Ισπανία - Ιταλία 1-0: Επίδειξη δύναμης και πρόκριση για τους Ιβηρες

Πολύ πιο εύκολα από όσο δείχνει το τελικό 1-0, κατάφερε η Ισπανία να κερδίσει την Ιταλία στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου του EURO 2024, εξασφαλίζοντας την παρουσία της στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η Ισπανία ήταν κυριαρχική σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, κερδίζοντας πολύ πιο εύκολα από όσο δείχνει το τελικό 1-0 την Πρωταθλήτρια Ευρώπης, Ιταλία. Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι δεν κατάφερε να απειλήσει, παρά σε ελάχιστες περιπτώσεις, έχοντας μόνο 4 τελικές με μόλις 1 να βρίσκει την εστία του Σιμόν. Από την άλλη μεριά, το σύνολο του Ντε Λα Φουέντε είχε 19 τελικές, με τις 8 να πηγαίνουν στην εστία του εξαιρετικού Ντοναρούμα.

Η πρώτη αξιόλογη φάση αποδείχθηκε κλασική ευκαιρία. Ο Γουίλιαμς έκανε τη σέντρα, ο αμαρκάριστος Πέδρι πήρε την κεφαλιά και ο Ντοναρούμα απέκρουσε σε κόρνερ. Μόλις στο 2ο λεπτό.
Ο Γουίλιαμς ήταν ιδιαίτερα ορεξάτος στο ξεκίνημα, αναστατώνοντας την άμυνα των πρωταθλητών Ευρώπης.

Η παρθενική επίσκεψη των «ατζούρι» στα αντίπαλα καρέ καταγράφηκε στο 10ό λεπτό, όμως, ο Σκαμάκα δεν μπόρεσε να βρει τον Κιέζα και η μπάλα απομακρύνθηκε.
Στιγμές αργότερα, ο Μοράτα σέντραρε, ο Γουίλιαμς πήρε την εξ επαφής κεφαλιά και αστόχησε για λίγα εκατοστά.

Η «ρόχα» ήταν κυρίαρχη στο πρώτο τέταρτο, διατηρώντας συνεχώς την μπάλα στην κατοχή της και υποχρεώνοντας τον αντίπαλο σε παθητικό ρόλο. Η επόμενη καλή στιγμή για την ομάδα του Λουίς ντε λα Φουέντε, στο 24′, ανέδειξε ως πρωταγωνιστή τον Γιαμάλ, ο οποίος απέφυγε τρεις αντιπάλους του, προτού ο Μοράτα αποτύχει να νικήσει τον Ντοναρούμα από πλάγια θέση.

Ο γκολκίπερ της Παρί Σεν Ζερμέν έπρεπε να ξαναδείξει αντανακλαστικά ένα λεπτό αργότερα, σε δυνατό σουτ του Ρουίθ. Ακολούθησαν δύο προσπάθειες από τον Ρόδρι και άλλη μία του Ρουίθ, σε ένα μονόπλευρο α’ ημίχρονο.

Η πρώτη τελική των παικτών του Λουτσιάνο Σπαλέτι καταγράφηκε στις καθυστερήσεις. Ηταν ένα δυνατό σουτ του Κιέζα από πλάγια θέση. Και πάλι όμως η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ. Η εικόνα του δευτέρου μέρους δεν μεταβλήθηκε και στο 52′ ο Πέδρι έστειλε ακόμα μία προειδοποιητική βολή, έπειτα από συνεργασία των Γουίλιαμς-Κουκουρέγια.

Αμέσως μετά ήρθε άλλο ένα σουτ του μέσου της Μπαρτσελόνα που εξουδετέρωσε ο Ντοναρούμα, ώσπου το ντέρμπι έφτασε στο 55′. Ο ακούραστος Γουίλιαμς έκανε το γύρισμα από αριστερά, η μπάλα πέρασε απ’ όλους και ο Καλαφιόρι έβαλε αυτογκόλ στην προσπάθειά του να διώξει! Δηλαδή ένας Ιταλός κατάφερε αυτό που δεν κατάφεραν οι Ισπανοί μέχρι τότε…

Η «ρόχα» συνέχισε να απειλεί με τους Λε Νορμάν (59), Γιαμάλ (60′) και, κυρίως, Γουίλιαμς (δοκάρι σε σουτ στο 71′),  ενώ λίγο πριν το φινάλε, ο γκολκίπερ και αρχηγός των Ιταλών αποσόβησε δις πλασέ του Αγιόθε Πέρεθ, ωστόσο το 1-0 παρέμεινε ως το τέλος.