ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Δεν είχε Χασάν να τον… σώσει

Δεν βρήκαν γκολ οι «ερυθρόλευκοι» και έμειναν στο 0-0 δείχνοντας να μην έχουν βάθος στην επίθεση, ειδικά όταν αγωνίζονται με δύο φορ, από την αρχή του αγώνα.

Με απώλεια βαθμών ξεκίνησαν την πορεία τους, προς το τρίτο σερί πρωτάθλημα οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι παρά την υπεροχή τους καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα δεν κατάφεραν να λύσουν τον γόρδιο δεσμό, χωρίς να έχουν ουσιαστικά κάποια μεγάλη φάση στα πρώτα 75-80 λεπτά του αγώνα.

Ο Πέδρο Μαρτίνς «κατέβασε» την ομάδα με ένα σύστημα το οποίο ναι μεν το έχει χρησιμοποιήσει ξανά, χωρίς όμως να είναι πλήρως εξοικειωμένη η ομάδα. Ο Πορτογάλος προπονητής χρησιμοποίησε και τους 2 φορ, που έχει στο βασικό του ρόστερ, μετά την μεταγραφή Χασάν. Με μοναδική λύση τον Αγλασίμ Μπα, ο οποίος λογίζεται κυρίως ως παίκτης της Β’ ομάδας.

Ο Ολυμπιακός παρότι είναι ακόμα νωρίς στη σεζόν έδειξε να μην μπορεί να «φτιάξει» πολλές ευκαιρίες, όσο τουλάχιστον ήταν μέσα στο παιχνίδι ο Ρόνι Λόπες, με την είσοδο του Ονιεκουρού όμως αυτό άλλαξε, ο Νιγηριανός με την ταχύτητά του άνοιξε χώρους, κάνοντας πιο εύκολη τη… ζωή των Πειραιωτών στη δημιουργία, χωρίς όμως να καταφέρουν να βρουν γκολ.

Το σημερινό παιχνίδι, έμοιαζε αρκετά με αυτό πριν από 1.5 χρόνο στο Περιστέρι, όταν τότε είχε μπει ο Χασάν και με κεφαλιά στις καθυστερήσεις είχε δώσει ένα σπουδαίο τρίποντο, για την επιστροφή στους τίτλους. Ο φετινός Ολυμπιακός δεν δείχνει να έχει έναν τέτοιο παίκτη, μέχρι τώρα τουλάχιστον και εάν δεν καθαρίζει τα παιχνίδια του από νωρίς, οι πιθανότητες για απώλειες βαθμών, χωρίς τον Αιγύπτιο γκολτζή είναι σίγουρα περισσότερες.