Σερβία-Αγγλία 0-1: Ενα ήταν αρκετό

Ενα γκολ του Τζουντ Μπέλιγχαμ έφτανε για την Αγγλία, η οποία δάμασε τη Σερβία (1-0) στο Γκελζενκίρχεν και πήρε άμεσα τα ηνία του 3ου ομίλου, έπειτα από την ισοπαλία στο ματς Σλοβενία-Δανία.

Με γκολ του Τζουντ Μπέλιγχαμ, η Αγγλία επικράτησε 1-0 της Σερβίας και βρίσκεται μόνη στην κορυφή του 3ου ομίλου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Το πρώτο δεκάλεπτο δεν είχε την παραμικρή φάση και ήταν το πιο νωθρό των μέχρι στιγμής αναμετρήσεων της διοργάνωσης, αλλά στο 13′ ο Μπέλιγχαμ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Σάκα.

Η μοναδική ευκαιρία της Σερβίας στο α’ ημίχρονο προήλθε από αγγλικό λάθος και συγκεκριμένα του Αλεξάντερ-Αρνολντ.

Το ρολόι σημάδευε το 20ό λεπτό, ο Ζίβκοβιτς έδωσε με τη μία στον Μίτροβιτς, εκείνος έπιασε το δυνατό σουτ και η μπάλα κατέληξε άουτ.

Ο Αλεξάντερ-Αρνολντ έκλεψε με τη σειρά του στο 25′, πέρασε στον Γουόκερ, ο οποίος πλάσαρε και αστόχησε για λίγο.

Οι σερβικές γραμμές ανέβηκαν σε μία προσπάθεια να επιτευχθεί η ισορροπία, ωστόσο δεν καταγράφηκε η παραμικρή καλή στιγμή στα εναπομείναντα λεπτά.

Η ομάδα του Ντράγκαν Στοΐκοβιτς επανήλθε πιο δραστήρια στο β’ ημίχρονο και στο 53′ απείλησε με ένα γύρισμα του Βλάχοβιτς (η μπάλα πέρασε απ’ όλους και απομακρύνθηκε).

Εξι λεπτά αργότερα, κι αφού προηγήθηκε ένα δυνατό σουτ του Αλεξάντερ-Αρνολντ που απέκρουσε ο Ραΐκοβιτς, ο Μίτροβιτς παρεμποδίστηκε από τον Τρίπιερ, χωρίς πάντως να υπάρχει παράβαση.

Τα πάντα θα είχαν τελειώσει στο 77′, αν η κεφαλιά του Κέιν δεν σταματούσε στο οριζόντιο δοκάρι, κατόπιν απόκρουσης του Ραΐκοβιτς.

Η Σερβία αναθάρρησε προς στιγμήν, απείλησε με δυνατό σουτ του Βλάχοβιτς στο 82′ που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Πίκφορντ, είχε ακόμα μία καλή φάση στο 83′ με τον Μπιρμπάντσεβιτς, αλλά δεν απέφυγε την ήττα.