ΜΙΛΑΝ - ΛΑΤΣΙΟ 2-0: Επιστροφή Ζλάταν και κορυφή με 3/3

Με του Ράφαελ Λεαό και Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς να σκοράρουν από ένα τέρμα, η κυρίαρχη Μίλαν κέρδισε με 2-0 την Λάτσιο στο Σαν Σίρο και έκανε το τρία στα τρία χωρίς να έχει δεχθεί γκολ στη φετινή Serie A, στέλνοντας μήνυμα τίτλου στους υπόλοιπους διεκδικητές του τίτλου.

Με την Μίλαν να πιάνει υψηλά στάνταρ απόδοσης και να μην αφήνει καμία πιθανότητα στη Λάτσιο να αντιδράσει, η ομάδα του Στέφανο Πιόλι πήρε τη νίκη με 2-0 στο Σαν Σίρο για την τρίτη αγωνιστική της Serie A και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα χωρίς μάλιστα να έχει δεχθεί γκολ μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα. Τα τέρματα για τους «ροσονέρι» πέτυχαν οι Ράφαελ Λεαό και Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς, που σκόραρε στην επιστροφή του στα γήπεδα μετά από αρκετό καιρό αφού είχε μείνει εκτός λόγω τραυματισμού.

Φλύαρη υπεροχή για 45 λεπτά

Η Μίλαν μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και έδειξε εξ αρχής τις διαθέσεις της. Η μία ευκαιρία διαχεχόταν την άλλη, με τη Λάτσιο να μην μπορεί να σταματήσει την επιθετική ορμή των «ροσονέρι. Το πρώτο μέρος άνηκε εξ ολοκλήρου στους γηπεδούχους, με την τριάδα Μπραχίμ Ντίαθ, Άντε Ρέμπιτς και στην αιχμή του δώρατος τον Ράφαελ Λεαό, να αναγκάζει τον Πέπε Ρέινα να προβεί σε σημαντικές επεμβάσεις. Όσο περνούσε η ώρα φαινόταν πως το γκολ θα έρθει, όμως η αστοχία των ποδοσφαιριστών του Πιόλι συνεχιζόταν.

Ο Λεαό έλυσε τον γόρδιο δεσμό

Ότι δεν κατάφεραν να κάνουν σε 45‘ λεπτά οι παίκτες της Μίλαν, το έκανε ο Ράφαελ Λεαό λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους. Ο Πορτογάλος κουβάλησε την μπάλα για αρκετά μέτρα, πάσαρε στον Άντε Ρέμπιτς, εκείνος του τη γύρισε παράλληλα στο σωστό χρόνο και με ψύχραιμο πλασέ από το ύψος του πέναλτι εκτέλεσε τον Ρέινα και έκανε το 1-0

Χαμένη ευκαιρία με κακό πέναλτι Κεσί

Τι και αν προηγήθηκαν στα τέλη του πρώτου μέρους, οι παίκτες του Στέφανο Πιόλι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και πίεσαν άμεσα τους ζαλισμένους «λατσιάλι» με σκοπό να πετύχουν και δεύτερο τέρμα. Η Μίλαν κέρδισε πέναλτι στις καθυστερήσεις, όμως ο Φρανκ Κεσί με μία κακή εκτέλεση έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και απώλεσε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα για την ομάδα του.

Είσοδος Ζλάταν και 2-0

Ο Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς επέστρεψε στο γήπεδο και στα γκολ με εμφατικό τρόπο. Ο 39χρονος πέρασε στη θέση του σκόρερ Λεαό στο 60ό λεπτό και μέσα σε εφτά λεπτά έδειξε την ποιότητά του. Ο Σουηδός κινήθηκε στην περιοχή, ο Ρέμπιτς τράβηξε πάνω του την άμυνα της Λάτσιο και με πλασέ σε κενή εστία έκανε το 2-0 στο 67’απολοποιώντας τα πράγματα για την ομάδα του. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι προσπάθησε να αντιδράσει, έφτασε κοντά στο γκολ με τον Τσίρο Ιμόμπιλε, χωρίς όμως να τα καταφέρει, με το 2-0 να μένει ως τελικό αποτέλεσμα.

Μίλαν: Μενιάν, Καλάμπρια, Τομόρι, Ρομανιόλι, Ερνάντεζ, Τονάλι, Κεσί (Μπακαγιόκο 60′), Φλορέντσι(Σαλεμάκερς 60′), Ντίαθ, Ρέμπιτς, Λεαό(Ιμπραχίμοβιτς 60′)

Λάτσιο: Ρέινα, Χισάι, Λουίζ Φελίπε, Ατσέρμπι, Μάρουσιτς( Λατσάρι 64′), Λέιβα, Μιίνκοβιτς Σάβιτς, Αλμπέρτο, Ιμόμπιλε, Πέδρο, Άντερσον(Ζακάνι 64′)