Φιορεντίνα: Ο περσινός χαμένος τελικός από την Γουεστ Χαμ - Πόσο άλλαξε ένα χρόνο μετά

Η Φιορεντίνα κάνει το back-to-back σε συμμετοχή στον τελικό του UEFA Conference League αυτή την φορά με αντίπαλο τον Ολυμπιακό. Ο χαμένος τελικός του 2023 από την Γουέστ Χαμ και οι αλλαγές στα πρόσωπα της ομάδας.

Η Φιορεντίνα βρίσκεται στην Αθήνα και προετοιμάζεται για τον δεύτερο σερί τελικό της ιστορίας της στο UEFA Conference League, αυτή την φορά με αντίπαλο τον Ολυμπιακό.

Οι «βιόλα», στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, κάνουν το «repeat» σε εμφάνιση στον τελικό της τρίτης τη τάξει διοργάνωση της UEFA, μετά τον περσινό (σεζόν 22/23) χαμένο απέναντι στην Γουέστ Χαμ του Ντέιβιντ Μόγιες.

Στον τελικό της περασμένης σεζόν, στην Πράγα, Φιορεντίνα και Γουέστ Χαμ «μονομάχησαν» σε ένα τελικό που κρίθηκε στο 90΄. Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τα «σφυριά» να έχουν το «πάνω χέρι» σε δημιουργία ευκαιριών, χωρίς να βρίσκουν το γκολ. Λεπτό με το λεπτό όμως οι Ιταλοί «πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο και έφτασαν στο 1-0 λίγο πριν τα πρώτα 45΄ όμως ο σκόρερ, Λούκα Γιόβιτς, ήταν σε θέση οφσάιντ.

Το δεύτερο μέρος του τελικού ξεκίνησε για τον καλύτερο τρόπο για τους Άγγλους αφού στο 60΄ κέρδισαν πέναλτι για χέρι του Μπιράγκι και άνοιξαν το σκορ με τον Μπενραχμά. Οι παίκτες της Φιορεντίνα όμως έδειξαν σθένος και απάντησαν άμεσα με τον Μποναβεντούρα στο 67΄.

Οι «βίολα», μάλιστα, έφτασαν πολύ κοντά στην ανατροπή με τον Μαντραγκόρα τρία λεπτά με την ισοφάριση. Το νικητήριο τέρμα για την Γουέστ Χαμ ήρθε με την συμπλήρωση των 90΄, όταν ο Μπόουεν κινήθηκε στην πλάτη της ιταλικής άμυνας και από θέση τετ-α-τετ πλάσαρε σωστά για το 2-1 που χάρισε το τρόπαιο στα σφυριά.

Τότε, η Φιορεντίνα παρατάχθηκε με τους Τερατσιάνο κάτω από τα δοκάρια, τους Μπιράγκι, Ρανιέρι, Μιλένκοβιτς, Ντοντό στην τετράδα της άμυνας, με τριπλέτα στα χαφ τους Μαντραγκόρα, Μποναβεντούρα και Άμραμπατ και επιθετική τριάδα τους Κουαμέ, Γιόβιτς και Γκονζάλες.

Οι αλλαγές της «σημερινής» Φιορεντίνα με την φιναλίστ της Πράγας είναι ελάχιστες καθώς τα διαφορετικά πρόσωπα είναι 1+2. O ένας σίγουρος είναι ο Γιόβιτς αφού ο Σέρβος φορ επέστρεψε στην Μίλαν με την θέση του να παίρνει ο Αντρέα Μπελότι. Οι +2 είναι οι Μποναβεντούρα και Ρανιέρι. Από την μία ο πολύπειρος χαφ έχει χάσει την ευρωπαϊκή του θέση από τον Λούκας Μπελτράν, ενώ ο Ιταλός στόπερ μοιράζεται την θέση του με τον Λούκας Κουάτρα, με τον Αργεντινό να βρίσκεται σε καλύτερη κατάσταση και να θεωρείται επικρατέστερος για παρτενέρ του Μιλένκοβιτς στον κέντρο της άμυνας.