Αργεντινή - Εκουαδόρ 4-2 πεν. (1-1): Ο Εμιλιάνο Μαρτίνεζ έσωσε τον Μέσι

Παραλίγο ο Λιονέλ Μέσι να είναι ο μοιραίος για την χώρα του έπειτα την αποτυχημένη εκτέλεση πέναλτι αλά πανένκα, ωστόσο ο Εμιλιάνο Μαρτίνεζ φρόντισε η Αργεντινή να περάσει στα ημιτελικά.

Για ακόμα μια φορά ο Εμιλιάνο Μαρτίνεζ ήταν ο πρωταγωνιστής στης διαδικασία των πέναλτι, αυτή την φορά απέναντι στο Εκουαδόρ με το οποίο η Αργεντινή τελείωσε την κανονική διάρκεια ισόπαλη 1-1.

Παρόμοια με το 2015 ο Λιονέλ Μέσι ήταν ο πρώτος παίχτης της Αλμπισελέστε που βαράει από την έσχατη των ποινών, όπου και αστόχησε, παγώνοντας ένα ολόκληρο έθνος. Ωστόσο ο τερματοφύλακας της Άστον Βίλα, όπως και στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου έδωσε το παρόν και έδειξε ότι είναι ο καλύτερος τερματοφύλακας στην διαδικασία των πέναλτι.

Στα 90 λεπτά η Αργεντινή φάνηκε να ήταν το «θήραμα», μέχρι το 35′ όπου ο Λισάντρο Μαρτίνεζ έβαλε την παρέα του Μέσσι μπροστά Το Εκουαδόρ πίεσε. Έφτασε μία ανάσα από την ισοφάριση στο 62ο λεπτό όταν κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Ενέρ Βαλένσια αστόχησε, στέλνοντάς το στο οριζόντιο δοκάρι. Με τον διαιτητή να δείχνει 5 λεπτά καθυστερήσεις η ομάδα της χώρας του Ισημερινού πίεζε για να βρει την ισοφάριση και στο 90+2 πέτυχε το γκολ με τον Ροντρίγκεζ ώστε να πάει το παιχνίδι στην διαδικασία των πέναλτι, μιας μια δεν υπάρχει παράταση στην διοργάνωση.