LIGUE1: Πάτησε τετράδα η Νις, λύτρωση στο 90+2' για τη Λανς

Με νίκη συνέχισε η Νις που πέρασε νικηφόρα με 2-0 από την έδρα της Ναντ και πάτησε τετράδα, η Ρεμς πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη φετινή Ligue 1, αφού ξεπέρασε το εμπόδιο της Ρεν με 2-0 εκτός έδρας, ενώ η Μπρεστ έβαλε τέλος στο σερί της Ανζέρ. Η Τρουά αν και δυσκολεύτηκε, κέρδισε με 2-0 την Μετς εκτός έδρας πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη, ενώ στο καλύτερο ματς της 5ης αγωνιστικής η Λανς πέρασε δια πυρός και σιδήρου από την έδρα της Μπορντό, με τον Σοτοκά να υπογράφει τη νίκη για την ομάδα του στις καθυστερήσεις με εκτέλεση πέναλτι.

Ωραία παιχνίδια μας επεφύλασσε η πέμπτη αγωνιστική της Ligue 1. Η Μπρεστ σταμάτησε το «τρένο» της Ανζέρ, με την ισοπαλία να αφήνει δυσαρεστημένους τους φιλοξενούμενους, ενώ την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχαν Τρουά και Ρεμς. Τρελό ματς μεταξύ Μπορντό και Λανς, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζονται στο 88′, όμως τελικά να παίρνουν τη νίκη με πέλαντι στο 90+2‘.

Η Λανς άνοιξε το σκορ στο 39′ λεπτό με τον Γκαέλ Κακουτά και τέσσερα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 43′ ο Φακούντο Μεδίνα έκανε το 2-0 στέλνοντας με μεγάλο προβάδισμα την ομάδα του στα αποδυτήρια μετά το τέλος του πρώτου μέρους. Με την έναρξη της επανάληψης η Μπορντό αντέδρασε και μείωσε στο 60ο λεπτό με τον Ρικάρντο Μάνκας. Η ισοφάριση ήρθε στο 88′ με τον Ζαν Ονάνα, όμως η Λανς τελικά πήρε τη νίκη με 3-2 με εκτέλεση πέναλτι στο 92′ του Σοτόκα.

Την πρώτη της νίκη στη φετινή Ligue 1 πανηγύρισε η Ρεμς που επιβλήθηκε με 2-0 στην έδρα της Ρεν, που δεν έχει ξεκινήσει καλά στο πρωτάθλημα και βυθίστηκε ακόμη περισσότερο στον βαθμολογικό πίνακα. Η ομάδα του Μπρούνο Ζενεσιό, αν και ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και είχε τις ευκαιρίες δεν κατάφερε να προηγηθεί, με αποτέλεσμα η Ρεμς να σκοράρει πρώτη με τον Εκιτίκε στο 26′, μετά από ασίστ του . Στο 67′ ο Κοφί έκανε το 2-0 διευκολύνοντας το έργο της ομάδας του που πήρε τελικά τη νίκη.

Στοπ στην τρελή πορεία της Ανζέρ έβαλε η Μπρεστ, αφού οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με τον Ρομάν Φάβρ στο 62ο λεπτό της αναμέτρησης. Η Μπρεστ ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, όμως η κόκκινη κάρτα του Ζακάριαν στο 76‘ σε συνδυασμό με το πέναλτι που παραχώρησε, έδωσε το δικαίωμα στην Ανζέρ να ισοφαρίσει με εκτέλεση του Μανγκανί από την άσπρη βούλα.

Η Τρουά έκανε την πρώτη της νίκη στην έδρα της Μετς, με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια, αλλά να είναι άστοχοι στην τελική προσπάθεια. Η Τρουά άνοιξε το σκορ στο 50′ με τον Ζέρσον Ροντρίγκες, ενώ το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Τσαλαβερίν στο 84‘.

Η Νις πάτησε τετράδα μετά τη νίκη της επί της Ναντ με 2-0, με τον συνήθη ύποπτο Κάσπερ Ντόλμπεργκ να ανοίγει το σκορ στο 75‘ για την ομάδα της Νίκαιας. Στο 80ό λεπτό, ο Γκιούρι έκανε το 2-0 διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.