ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ - ΚΛΕΡΜΟΝ 4-0: Με Ερέρα και Εμπαπέ, δεν καταλαβαίνει από απουσίες

Με κορυφαίους τους Άντερ Ερέρα που σκόραρε δύο τέρματα και Κιλιάν Εμπαπέ, η Παρί Σεν Ζερμέν ξεπέρασε το εμπόδιο της Κλερμόν αλλά και των απουσιών και επικράτησε με 4-0 επί της Κλερμόν παραμένοντας πρώτη και αήττητη στην κορυφή της Ligue 1. Συστήθηκε στο κοινό του Παρκ Ντε Πρενς ο Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα.

Εύκολο απόγευμα πέρασε η Παρί Σεν Ζερμέν απέναντι στην Κλερμόν για την πέμπτη αγωνιστική της Ligue 1, με τον Μαουρίτσιο Ποτσετίνο να βλέπει την ομάδα του να αποδίδει παρά τις σημαντικές απουσίες των Σέρχιο Ράμος, Άνχελ Ντι Μαρία, Νείμάρ και φυσικά αυτή του Λιονέλ Μέσι. Ο Άντερ Ερέρα ήταν αυτός που με δύο τέρματα σε 31′ λεπτά αγώνα έδιωξε το άγχος από τους «Παριζιάνους», με τον Κιλιάν Εμπαπέ να βρίσκει χώρους και να κάνει «πάρτι» στο δεύτερο μέρος απέναντι στην άμυνα της ανύμπορης να αντιδράσει Κλερμόν.

Ο Ερέρα το πήρε πάνω του

Η Παρί μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, με τον Κιλιάν Εμπαπέ να βρίσκεται στην αιχμή του δώρατος. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν αποφασισμένοι να τελειώσουν την υπόθεση νίκη και πίεσαν από το πρώτο λεπτό για να το καταφέρουν. Το γκολ ήρθε νωρίς, με τον Άντερ Ερέρα να σκοράρει με κεφαλιά, παίρνοντας το ριμπάουντ μετά την απόκρουση του Ντέσκας και έκανε το 1-0 στο 20′ από το σημείο της μικρής περιοχής.

Η Κλερμόν προσπάθησε να απαντήσει, όμως ο Ισπανός χαφ είχε και άλλον άσο στο μανίκι του και στο 31ο λεπτό έκανε το 2-0 για την ομάδα του.

Ο Ντοναρούμα συστήθηκε στο κοινό του Παρκ Ντε Πρενς

Ο Ιταλός τερματοφύλακας πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με τη φανέλα της Παρί και έδειξε πως διαθέτει τα στοιχεία που χρειάζονται για να γίνει ο μελλοντικός «φύλακας άγγελος» της εστίας της γαλλικής ομάδας. Κράτησε το μηδέν στην εστία του, κάνοντας κάποιες εξαιρετικές επεμβάσεις, δίνοντας το στίγμα στον ανταγωνιστή του, Κέιλορ Νάβας.

Ο Εμπαπέ έδωσε διαστάσεις στη νίκη της Παρί

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ για την ομάδα του Ποτσετίνο, με τον Κιλιάν Εμπαπέ να σκοράρει ξανά και να φτάνει τα τέσσερα τέρματα στη φετινή σεζόν σε πέντε παιχνίδια. Ο Ντράξλερ είδε την αστραπιαία κίνηση του Γάλλου στον χώρο και με μία εξαιρετική μπαλιά τον έβγαλε φάτσα με τον τερματοφύλακα της Κλερμόν. Ο 23χρονος, αφού τον πέρασε πλάσαρε και διαμόρφωσε το 3-0 στο 55′.

Η Κλερμόν θέλησε να παίξει ποδόσφαιρο και να μην κλειστεί στην άμυνά της, όμως το πλήρωσε, καθώς η Παρί βρήκε ανοιχτό γήπεδο και με τον Εμπαπέ χτύπησε την ανύμπορη άμυνα της φιλοξενούμενης ομάδας. Το 4-0 έγινε στο 65′, μετά από προσπάθεια του Εμπαπέ που εξέθεσε την άμυνα της Κλερμόν, με το πλασέ του να μην καταλήγει στα δίχτυα, όμως ο Ιντρίσα Γκέιγ βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο για να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

Στα τελευταία 25 λεπτά δεν άλλαξε κάτι συνταρακτικό, με την Παρί να πανηγυρίζει την πέμπτη συνεχόμενη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες, στέλνοντας μήνυμα στους υπόλοιπους διεκδικητές πως φέτος, δεν χάνει τον τίτλο.

Παρί Σεν Ζερμέν: Ντοναρούμα, Χακίμι, Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Ντιαλό, Ντανίλο, Ερέρα, Γκέιγ, Ραφίνια, Εμπαπέ(Ικάρντι 79′), Ντράξλερ(Μέντες 86′)

Κλερμόν: Ντέσκας, Ζεντάτκα, χούντοτζι, Όγιερ, Ν’Σιμπά, Αμντούλ Σαμέντ, Γκαστιέν, Μπερτομιέρ(Καουί 62′), Ντοσού, Χαμέλ, Αλεβινά(Ρασάνι 62′)