Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Η τρελή ανατροπή με δυο γκολ σε διάστημα 103 δευτερολέπτων

Στις 26 Μαΐου 1999 η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επέστρεψε στον ευρωπαϊκό θρόνο με… χιτσκοκικό τρόπο, αφού νίκησε 2-1 την Μπάγερν στον τελικό του «Καμπ Νου» ανατρέποντας το εις βάρος της σκορ στις καθυστερήσεις.

Στην αιώνια αντιπαράθεση των οπαδών της Λίβερπουλ και της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, συμπεριλαμβάνεται κι αυτή της… καλύτερης ανατροπής σε τελικό Champions League.

Χθες αναφερθήκαμε στο θαύμα της Κωνσταντινούπολης, το 2005. Σήμερα όμως παίρνει σειρά το έπος της Βαρκελώνης, το οποίο πέτυχε η Γιουνάιτεντ στις 26 Μαΐου 1999 κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου. Τότε που με δύο γκολ στις καθυστερήσεις ανάτρεψε το εις βάρος της 0-1 και κατέκτησε το βαρύτιμο τρόπαιο για πρώτη φορά μετά το 1968!

Γίνεται να συγκριθούν οι δύο ανατροπές; Στην πραγματικότητα πρόκειται για εντελώς διαφορετικές περιπτώσεις, που η καθεμία έχει τη χάρη της. Ίσως, πάντως, αυτή που πέτυχε η ομάδα του Άλεξ Φέργκιουσον να ήταν πιο δύσκολη, μια και χρειάστηκε να πετύχει δύο γκολ σε διάστημα 103 δευτερολέπτων, κάτι που φαινόταν ανέφικτο στα 85 λεπτά που είχαν προηγηθεί από το γκολ του Μάριο Μπάσλερ μόλις στο 6′.

Το «πυρ ομαδόν» της αγγλικής ομάδας δεν κατέληγε σε τελικές προσπάθειες που θα ανησυχούσαν τον Όλιβερ Καν. Τέτοιο φάνηκε και το σουτ του Ράιαν Γκιγκς στο 90’+1, όμως η παρεμβολή του ποδιού του Τέντι Σέρινγχαμ άλλαξε την πορεία της μπάλας όσο χρειαζόταν για να μην μπορεί να κάνει τίποτα ο διεθνής τερματοφύλακας της Μπάγερν. Το 1-1 ήταν γεγονός!

Ο γκολκίπερ της Γιουνάιτεντ, Πίτερ Σμάιχελ, είχε προωθηθεί στην αντίπαλη περιοχή για το κόρνερ του Ντέιβιντ Μπέκαμ, απ’ το οποίο ξεκίνησε η φάση της ισοφάρισης. Επέστρεψε το τέρμα του για τη σέντρα και δεν είχε λόγο να φύγει από κει στο νέο κόρνερ που εκτέλεσε και πάλι ο Μπέκαμ στο τρίτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων που είχε υποδείξει ο διαιτητής Πιερλουίτζι Κολίνα.

Ο Σέρινγχαμ πήρε την κεφαλιά και ο Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ με ενστικτώδη προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής, κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα των Βαυαρών. Μέσα σε 103 δευτερόλεπτα, η Γιουνάιτεντ είχε μετατρέψει το 0-1 σε 2-1!

«Ήταν σαν να παρακολουθούσαμε ταινία θρίλερ», δήλωσε αργότερα σε ένα από τα αφιερώματα της UEFA για τον τελικό ο αρχηγός της Μπάγερν, Λόταρ Ματέους, ο οποίος βίωσε την οδυνηρή ανατροπή από τον πάγκο, μια και Ότμαρ Χίτσφελντ τον αντικατέστησε στο 80′. «Ο συγκεκριμένος τελικός μας δίδαξε ότι δεν κερδίζεις ένα παιχνίδι παρά μόνο όταν ακούσεις το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή», τόνισε ο πολύπειρος άσος, ο οποίος έφτασε εκείνη τη μέρα κοντά στον μοναδικό τίτλο που δεν κατέκτησε ποτέ την πλούσια καριέρα του.

Ιστορική, όμως, έχει μείνει και η δήλωση του «χρυσού» σκόρερ, Σόλσκιερ: «Όταν σκόραρε ο Τέντι, το μόνο που θυμάμαι να κάνω είναι να φωνάζω από χαρά. Ήμουν ενθουσιασμένος επειδή θα αγωνιζόμουν για τριάντα επιπλέον λεπτά σε έναν τελικό του Champions League. Κάτι που προφανώς δεν συνέβη και μπορώ να κατηγορήσω μόνο τον εαυτό μου γι’ αυτό!».

Εκτός από την επιστροφή στον ευρωπαϊκό θρόνο για πρώτη φορά έπειτα από το 1968 (με το θρυλικό σύνολο του σερ Ματ Μπάσμπι), η Γιουνάιτεντ έγινε και η πρώτη αγγλική ομάδα που έκανε το treble, κατακτώντας το πρωτάθλημα και το Κύπελλο Αγγλίας, αλλά και το Champions League. Επίτευγμα που έχει επαναλάβει έκτοτε μόνο η Μάντσεστερ Σίτι (2022-23).

Άλλα γεγονότα στην Ελλάδα και τον κόσμο στις 26 Μαΐου

2004: Η Πόρτο του Ζοζέ Μουρίνιο κατακτά το Champions League συντρίβοντας με 3-0 τη Μονακό του Ντιντιέ Ντεσάν, στον τελικό που φιλοξενείται στο Γκελζενκίρχεν. Τα γκολ πετυχαίνουν οι Κάρλος Αλμπέρτο (39′), Ντέκο (71′) και Αλένιτσεφ (75′), ενώ το ενδιαφέρον από ελληνικής πλευράς εστιάζεται στον Άκη Ζήκο, ο οποίος παίζει βασικός με τη Μονακό και γίνεται ο πρώτος Έλληνας που αγωνίζεται σε τελικό της κορυφαίας διοργάνωσης μετά τους έντεκα του Παναθηναϊκού, το 1971.

1993: Με γκολ του Μπαζίλ Μπολί με κεφαλιά στο 43′, η Μαρσέιγ νικά με 1-0 τη Μίλαν στο Μόναχο και κατακτά το Champions League (είναι η πρώτη χρονιά που το Κύπελλο Πρωταθλητριών έχει αυτήν την ονομασία). Ωστόσο, η αποκάλυψη ότι ο πρόεδρος των Μασσαλών, Μπερνάρ Ταπί, είχε χειραγωγήσει τον αγώνα με τη Βαλενσιέν θα τους κοστίσει την απαγόρευση συμμετοχής στο Champions League του 1993-94, την αφαίρεση του πρωταθλήματος Γαλλίας του 1993 και θα τους οδηγήσει στη Β’ Κατηγορία της Γαλλίας το 1994.

1989: Η Άρσεναλ πηγαίνει στο «Άνφιλντ» γνωρίζοντας ότι χρειάζεται νίκη με δύο γκολ διαφορά επί της Λίβερπουλ για να της πάρει τον τίτλο της πρωταθλήτριας Αγγλίας. Και την πετυχαίνει στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Μάικλ Τόμας σημειώνει με πλασέ το 2-0 που «παγώνει» τους οπαδούς των «κόκκινων» (το σκορ είχε ανοίξει ο Άλαν Σμιθ στο 52′).

1983: Ο ηλικίας μόλις 18 ετών και 19 ημερών Νόρμαν Γουαϊτσάιντ γίνεται ο νεότερος σκόρερ σε τελικό Κυπέλλου Αγγλίας, όταν σημειώνει με κεφαλιά στο 30′ το δεύτερο γκολ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στον επαναληπτικό με την Μπράιτον (4-0). Ο πρώτος τελικός στις 21 Μαΐου είχε λήξει ισόπαλος 2-2.

1982: Η Άστον Βίλα κατακτά το Κύπελλο Πρωταθλητριών για πρώτη (και μοναδική έως σήμερα) φορά στην ιστορία της, νικώντας με 1-0 την Μπάγερν Μονάχου στον τελικό του Ρότερνταμ. Μορφές των θριαμβευτών είναι ο Πίτερ Γουίδ, που πετυχαίνει το νικητήριο γκολ στο 67′ και ο τερματοφύλακας Νάιτζελ Σπινκ, ο οποίος μπαίνει ως αλλαγή στο 9′ αντί του τραυματισμένου Τζίμκ Ρίμερ και πραγματοποιεί σωρεία σωτήριων επεμβάσεων.

1968: Με πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακα Παναγιώτη Κελεσίδη, ο Πανσερραϊκός νικά με 1-0 τον Παναθηναϊκό στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας.

1923: Αρχίζει ο πρώτος αγώνας του περόφημου αγώνα «24 ώρες του Λε Μαν», τον οποίο θα κερδίσουν οι Γάλλοι Αντρέ Λαγκάς και Ρενέ Λεονάρ με μια Chenard-Walcker, καλύπτοντας 128 γύρους.