Ρουμανία-Ολλανδία 0-3: Με Μάλεν και Χάκπο στους «8» οι «οράνιε»

Με τον Ντόνιελ Μάλεν να σκοράρει δύο φορές και τον Χάκπο να κάνει σπουδαία εμφάνιση, η Ολλανδία επικράτησε 3-0 της Ρουμανίας και προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Με τον Ντόνιελ Μάλεν σε… μεγάλα κέφια, να σκοράρει δύο φορές και τον Χάκπο μία, η Ολλανδία επικράτησε 3-0 της Ρουμανίας και προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Αντίπαλος των «οράνιε» θα είναι ο νικητής του αγώνα Αυστρία-Τουρκία (σέντρα στις 22:00).

Η ομάδα του Εντουαρντ Ιορντανέσκου μπήκε με αξιώσεις στο ματς, αφού στο 2′ ο Ρ. Μάριν σέντραρε και ο Ντε Φράι απομάκρυνε την τελευταία στιγμή. Γενικώς το αουτσάιντερ του αγώνα ήταν ανώτερο στο ξεκίνημα και πίεσε αρκετά, ωστόσο δεν σκόραρε και το πλήρωσε.

Στο 14′, έπειτα από σπουδαία κάθετη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, ο Ντράγκους βγήκε σε θέση τετ-α-τετ, αδυνατώντας να κάνει τελική υπό την πίεση του Φαν Ντάικ. Λίγες στιγμές αργότερα, ο Μαν έπιασε σπουδαίο σουτ και έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Από τη στιγμή που δεν βρέθηκαν πίσω στο σκορ, οι Ολλανδοί αναθάρρησαν, κέρδισαν κόρνερ και στο 20′ παραβίασαν την αντίπαλη εστία. Σκόρερ ήταν ο Χάκπο, ο οποίος έκανε μία όμορφη ατομική ενέργεια, σούταρε εύστοχα και νίκησε τον Νίτσα.

Εκτοτε οι Ρουμάνοι δεν κατάφεραν να απεμπλακούν από το σοκ, αν και στο 26′ στάθηκαν τυχεροί. Επειτα από νέα εκτέλεση κόρνερ, ο Ντε Φράι πήρε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε ξυστά από την εστία του Νίτσα. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν καταγράφηκαν άλλες αξιόλογες φάσεις μπροστά από τα καρέ των δύο ομάδων.

Οι παίκτες του Ιορντανέσκου αδυνατούσαν να ξαναμπούν στο κόλπο, εν αντιθέσει με εκείνους του Ρόναλντ Κούμαν που είχαν τον απόλυτο ρυθμό.

Στο 54′ οι Μάλεν και Ντεπάι δεν κατάφεραν να ζευγαρώσουν τα ολλανδικά γκολ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα, από εκτέλεση κόρνερ ο Φαν Ντάικ πήρε την κεφαλιά και η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Ακολούθως ο Χάκπο βρήκε εκ νέου δίχτυα, συγκεκριμένα με προβολή στο 63′, όμως το 1-0 παρέμεινε λόγω υπόδειξης για οφσάιντ.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Φίρμαν έκανε το πλασέ με αξιώσεις, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος στο 83′, όταν από εκπληκτική ενέργεια του Χάκπο, ο Μάλεν βρήκε δίχτυα προ κενής εστίας.

Το κερασάκι στην τούρτα για την ομάδα του Κούμαν μπήκε με υπέροχη ατομική προσπάθεια του Μάλεν στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.