Αγγλία-Σλοβενία 0-0: Μας πήρε ο ύπνος

Σε ένα από τα χειρότερα παιχνίδια της διοργάνωσης, το 0-0 σφράγισε την… κακοποίηση του ποδοσφαίρου.

Η Αγγλία τέθηκε αντιμέτωπη με την Σλοβενία στο τελευταίο παιχνίδι του τρίτου ομίλου του Euro 2024, με τα “τρία λιοντάρια” να ψάχνουν τη νίκη που θα τους δώσει την πρωτιά, ενώ οι αντίπαλοι τους ήθελαν ένα αποτέλεσμα που θα την έφερνε στις καλύτερες τρίτες της διοργάνωσης.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν κακό και για τις δύο ομάδες, με τα “τρία λιοντάρια” να έχουν ναι μεν την κατοχή της μπάλας, αλλά να μην απειλούν ουσιαστικά την εστία του Όμπλακ. Δεν άλλαξαν πολλά στο δεύτερο μέρος με τις δύο ομάδες να συμβιβάζονται με την ισοπαλία (0-0) που τους έδωσε την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης

Τα “τρία λιοντάρια” κατάφεραν να βρουν το γκολ που έψαχναν στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Σάκα μετά από εντυπωσιακή συνεργασία, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ του Φόντεν στην κάθετη πάσα που του έκανε ο Μπέλιγχαμ.

Οι Άγγλοι προσπαθούσαν να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα των Σλοβένων, με τις στημένες φάσεις να είναι εκείνες που τους έδινε τις περισσότερες ευκαιρίες. Σε μία από αυτές ο Φόντεν προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Όμπλακ, με τον τερματοφύλακα της Ατλέτικο Μαδρίτης όμως να αποκρούει εύκολα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αγγλία μπήκε καλύτερα και προσπάθησε να απειλήσει με συνεχόμενα κόρνερ την εστία της Σλοβενίας και έφτασε πολύ κοντά στο γκολ, αλλά στη φάση διαρκείας στην εστία του Όμπλακ, ο Σπόραρ κέρδισε το επιθετικό φάουλ από τον Σάκα.

Η Σλοβενία από τη πλευρά της ήθελε να γίνει αισθητή στην άμυνα των αντιπάλων της με σουτ εκτός περιοχής, όπως εκείνο του Τσέριν στο 63ο λεπτό, αλλά δεν τα κατάφεραν με τη μπάλα να καταλήγει πολύ άουτ στην προσπάθεια του παίκτη του Παναθηναϊκού

Οι φίλοι της Αγγλίας περίμεναν για δύο παιχνίδια να δουν τον MVP της Τσέλσι, Κόουλ Πάλμερ, να κάνει το ντεμπούτο του στο Euro 2024, με τον Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ να τους κάνει το… χατίρι στο 71ο λεπτό της αναμέτρησης.

Πολύ κοντά στο γκολ έφτασε ο Κόουλ Πάλμερ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά το σουτ του παίκτη της Τσέλσι μπλόκαρε χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία ο Όμπλακ, που κράτησε το μηδέν στην εστία του και έδωσε την πρόκριση στη Σλοβενία στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.