ με το οποίο ισοφάρισε προσωρινά το μεγάλο ντέρμπι του «Κλεάνθης Βικελίδης».

Ο Ισπανός επιθετικός έγινε ο πρώτος παίκτης του Άρη που αναδεικνύεται πρώτος σκόρερ μετά το 1980-81 και τον Ντίνο Κούη, ο οποίος όμως είχε σημειώσει ένα γκολ περισσότερο (21). Ο παλαίμαχος μέσος κράτησε έτσι το ρεκόρ επίτευξης τερμάτων για παίκτη των «κιτρίνων» σε μία σεζόν Α’ Εθνικής/Super League.