Ολυμπιακός: Βρήκε δίχτυα ο Γιόβετιτς στο φιλικό του Μαυροβουνίου

Ολυμπιακός: Τρομερός Γιόβετιτς χάρισε τη νίκη στο Μαυροβούνιο με γκολάρα!

Ο Στέβαν ΓΗιόβετιτς ήταν ο μοναδικός σκόρερ του Μαυροβουνίου στη φιλική ήττα από τη Γεωργία, στα φιλικά προετοιμασίας ενόψει του Euro 2024.

Ο Στέβαν Γιόβετιτς του Ολυμπιακού πέρασε αλλαγή στο 46′ (αντί του Κρστοβιτς) και 20 λεπτά αργότερα βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στη φιλική ήττα του Μαυροβούνιου από την Γεωργία με 3-1 στην Ποντγκόριτσα. Με την ομάδα του Βίλι Σανιόλ, η οποία για να βρεθεί στην τελική φάση του Euro 2024 απέκλεισε την Εθνική Ελλάδας, αγωνίστηκε βασικός ο Σενγκέλια του Παναιτωλικού, ενώ το μεγάλο «αστέρι» των Γεωργιανών, Κβίτσα Κβαρατσκέλια, έπαιξε για 80 λεπτά και είχε την ασίστ στο δεύτερο γκολ του Μικαουτάτζε. Η Γεωργία θα κάνει πρεμιέρα στις 18 Ιουνίου με την Τουρκία, στο πλαίσιο του 6ου ομίλου του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος της Γερμανίας.

Δυσκολεύτηκε η Ιταλία στο Έμπολι απέναντι στην Βοσνία/Ερζεγοβίνη, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με το γκολ του Φρατέζι λίγο πριν το κλείσιμο του πρώτου ημιχρόνου. Η «σκουάντρα ατζούρα» θα μπει στη μάχη του Euro στις 15/6 με αντίπαλο την Αλβανία, για τον 2ο όμιλο του τουρνουά. Σαρωτική η Σλοβακία, διέλυσε με 4-0 την Ουαλία στη «Σίτι Αρένα» της Τρνάβα. Οι νικητές έδειξαν πανέτοιμοι για το παιχνίδι της πρεμιέρας τους στο κορυφαίο ποδοσφαιρικό ραντεβού του καλοκαιριού με το Βέλγιο, την Δευτέρα 17/6 στο πλαίσιο του 5ου ομίλου.

«Σκόνταψε» στο «Ματμούτ Ατλαντίκ» του Μπορντό η Γαλλία απέναντι στον Καναδά, παραχωρώντας 0-0 στο συγκρότημα της χώρας της Βόρειας Αμερικής. Ο Κιλιάν Εμπαπέ πέρασε αλλαγή στο 77ο λεπτό αντί του Μάρκους Τιράμ, ωστόσο, δεν μπόρεσε να βοηθήσει τους «τρικολόρ» να βρουν το γκολ της νίκης. Η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάν θα κάνει πρεμιέρα στο Euro με την Αυστρία στις 17/6, στο πλαίσιο του 4ου ομίλου της καταληκτικής φάσης του Euro.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των χθεσινών (9/6) φιλικών αναμετρήσεων:

Ιταλία – Βοσνία/Ερζεγοβίνη 1-0 (38′ Φρατέζι)

Μαυροβούνιο – Γεωργία 1-3 (66΄ Γιόβετιτς – 10′ Κιτεϊσβίλι, 33′ Μικαουτάτζε, 84΄ Ζιβζιβάτζε)

Σλοβακία – Ουαλία 4-0 (45′ Κούτσκα, 56′ Μπόζενικ, 60′ αυτ. Αμπάντου, 90’+1 Μπένες)

Γαλλία – Καναδάς 0-0