Γερμανία - Ουγγαρία 2-0: Με το ενάμιση πόδι στα νοκ-άουτ οι οικοδεσπότες

Πειστική εμφάνιση από τους οικοδεσπότες Γερμανούς, οι οποίοι κέρδισαν με 2-0 την Ουγγαρία και ουσιαστικά τους απέκλεισαν από την συνέχεια της διοργάνωσης.

Η Γερμανία τα έκανε όλα σωστά τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση, κερδίζοντας με σχετική ευκολία την αξιόμαχη Ουγγαρία με 2-0. Στο γήπεδο της Στουτγάρδης, η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν, προηγήθηκε με τέρμα του Τζαμάλ Μουσιάλα και εδραίωσε την επικράτησή της με γκολ του Ιλκάι Γκουντογκάν.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τους οικοδεσπότες να έχουν την κατοχή της μπάλας και να δημιουργούν καλές προϋποθέσεις μπροστά από την εστία του Γκουλάσκι, καταφέρνοντας να προηγηθούν με τέρμα του εξαιρετικού Τζαμάλ Μουσιάλα, έπειτα από ασίστ του Ιλκάι Γκουντογκάν.

Ο Μάνουελ Νόιερ δήλωσε παρών προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Ντομινίκ Σόμποσλαϊ εκτέλεσε αριστουργηματικά ένα φάουλ, αλλά ο γκολκίπερ της Μπάγερν Μονάχου εκτινάχθηκε στην δεξιά του γωνία, αποσοβώντας τον κίνδυνο.

Λίγο μετά την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Ιλκάι Γκουντογκάν διαμόρφωσε το τελικό 2-0, μετά από όμορφο παράλληλο γύρισμα του Μαξιμίλιαν Μίτελσταντ.

Αμφότερες οι ομάδες προσπάθησαν να βρουν ένα τέρμα στην συνέχεια του αγώνα, χωρίς να καταφέρνουν κάτι αξιόλογο. Στους 6 βαθμούς με το απόλυτο σε δύο παιχνίδια τα «πάντσερ», χωρίς βαθμό παραμένουν οι Μαγυάροι, που βλέπουν τις ελπίδες για πρόκριση να εξανεμίζονται.