ΕURO 2024 Γερμανία – Σκωτία 5-1: Τους πάτησε οδοστρωτήρας!

Τρέλα για τα πιτσιρίκια της Εθνικής Γερμανίας που έκαναν μια χαψιά τη Σκωτία στην πρεμιέρα του EURO 2024 στο Μόναχο

Οι δύο πιτσιρικάδες της Εθνικής Γερμανίας, οι 21χρονοι Βιρτς και Μουσιάλα, με δύο γρήγορα γκολ στο 10′ και στο 19′ και ο σούπερ σταρ Χάβερτς «καθάρισαν» για τα «πάντσερ» στην πρεμιέρα του EURO 2024  στην «Allianz Arena» τoυ Μονάχου από το ημίχρονο και έστειλαν νωρίς τους Σκοτσέζους (και τους φωνακλάδες οπαδούς τους) για ύπνο!

Οι Γερμανοί ήταν καθηλωτικοί! «Επνιξαν» τους Σκοτσέζους και με τα γρήγορα γκολ δεν άφησαν περιθώριο να αμφισβητήσουν την ανωτερότητα τους.

Στην 14η συμμετοχή των Γερμανών σε EURO (έχουν κατακτήσει τρεις φορές το τρόπαιο 1972, 1980, 1996) ο Φλόριαν Βιρτς με συρτό σουτ στο 10′ νίκησε τον Γκαν για το 1-0 και έγινε σε ηλικία 21 ετών και 42 ημερών ο νεότερος σκόρερ της Γερμανίας σε EURO, σπάζοντας το ρεκόρ του Κάι Χάβερτς από το 2021. Στο 19′ ο Χάβερτς έδωσε έτοιμο γκολ στον Μουσιάλα που τελείωσε εκπληκτικά τη φάση.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Πόρτεους ανέτρεψε τον Γκουντογκάν και αποβλήθηκε, ενώ ο Χάβερτς από τη βούλα έκανε το 3-0! Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Φίλκρουγκ στο 68′ έκανε το 4-0, ενώ σκόραρε άλλο ένα γκολ που ακυρώθηκε. Στο 87′ οι Σκοτσέζοι μείωσαν σε 4-1 με αυτογκόλ του Ρούντιγκερ. Μέχρι εκείνο το λεπτό, δεν είχαν κάνει τελική! Στις καθυστερήσεις ο Τσαν διαμόρφωσε το 5-1 στις καθυστερήσεις.

Για τον ίδιο όμιλο η Ουγγαρία θα αντιμετωπίσει την Ελβετία το Σάββατο (15/6) στις 16:00 στην Κολωνία.

Οι συνθέσεις:

Γερμανία (Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Νόιερ, Κίμιχ, Τα, Ρούντιγκερ, Μίτελστεντ, Γκουντογκάν, Κρόος (81 Τσαν), Αντριχ (46′ Γκρος), Μουσιάλα (74’ Mίλερ), Βιρτς (62′ Σανέ), Χάβερτς (62′ Φίλκρουγκ).

Σκωτία (Στιβ Κλαρκ): Γκαν, Ράλστον, Ρόμπερτσον, Χέντρι, Τιέρνεϊ (77′ ΜακΚενα), ΜακΤόμινεϊ, ΜακΓκίν (67’ ΜακΛιν), ΜακΓκρέγκορ (67’ Γκίλμουρ), Ανταμς (46′ Χάνλεϊ), Κρίστι (82′ Σάνκλαντ), Πόρτιους.