ΤΣΕΛΣΙ - ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ 3-0: Λουκάκου και Κόβασιτς την οδηγούν

Η Τσέλσι νίκησε την Άστον Βίλα με 3-0, στο Stamford Bridge, στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής της Premier League. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Έντουαρντ Μεντί, ο οποίος κράτησε ζωντανή την ομάδα του όταν χρειάστηκε.

Η Τσέλσι ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση και ήδη από τα πρώτα 10 λεπτά έδειχνε να έχει το… πάνω χέρι στον αγώνα.

«Λαμπάδα» στον Μεντί, Λουκάκου ο… τιμωρός

Το πρώτο «χτύπημα» ήρθε στο 15ο λεπτό, όταν οι παίκτες του Τόμας Τούχελ άλλαξαν τέσσερις πάσες, ο Ματέο Κόβασιτς βρήκε με μία εξαιρετική κάθετη πάσα τον Ρομελού Λουκάκου, ο οποίος μπροστά από τον Στιρ δεν αγχώθηκε και κατάφερε να ανοίξει το σκορ για τους «μπλε».

Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά έπεσαν πάνω στο.. τοίχος που λέγεται Έντουαρντ Μεντί. Ο Σενεγαλέζος κίπερ κράτησε όρθια την Τσέλσι, πραγματοποιώντας μία εκπληκτική διπλή απόκρουση στο 38ο λεπτό.

Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι με την Τσέλσι να διατηρεί το προβάδισμά της, παρά την πίεση που της άσκησε η Άστον Βίλα.

Από δημιουργός, εκτελεστής ο Κόβασιτς

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Τσέλσι θέλησε να βρει ένα ακόμη γκολ για να κλειδώσει την υπόθεση νίκη.

Σε μία ανύποπτη στιγμή, ο Λουκάκου πίεσε τον Τουανζέμπε, ο οποίος γύρισε στον Μινγκς, αλλά ο αμυντικός της ομάδας του Ντιν Σμιθ έκανε λάθος εκτίμηση της φάσης και ο Ματέο Κόβασιτς, μπήκε σφήνα και πλάσαρε τον Στιρ για το 2-0.

Η Άστον Βίλα δεν μπόρεσε να μειώσει το σκορ, μιας και απέναντί της βρήκε τον Μεντί, αλλά σαν να μην έφτανε αυτό ο Λουκάκου με το δεύτερο σημερινό του γκολ στο 93ο λεπτό, έκανε το 3-0 και χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του Τούχελ.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Τσέλσι (Τόμας Τούχελ): Μεντί, Ρούντιγκερ, Τιάγκο Σίλβα, Τσαλομπά, Μάρκος Αλόνσο, Κόβασιτς, Σαούλ(45′ Ζορζίνιο), Χάντσον-Οντόι (82′ Βέρνερ), Λουκάκου, Ζίγετς, Χάβερτζ (64′ Αθπιλικουέτα)

Άστον Βίλα (Ντιν Σμιθ): Στιρ, Κας, Τάργκετ, Κόνσα, Μινγκς, Τουανζέμπε, Ντάγκλας Λουίζ (80′ Νακάμπα), ΜακΓκιν, Ράμσεϊ (56′ Μπέιλι), Γουάτκινς, Ινγκς (69′ Τραορέ)