Γερμανία-Ελλάδα 2-1: Πληγώθηκε στο φινάλε η Εθνική

Η Ελλάδα στάθηκε καλά στο φιλικό με τους Γερμανούς, προηγήθηκε με τον Μασούρα, είχε MVP τον Τζόλη, θα μπορούσε να πάρει κάτι καλύτερο, αλλά λύγισε στο τέλος και ηττήθηκε.

O Nίκος Παπαδόπουλος, στο ντεμπούτο του ως ομοσπονδιακός προπονητής της Ανδρών, έκανε αλλαγές στην ενδεκάδα, αλλά με μέτρο και αυτό που παρουσίασε η ελληνική ομάδα στο πρώτο ημίχρονο ήταν ιδιαίτερα καλό κι ελπιδοφόρο.

Δεν είναι μόνο η φάση του γκολ στο 33ο λεπτό με σκόρερ τον Μασούρα μετά από ασταθής απόκρουση του Νόιερ σε σουτ του Τζόλη (ειρήσθω εν παρόδω ο Μανουέλ Νόιερ ήταν ο μοναδικός ποδοσφαιριστής που ήταν παρών και στον προημιτελικό του EURO 2012), ήταν η γενικότερη εικόνα της Ελλάδας, η οποία έπαιξε στα ίσια τους Γερμανούς, ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνη στην κόντρα και δημιουργήσε φάσεις για να σκοράρει κι άλλα τέρματα.

Σημαντικό το γεγονός της παρουσίας του Τζόλη στο αρχικό σχήμα, δίνοντας σημαντικές λύσεις στι αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Στα αξιοσημείωτα ο τραυματισμός του Φώτη Ιωαννίδη στα πρώτα λεπτά με τον επιθετικό του Παναθηναϊκού να αποχωρεί με πρόβλημα στον ώμο.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα του φιλικού διαφοροποιήθηκε. Η Γερμανία μπήκε δυνατά και πίεσε την ελληνική άμυνα και αυτή η ένταση που έβγαλε έφερε την ισοφάριση στο 56′, με το πλασέ του Χάβερτς από το ύψος του πέναλτι.

H απάντηση της Ελλάδας ήρθε στο 67′ με την εξαιρετική ατομική ενέργεια του Τζόλη, ο οποίος όμως νικήθηκε από τον Νόιερ σε τετ α τετ.

Σιγά-σιγά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα άρχισε να αποκτά ξανά ταυτότητα και να πατάει καλύτερα στο γήπεδο, ενώ οι Γερμανοί με τις μαζεμένες αλλαγές έδειχναν για κάποιο διάστημα χαμένοι.

Στα τελευταία λεπτά τα «πάντσερ» πίεσαν, αλλά η Ελλάδα στεκόταν καλά στην άμυνα. Στο 89′ όμως ήρθε το γκολ που έκρινε το φιλικό. Μετά από σέντρα από τα δεξιά και απομάκρυνση με κεφαλιά του Μαυροπάνου, ο Γκρος έπιασε ένα ασύλληπτο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, για να εκτελέσει τον Αθανασιάδη και να ολοκληρώσει την ανατροπή για την Γερμανία για το τελικό 2-1.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Νόιερ, Κίμιχ (69′ Χένριχς), Ρίντιγκερ (69′ Σλότερμπεκ), Τα, Μίτελσταντ (46′ Ράουμ), Άντριχ (69′ Γκρος), Κρόος, Μουσιάλα, Γκιουντογκάν (69′ Φούλριχ), Βιρτς (46′ Σανέ), Χάβερτς

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος (78′ Αθανασιάδης), Ρότα, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Γιαννούλης, Σιώπης, Μάνταλος (78′ Κουρμπέλης), Μασούρας (68′ Δουβίκας), Μπακασέτας (68′ Μπουχαλάκης), Τζόλης, Ιωαννίδης (10′ Παυλίδης)